امكان اهدای نمونه های سلولی توسط پژوهشگران به بانك سلولی

امكان اهدای نمونه های سلولی توسط پژوهشگران به بانك سلولی

لیمو بلاگ: مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اعلام نمود پژوهشگران می توانند رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را به بانک سلول های انسانی و جانوری اهدا کنند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وظیفه تهیه، تولید، کنترل کیفی، تکثیر و توزیع انواع رده ها و نمونه های سلولی استاندارد را برعهده دارد.
هر یک از این نوع سلول ها، شناسنامه مشخص و منحصر به فردی دارند که منجر به اعتبار آنها در زمینه تحقیقات مختلف می شود. مجموعه های سلولی متنوع با کاربردهای مختلف در بانک سلولی نگهداری می شوند و برحسب تقاضای پژوهشگران، دانشجویان و اساتید حوزه زیست پزشکی و همچنین، شرکت های داروسازی و تولید کننده فراورده های بیولوژیک، در اختیار آنها قرار می گیرند.
دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: بانک سلول های انسانی و جانوری این مرکز در امتداد تامین رده های سلولی معتبر مورد نیاز پژوهشگران کشور، طرح اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را ارائه می کند. این بانک، آمادگی دریافت انواع نمونه های سلولی از پژوهشگران کشور را دارد؛ پس پژوهشگران، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی که مالکیت رده سلولی خاصی را برعهده دارند، رده های سلولی خودرا بمنظور استفاده عموم پژوهشگران به اشتراک می گذارند و از مزایای اهدای نمونه سلولی بهره مند می شوند.
مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکزذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اضافه کرد: این فرصت برای کلیه شرکت های فعال در حوزه زیست فناوری و تولید فراورده های بیولوژیک، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران کشور برقرار است تا رده های سلولی و نمونه های بیولوژیکی را که در اختیار دارند به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهدا کنند.
دانشور آملی اشاره کرد: به اشتراک گذاشتن نمونه های بیولوژیک ارزشمند، سبب توسعه و پیشرفت صنعت زیست فناوری و زیست پزشکی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی موجود در کشور، خواهد شد. با ترویج فرهنگ اهدا و اشتراک گذاری دستاوردهای علمی، زکات علم را به جا آورده و گامی در نهادینه کردن این اقدام پسندیده برداشته شود.
وی با اشاره به شرایط حفظ و نگهداری سلولها اظهار داشت: نمونه سلولی اهدا شده در وضعیت امن و مطمئن در تانک نیتروژن فاز بخار نگهداری خواهند شد و کلیه تست های کنترل کیفی جهت بررسی کیفیت سلول، عدم آلودگی قارچی، باکتریایی و مایکوپلاسما و تعیین هویت نمونه سلولی اهدا شده (برای اعتبار بخشی به آن) بصورت رایگان انجام شده و شناسنامه سلولی معتبر به اهدا کننده ارائه خواهد شد.
به گفته دانشور آملی، اهداکنندگان می توانند علاوه بر رده سلول اهدایی خود، سایر رده های سلولی موجود در کلکسیون های سلولی بانک سلول های انسانی و جانوری را تا سه بار و بدون پرداخت هزینه بصورت کرایوویال فریز شده و یا کشت یافته در فلاسک دریافت نمایند.


منبع:

1400/03/04
09:25:40
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵