رئیس جهاد دانشگاهی خبرداد؛

انعقاد ۴۲۰ قرارداد برای ساخت واگن مترو

انعقاد ۴۲۰ قرارداد برای ساخت واگن مترو

به گزارش لیمو بلاگ رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به انجام پروژه متروی ملی کشور اظهار داشت: اجرای آن قرارداد به قدری موفق بود که امروز به 420 قرارداد برای ساخت واگن تبدیل گشته است.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، در جلسه ۱۴۹ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بر لزوم تشکیل کمیته تدوین برش علم و فناوری کشور در برنامه هفتم تاکید گردید.
بدنبال پیشنهاد دکتر طیبی در خصوص دخالت ستاد نقشه جامع علمی کشور در تدوین برنامه هفتم، دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبل از دستور جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه فرهنگ بدلیل وجود الزام در سند مهندسی فرهنگی در خصوص تدوین برش ۵ ساله در همه برنامه های ۵ ساله توسعه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، هم کمیته تلفیقی به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست سازمان تبلیغات اسلامی و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تصویب ستاد راهبری مهندسی فرهنگی رسیده و توسط معاون اول رییس جمهور به نهادهای فرهنگی مربوطه ابلاغ گردیده است. لازم است اقدام مشابهی نسبت به حوزه علم و فناوری صورت گیرد. مناسب می باشد کمیسیون اقتصاد دانش بنیان نسبت تدوین بسته پیشنهادی برنامه ۵ ساله هفتم، اقدام نماید.
در ابتدای این جلسه حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به برنامه هفتم توسعه کشور بر تقویت بخش اشتغال کشور در زمینه آموزش عالی اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به شرایط ویژه کشور و افزایش سطح توقعات جامعه باید به فکر اشتغال جوانان بود که در برنامه هفتم توسعه نیز بدان توجه خاص شده است.
وی با تاکید بر این که چنانچه ما نتوانیم به مباحث تامین فناورانه موضوع اشتغال خصوصاً در داخل کشور دقت کنیم و فقط بخواهیم به سراغ مباحث فاینانس خارجی موضوع برویم بی شک با مشکلات زیادی رو به رو خواهیم بود، چونکه فاینانس به مفهوم این است که طرف خارجی هم طراحی پایه آنرا انجام می دهد و هم تامین تجهیزات می کند.
طیبی با اشاره به این که اجرای این طرح های کلان مناسب و مفیدست و بودجه لازم آن هم بوسیله بانکهای خصوصی و هم صندوق هایی همچون "صندوق امید" تامین می شود اضافه کرد: با سیاست جدیدی که مجلس شورای اسلامی برای ستاندن مالیات از پول های سرگردان تصویب کرد تا این پول ها به سمت حوزه تولید سوق پیدا کنند، به آسانی می توان این کلان پروژه و یا مگا پروژه ها را اجرائی کرد.
وی بحث تامین فناوری این طرح را هم بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در صورتیکه شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور واقعاً بخواهد در این خصوص برنامه ریزی انجام دهد، نباید فراموش شود که اولاً این مگا پروژه ها حتما با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه معین و مشخص شوند و باتوجه به حجم نیازهای جامعه به این پروژه ها برای برنامه ریزی اجرای آنها اقدام نماییم. پس باید برای تامین فناوری این طرح از اکنون به فکر بود و تقسیم کارهای لازم را نیز انجام داد.
رئیس جهاد دانشگاهی وضعیت زیر ساخت ها و توان فناورانه کشور را در این خصوص در وضعیت مطلوبی دانست و اظهار داشت: باید تصمیمی گرفته شود که این فناوری ها در داخل کشور تولید شود و مورد استفاده قرار بگیرد.
طیبی با اشاره به انجام پروژه متروی ملی کشور بعنوان یک نمونه موفق که همه کارهای اجرائی آن ظرف ۱۸ ماه انجام شد اظهار داشت: اجرای آن قرارداد به قدری موفق بود که امروز به ۴۲۰ قرارداد برای ساخت واگن تبدیل گشته است. از آنجایی که آن طرح برمبنای دانش بومی شکل گرفته بود کار واقعاً بهادار ای است، بدین سبب این مساله را می توان در زمینه های دیگر هم تعمیم داد و تقسیم کار صورت گیرد که مثلاً جهاد دانشگاهی و یا دانشگاه و یا مؤسسه ای این فناوری های خاص را کسب کنند. چون برای برنامه ریزی این طرح حداقل یک سال وقت لازم است و برای اجرای آن هم فرصت مناسب وجود دارد.
وی در آخر اصرار کرد که شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور حتما روی این مساله تأمل بیشتری به خرج دهد و برای این کار بزرگ وقت بگذارد.
همچنین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخر این جلسه به موضوع برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور و ارتقای مشارکت مردم در انتخابات اشاره نمود و اظهار داشت: در این مقطع زمانی لازم است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و رییس دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت های نهادهای تابعه خود برای تشویق مردم و جامعه علمی برای مشارکت حداکثری در انتخابات استفاده کنند.


منبع:

1400/03/17
13:30:21
5.0 / 5
1131
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱