آشنایی با مفاخر علمی ایران،

چه كسی برنده نخستین جایزه ترویج علم شد؟

چه كسی برنده نخستین جایزه ترویج علم شد؟

لیمو بلاگ: خراسان رضوی  دکتر محمد فرهاد رحیمی به سبب ایجاد فیزیک سراها در کشور برنده نخستین جایزه ترویج علم شد.دکتر محمد فرهاد رحیمی، اول فروردین سال ۱۳۲۴ در مشهد چشم به جهان گشود. پدرش مدتی رئیس کارگزینی فرهنگ اداره آموزش و پرورش فعلی بود. ایشان کتابخانه فرهنگ معروف به شریعتی را تاسیس کرد. مادرش نیز دبیر دبیرستان های مشهد مشغول کار بود و دروس فقه و ادبیات فارسی را تدریس می کرد و مدتی نیز ریاست دبیرستان ایران دخت را عهده دار شد. همین طور وی پرورشگاه حمید صفوی را نیز تاسیس کرد.

دکتر رحیمی یک برادر و دو خواهر دارد که با یکی از این خواهران دو قلو است. همسر وی خانه دار بوده و ثمره ازدواج شان یک دختر و یک پسر است. ایشان دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود گذراند و در سال ۱۳۴۲ در رشته ریاضی فیزیک دانشگاه فردوسی به تحصیل پرداخت و بعد از دو سال کار در آزمایشگاه دانشگاه، در سال ۱۳۴۶ جهت ادامه تحصیل در مقاطع عالیه به فرانسه مهاجرت کرد.

مقطع فوق لیسانس را در زمینه حفاظت در مقابل اشعه در معادن عمیق اورانیوم و دکتری را در زمینه شکافت هسته اتم در انرژی های بالا به تحقیق پرداخت و در سال ۱۳۵۲ بعد از کسب مدرک دکتری فیزیک هسته ای از استراسبورگ فرانسه، به ایران بازگشت. بعد از دو سال تدریس در دانشگاه اهواز به سبب فوت مادرشان و تنها بودن پدر و خواهرشان به دانشگاه فردوسی منتقل شد.

او مجدد جهت کسب مدرک دکتری علوم در رشته فیزیک ذرات بنیادی به فرانسه رفت. بعد از ستاندن دکتری در این رشته در سال ۱۳۶۲ به ایران بازگشت و از آن پس به تدریس در دانشگاه فردوسی مشغول شد. دکتر رحیمی دوران دبستان را در مدارس دیانت و ظاهر مشهد گذراند و متوسطه را در دبیرستان های ابومسلم و ابن یمین به تحصیل پرداخت.

وی در سال ۱۳۴۲ موفق به ستاندن دیپلم ریاضی شد و در کنکور سراسری موفق به پذیرش در رشته ریاضی فیزیک دانشکده علوم دانشگاه فردوسی شد. وی بعد از اتمام تحصیلات مقطع لیسانس در سال ۱۳۴۶ مدتی را به کار پرداخت و سرانجام جهت ادامه تحصیل در سال ۱۳۴۸ به فرانسه مهاجرت کرد. فوق لیسانس خودرا در شهر توروز فرانسه در زمینه حفاظت در مقابل اشعه در معادن عمیق اورانیوم دریافت کرد.

دکتر رحیمی از خاطرات این پژوهش اینطور شرح می دهد؛ «برای انجام تحقیقات باید به درون معدن در عمق ۳۶۰ متری زمین می رفتیم که تاریک و سرد بود. هوای کوه نیز در معدن دمیده می شد و آب از بالای سر و زیر پایمان روان بود. باطری لامپ ایمنی ام دشارژ شد و لامپ خاموش گردید و مسیر را گم کردم. نهایتا با ایجاد انفجار و سروصدا، کاری کردم تا پیدایم کنند».

ایشان در سال ۱۳۴۹ موفق به ستاندن مدرک فوق لیسانس و در سال ۱۳۵۲ بعد از دفاع از رساله خود با موضوع شکافت هسته اتم در انرژی های بالا، دکتری فیزیک هسته ای خودرا از استراسبورگ فرانسه دریافت کرد و بلافاصله به ایران بازگشت. طی سفری که مجدد به فرانسه داشت، مبادرت به ستاندن مدرک دکتری علوم در رشته فیزیک بنیادی کرد. وی نهایتا در سال ۱۳۶۲ موفق به ستاندن مدرک شد و به ایران بازگشت.

ایشان بعد از کسب مدرک لیسانس دو سال بعنوان کارشناس آزمایشگاه های دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشغول به کار شد. بعد از کسب مدرک دکتری بعنوان استادیار در دانشگاه اهواز استخدام شد و دو سال در آنجا به تدریس پرداخت و سرانجام به دانشگاه مشهد منتقل شد.

دکتر محمد فرهاد رحیمی به دانشجویان سفارش می کند «اگر می خواهید به مفهوم واقعی کلمه دانشجو باشید باید عاشق باشید، تا عاشق نباشید به هدفتان نمی رسید. درست است که عشاق همچون دیوانگان هستند اما دنیا را می سازند و عاقلان از آن استفاده می نمایند. اگر دنبال چیزی هستید، خیلی باید به آن علاقمند باشید تا بتوانید پیشرفت کنید اما اگر به خاطر مادیات در رشته ای وارد می شوید، می توانید بعنوان یک بهانه مدرکتان را بگیرید و بعد به دنبال علاقه خودتان بروید».

این استاد به اساتید جوان نیز سفارش می کند «خود را نسبت به اساتید سابقتان در نظر بگیرید و بعد همان را نسبت به دانشجویانتان که ممکنست بعدها استاد شوند اعمال کنید؛ یعنی بفهمید ما چه انتظاراتی از دانشجویان مان داشتیم. به هر حال امروز با وجود این که استاد و بعد همکار شدید، بدانید توقعاتی وجود دارد و باید اهتمام کنید مقام استاد دانشجویی رعایت شود».

این استاد برجسته و بنیان گذار فیزیک سراها در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۸ فوت کرد.

منبع:

1400/03/05
23:12:58
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: پژوهش , تدریس , دانشگاه , سفر
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴