كاهش مصرف مواد شیمیایی خطرناك در صنایع با نانوپوشش های سبز

كاهش مصرف مواد شیمیایی خطرناك در صنایع با نانوپوشش های سبز

یکی از شرکتهای فناور نانو پوشش های دوستدار محیط زیست برای صنایع عرضه نموده و این پوشش جایگزین پوشش های رایج شده و توانسته استفاده از مواد شیمیایی خطرناک را در صنایع به حداقل ممکن برساند.


به گزارش ایسنا، یکی از شرکتهای فناور طی سالهای اخیر با عرضه نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی خود به بازار کمک شایانی به حفظ محیط زیست کرده است؛ چون که این نانوپوشش جایگزین پوشش های رایج در شرکتهای ایرانی شده و میزان استفاده از مواد شیمیایی خطرناک را در تولید محصولاتی نظیر ماشین لباس شویی، یخچال، رادیاتور، بخاری، کولر و پکیج به حداقل میزان ممکن رسانده است.
پوشش های محافظتی که معمولا روی سطح فلزات استفاده می شود، نیازمند ترکیباتی است که برای محیط زیست خطرناک بوده و می تواند صدمه های زیادی به افراد در محیط کار و همینطور محیط زیست وارد کند.
فرهنگ آزاد، مدیر مهندسی این شرکت ضمن اشاره به عرضه پوشش های تبدیلی نانوسرامیکی مبتنی بر زیرکونیوم، اظهار داشت: این نانو پوشش برای چسبندگی رنگ و افزایش مقاومت فلز پایه، بهترین کاربرد را دارد. یکی از مزیت های این فناوری آن است که میزان پوشش نهایی مورد نیاز روی سطح فلز به میزان قابل توجهی کاسته می شود. برای مثال اگر روی قطعه ای احتیاج به ۱۰ هزار نانومتر پوشش بوده، با استفاده از این نانوپوشش تبدیلی، پوشش نهایی مورد احتیاج به زیر ۱۰۰ نانومتر کاسته می شود.
وی افزود: پوشش های رایج در صنعت نظیر روی، نیکل، منگنز و فسفات، مشکلات زیست محیطی دارند. اما نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی این شرکت مشکلی برای محیط زیست ندارد. از طرفی برای پوشش های رایج آب زیادی مصرف می شود در حالیکه این نانوپوشش به آب کمی نیاز دارد.
آزاد افزود: در روش های پیشین رسوب و لجن زیادی تولید می شد و در نتیجه لازم بود تا تجهیزات زیادی برای جداسازی رسوب ها از محلول استفاده شود، اما این نانو پوشش عاری از لجن و رسوب است. از طرفی، این نانوپوشش برای اپراتورها و کارگران هم مناسب تر است چون که با مواد سالم تری در تماس هستند و اثرات جانبی کمتری برای سلامت پرسنل دارند.»
پوشش دهی تبدیلی کرومات یا کروماته کردن، نوعی از پوشش دهی است که با عملیات شیمیایی میتوان ترکیبات فلزی نظیر اسید کرومیک، کرومات یا دی کرومات روی سطح قرار داد. نتیجه چنین عملیاتی ایجاد پوشش محافظ تبدیلی، شامل ترکیبات کروم بر روی سطح فلز بوده که این روش برای چسبندگی رنگ و مقاومت خوردگی آلومینیوم انجام می شود. یکی از اشکالات رایج در این فرایند، آلودگی های زیست محیطی در اثر استفاده از کروم +۶، اسیدنیتریک و سود سوزآور است.
به نقل از ستاد نانو، صنایع باید تدابیر ویژه ای برای پیشگیری از صدمه به نیروی انسانی و همینطور ممانعت از آلودگی محیط زیست اتخاذ کنند که همچون این اقدامات میتوان به استفاده از پوشش تبدیلی زیرکونیوم اشاره نمود.
منبع:

1400/02/18
23:08:54
5.0 / 5
1082
تگهای خبر: تولید , شركت , صنایع , فناوری
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴