مهر بررسی كرد؛

اختلاف آماری از میزان پیشرفت شبكه ملی اطلاعات ادامه دارد

اختلاف آماری از میزان پیشرفت شبكه ملی اطلاعات ادامه دارد

به گزارش لیمو بلاگ در حالیکه طبق اهداف کلان شبکه ملی اطلاعات توسعه خدمات پایه کاربردی باید در سال ۱۴۰۰ تکمیل شود اما تابحال گزارش رسمی از وضعیت پیشرفت این شبکه در ماههای پایانی فعالیت دولت، منتشر نشده است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، مطابق با اهداف طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، تا آخر سال ۱۴۰۰ باید خدمات پایه کاربردی در این شبکه به صورت کامل تأمین شوند.
کدام خدمات تا آخر سال بومی می شوند
به نحوی که توسعه پیام رسان های اجتماعی بومی تا رسیدن به ظرفیت ۵۰ میلیون کاربر فعال و هم ایجاد و توسعه مرورگر بومی، جویشگر داخلی، سیستم عامل داخلی موبایل و رایانامه داخلی، خدمات ابری، گذرگاه های ایمن داخلی و مرزی و همینطور خدمات نام و نشان گذاری همچون خدمات پایه فضای مجازی محسوب می شوند که راه اندازی و تکمیل آن تا آخر سال ۱۴۰۰ به وزارت ارتباطات محول شده است.
بر اساس این ماده، دسترسی به خدمات و محتوای داخلی تا انتهای این دولت باید از نظر اقتصادی حداقل دو برابر ارزان تر و از نظر فنی پنج برابر بهتر شده باشند. در همین حال وزارت ارتباطات باید در سال ۱۴۰۰ متوسط سرعت دسترسی خانگی را برای همه جمعیت ایران به عدد ۲۵ مگابیت در ثانیه و سرعت اینترنت موبایل را به حداقل ۱۰ مگابیت در ثانیه برساند.
با این وجود اما با گذشت نزدیک به ۲ ماه از سال ۱۴۰۰ و مدت زمان کم باقی مانده تا آخر دولت دوازدهم، گزارشی از پیشرفت این شبکه از جانب مرکز ملی فضای مجازی بعنوان نهاد نظارتی در اجرای این اهداف، اعلام نشده است.
اختلافات آماری از میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات
اگرچه روند اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۹ و بعد از مصوبه شورایعالی فضای مجازی در خصوص تعیین طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، وارد فاز جدیدی شده است اما به نظر می آید همچنان اختلاف نظر بر سر روند پیشرفت این شبکه میان وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی باقی است.
سال گذشته مسؤلان وزارت ارتباطات در زمان های مختلف ارقام متفاوتی را در مورد پیشرفت این شبکه اعلام نموده اند. اما تابحال گزارش رسمی در خصوص تأیید این موارد از جانب مرکز ملی فضای مجازی منتشر نشده است.
شهریورماه ۹۹ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ۵۷ درصد اجزای زیرساختی شبکه ملی اطلاعات کامل شده و ۲۴ درصد از این اجزا هنوز مستقر نشده است، اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات دارای ۲۳ جز زیرساختی است که برآورد ما این است که حدود ۱۱ جز آن کامل شده، بعضی از این اجزا نیازمند توسعه هستند و حدود ۴ جز از این اجزا، هنوز استقرار نیافته اند. به بیان دیگر به لحاظ تعدادی، ۵۷ درصد اجزای زیرساختی این شبکه کامل شده، ۱۹ درصد اجزا نیازمند تکمیل هستند و ۲۴ درصد اجزا باید استقرار پیدا کنند.
پس از آن حمید فتاحی رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت در آذر ۹۹ اظهار داشت که در حوزه زیرساخت های در ارتباط با شبکه ملی اطلاعات بین ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دیده می شود.
از سوی دیگر دیماه ۹۹ وزیر ارتباطات در گزارشی با اشاره به اینکه ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات ۴۰ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: جمع بندی ما طبق سامانه کنترل پروژه نشان داده است که ۹۰ درصد زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات استقرار یافته است. بخش زیرساخت اطلاعاتی هم تا آخر دولت (نیمه اول سال ۱۴۰۰) استقرار می یابد. ارزیابی مرکز ملی از پیشرفت زیرساخت اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، ۲۵ درصد است اما گزارش جدید ارزیابی ما نشان داده است که این پیشرفت به نیمه رسیده است.
آخرین اظهارنظر در مورد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از جانب وزارت ارتباطات به اسفندماه سال ۹۹ بر می گردد که امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با خبرنگار مهر از عرضه گزارش جدیدی در مورد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به مرکز ملی فضای مجازی اطلاع داد.
وی با اشاره به اینکه گزارشی از میزان پیشرفت شبکه ملی برای دوستان ارسال کردیم و منتظر هستیم که نتیجه ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی بیاید، تصریح کرد: الان از دید ما ۲۰ درصد از تکالیف باقی مانده و ما گزارش در ارتباط با پیشرفت این میزان باقی مانده را به مرکز ملی فضای مجازی عرضه کرده ایم.
ناظمی در پاسخ به این سؤال که این گزارش در ارتباط با زیرساخت های ارتباطی می شود و یا اطلاعاتی؟ گفته است: ما در زمینه زیرساخت خیلی تفاوت نظر نداریم. آنچه که شاید محل تفاوت نظر باشد، در ارتباط با خدمات پایه و محتوای شبکه ملی اطلاعات است. در مورد خدمات پایه ای که برای شبکه ملی اطلاعات تعیین شده، باید به شکلی تقسیم کار ملی صورت می گرفت که این تقسیم کار ملی الان انجام شده است. در گزارشی که عرضه شده، پیشرفت شبکه برحسب وظایف دستگاه ها مورد عرضه قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات در مورد اینکه گزارش جدید وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی اطلاعات نسبت به قبل چه تفاوتی دارد؟ اظهار داشت: چون مسئولیت ارزیابی بر عهده مرکز ملی فضای مجازی است ما ترجیح می دهیم که این گزارش پیشرفت را مرکز ملی فضای مجازی اعلام نماید اما معتقدیم که ۲۰ درصد باقی مانده در بخش زیرساختی شبکه ملی اطلاعات تا آخر دولت به اتمام می رسد.
با این حال اما مرکز ملی فضای مجازی نسبت به نتایج این گزارش و ارزیابی های صورت گرفته، واکنش رسمی نداشته است.
مرکز ملی فضای مجازی: پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ۳۰ درصد است
به تازگی ابوالفضل روحانی معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی در پاسخ به این سؤال که از حدود ۴۰ اقدام کلانی که در سند معماری شبکه ملی اطلاعات به وزارت ارتباطات محول شده است، چه میزان پیشرفت وجود داشته است؟ اظهار داشت: کل پیشرفت شبکه ملی اطلاعات بیشتر از ۳۰ تا ۳۵ درصد نیست. این پیشرفت در مجموع اجزای شبکه اتفاق افتاده و امکان دارد در یک بخش فعالیت انجام نشده باشد ولی در بخش دیگری تا ۶۰-۷۰ درصد پیشرفت وجود داشته باشد. به صورت کلی و میانگین در تمامی اجزا، پیشرفت شبکه ملی اطلاعات بیشتر از این مقدار نیست.
وی درباره این که در اسفندماه سال قبل گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به مرکز ملی فضای مجازی عرضه شده است، گفته که بعنوان متولی نظارت بر شبکه ملی اطلاعات، تابحال چنین مطلبی را به صورت مستقیم از سوی وزارت ارتباطات دریافت نکرده ایم و این مورد را فقط از راه رسانه ها شنیدیم.
با این وجود و با عنایت به این که مرکز ملی فضای مجازی وظیفه نظارت بر تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات را بر عهده دارد، باید بر مبنای طرح عملیاتی شبکه ملی اطلاعات وضعیت و میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را تشریح و تبیین کرده و اعلام عمومی کند. مطالبه ای که تابحال به صورت رسمی توسط این مرکز به آن پاسخ داده نشده است و در ادامه به نظر می آید با تناقض هایی که درباره پیشرفت شبکه ملی اطلاعات شنیده می شود، اختلافات آماری از روند شبکه ادامه داشته باشد. ازاین رو در ایام پایانی عمر دولت ضروریست که اولاً گزارش کامل از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از جانب وزارت ارتباطات به مرکز ملی فضای مجازی عرضه شود و از طرفی مرکز ملی هم نتیجه ارزیابی خود از گزارش شبکه را هر چه زودتر عرضه نماید.

1400/02/20
11:03:52
5.0 / 5
1011
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳