سخنگوی موسسه رازی:

دوز منتخب واكسن كووپارس برای فاز دوم كارآزمایی بالینی معرفی گردید

دوز منتخب واكسن كووپارس برای فاز دوم كارآزمایی بالینی معرفی گردید

لیمو بلاگ: سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از انتخاب دوز 10 میکروگرم در 200 میکرولیتر بعنوان دوز موثر برای ادامه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس در فازم دوخبر داد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر فلاح مهرآبادی درباره روند کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس اظهار نمود: نتایج ارزیابی ها نشان می دهد، همانطور که پیش بینی می شد این واکسن جزو واکسن های خیلی کم عارضه بوده و به لحاظ اثربخشی نیز هنوز برای اظهار نظر قطعی زود است برای اینکه در فاز اول تاکید بر پیدا کردن دوز موثر است.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی افزود: برمبنای آنالیز اولیه هفته گذشته تیم اجرائی که از همکاران دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند، از بین سه دوز ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر که برای فاز اول کارآزمایی انتخاب شده بود، دوز ۱۰ میکروگرم با اثربخشی بالای ۸۰ درصد برای ادامه کارآزمایی در فاز دوم برگزیده شد.
سخنگوی موسسه رازی اضافه کرد: در فاز دوم، علاوه بر پایش ایمن و بی خطر بودن واکسن، تمرکز بر ارزیابی اثربخشی و ایمنی زایی واکسن است و برمبنای نتایج این فاز می توانیم وارد مطالعات فاز سوم شویم.
دکتر فلاح مهرآبادی با اعلان اینکه خوشبختانه اثربخشی خوبی در دوز منتخب گزارش شده است، اشاره کرد: این واکسن در فاز اول، ایمنی خوبی هم به وجود آورده است و در صورت ادامه این روند، همانطور که واکسن های نوترکیب از واکسن های کم عارضه دنیا محسوب می شوند، "رازی کووپارس" نیز جزء واکسن های خیلی کم عارضه خواهد بود.
وی اشاره کرد: اگر به منابع علمی در مورد واکسن های کرونا در دنیا مراجعه شود، واکسن هایی با ساختار پروتئین نوترکیب، در صدر کم عارضه ترین واکسن ها هستند برای اینکه ساختار آنها به شکلی است که فقط قسمتی از ژنوم ویروس استفاده می شود و بخش های زائد ویروس یا قسمت هایی که ممکنست در آینده عوارضی بوجود آورد، همراه واکسن وارد بدن نمی گردد بدین سبب خیلی کم عارضه هستند.
وی با اعلان اینکه وقتی واکسنی تولید و یک فرآورده خارجی وارد بدن می شود بطور قطع سیستم ایمنی بدن واکنش نشان داده و به تزریق یک ماده بیولوژیک پاسخ خواهد داد، اشاره کرد: تلاش تمام شرکت ها، طراحی واکسنی با کم ترین عارضه است. در مطالعات بالینی فاز یک واکسن موسسه رازی، عارضه ای که در داوطلبان و روند مطالعه اختلال بوجود آورد، مشاهده نشد و به لحاظ اثربخشی نیز باتوجه به سابقه خوب واکسن های نوترکیب در ایجاد ایمنی زایی بالا به نظر می آید، نتایج مورد نظر حاصل شود.
وی با اعلان اینکه به زودی گزارش مکتوب نتایج ارزیابی های فاز اول به سازمان غذا و دارو ارسال می شود تا به سرعت وارد فاز دوم مطالعه شویم، تصریح کرد: با مجوزی که قبل از این از کمیته بررسی داده ها ستاندن کرده بودیم، پروسه داوطلب گیری را هم شروع و آزمایشات اولیه از داوطلبان انجام شده است تا با دریافت مجوز فاز دو، تزریق واکسن به داوطلبان را شروع نماییم.


منبع:

1400/02/26
20:57:54
5.0 / 5
982
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱