مدیركل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

توانمندسازی دانشجویان سیاست محوری وزارت علوم است

توانمندسازی دانشجویان سیاست محوری وزارت علوم است

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: یکی از سیاست های محوری وزارت علوم توانمند سازی نسل جوان دانشجویی است که مدیران بالقوه فردای ایران اسلامی بشمار می روند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، محمد هادی عسگری در نشست خبری سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با محوریت پیش گیری از لطمه های اجتماعی و طلاق، گفت: یکی از سیاست های محوری حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم توانمندسازی نسل جوان دانشجویی است که مدیران بالقوه فردای ایران اسلامی بشمار می روند.
وی افزود: زمینه توانمندسازی دانشجویان ضمن آموزش و تحصیل، باتوجه به برگزاری برنامه ها و دوره های مختلف و سرفصل هایی که بصورت آموزش غیررسمی و فعل و انفعالات در دانشگاه انجام می شود که بی تردد ضریب موفقیت دانش آموختگان دانشگاه ها افزایش می یابد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: اگر ما توسعه و دستیابی به توسعه همه جانبه و پایدار را آرمان ملی بدانیم که لطمه های اجتماعی بعنوان یک عامل مخل وارد می شود و پروسه دستیابی به توسعه را بوسیله درگیر کردن ذهن و ضمیر کارگزاران توسعه با بی نظمی مواجه می کند.
عسگری اضافه کرد: ما باید به سمت برنامه هایی حرکت نماییم که مجموعه کنشگران فعال دانشجویی توانمند را ایجاد نماییم تا در آینده مدیران و کارگزاران باارزش و دانش آموخته و با صلاحیت بتوانند اجرای امور کشور را در دست بگیرند.
وی اظهار داشت: این دوره استارتاپ یکی از برنامه های حوزه لطمه های اجتماعی بود که دانشگاه اصفهان میزبان آنست و به سبب شیوع همه گیری کرونا تصمیم گرفته شد بصورت ملی و در همه دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه اصفهان را یکی از دانشگاه های مؤثر در کارهای فرهنگی و اجتماعی کشور دانست و اظهار داشت: تلاش می شود که زمینه مشارکت و حضور حداکثری دانشجویان دارای ایده برای مقابله با لطمه های اجتماعی با محوریت طلاق را شاهد باشیم که در این زمینه جلسات هم اندیشی مفصلی نیز برگزاری شده که امید است نتایج و برنامه های آن در سپهر فرهنگی- اجتماعی کشور مورد استفاده جوانان فرهیخته ایران اسلامی قرار گیرد.
سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با ۴۰ ایده
در ادامه ابراهیم رضایی مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان و دبیر سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی، گفت: مهلت ثبت نام در این رویداد تا دو روز دیگر ۲۱ خردادماه است و از ۱۲ تا ۱۶ تیرماه با رعایت پروتکلهای بهداشتی بصورت حضوری در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
رضایی با اشاره به این که تعداد شرکت کنندگان در این رویداد استارتاپی ۴۰ نفر است، اضافه کرد: همه این افراد در باره لطمه های اجتماعی با موضوع طلاق ایده دارند؛ البته ایده ها تا ۱۰ تیرماه نهایی خواهد شد.
وی با اعلان اینکه جلسات کارگاه ها بصورت ایده شو و بوم کسب وکار پیش بینی شده است، اشاره کرد: برگزاری کارگاه ها بصورت مجازی از ۲۳ خرداد تا ۶ تیر خواهد بود که هفت کارگاه تخصصی و سه کارگاه انتقال تجربه پیش بینی شده است؛ چهار کارگاه حضوری نیز از ۱۲ تا ۱۶ تیر تحت عنوان کار تیمی، آموزش بوم ایده، کارآفرینی اجتماعی و ارائه به سرمایه گذار برگزار می شود.
دبیر سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی دانشگاه اصفهان افزود: مسابقه ایده شو از بامداد ۱۲ تیرماه برگزار و ایده های برتر برگزیده خواهند شد؛ کارگاه ها نیز به مدت سه روز خواهد بود و ۱۶ تیر ماه اختتامیه این رویداد ملی برگزار می شود.
حمایت و معرفی ایده های برتر به سرمایه گذاران
رضایی اظهار داشت: برای ترغیب شرکت کنندگان و تیم های استارتاپی تبلیغات مناسبی در سطح شهر و استان اصفهان و کشور با حمایت وزارت کشور و وزارت علوم انجام شده است ضمن این که امسال این رویداد ابتر رها نمی گردد و قرار شد که ایده های برتر به سرمایه گذاران خصوصی و دولتی معرفی شوند تا ایده های خودرا به نتیجه برسانند.
مدیر مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان با اشاره به این که سازمان ورزش و جوانان به ایده های برتر دو دوره قبل که یکی از آنها سال ۹۷ در دانشگاه اصفهان برگزار شده بود، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات داد، اظهار داشت: ایده هایی که در رویدادهای دوره های قبل ارائه شده بودند توسط وزارت علوم و حتی خیران حمایت مالی شد.
رضایی درباب تأثیر گذاری این ایده ها در کاهش لطمه های اجتماعی جامعه گفت: وظیفه دانشگاه بسترسازی برای فعالیت دانشجویان در حوزه استارتاپ ها و ارائه ایده های علمی است تا در نهایت محصولی علمی ارائه شود و دستگاه هایی مانند استانداری، بهزیستی و قوه قضائیه از آنها حمایت و استفاده کنند.
وضعیت نامطلوب ازدواج و طلاق دانشجویان
مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان با اعلان اینکه وضعیت آمار طلاق و ازدواج در کشور مطلوب نمی باشد، اظهار داشت: تعدادی از نقاط استان اصفهان، مانند شاهین شهر وضعیت خوبی به لحاظ ازدواج و طلاق ندارد و به نسبت برمبنای آمار در کشور هم همچنین است.
رضایی بدون اشاره به آمار وضعیت ازدواج و طلاق دانشجویی را نیز نامطلوب دانست و اظهار داشت: بی گمان آمار ازدواج و طلاق دانشجویی حالا نسبت به دهه های ۷۰ و ۸۰ خوب نیست برای اینکه سن ازدواج ها بالا رفته، میزان ازدواج کم و طلاق بیشتر شده است.
وی اشاره کرد: وزارت کشور و وزارت علوم اعتقاد دارند اگر این استارتاپ ها راه اندازی شود بعنوان یک بازو و یکی از هزاران کاری که می توان انجام داد، شاید بتوان وضعیت ازدواج و طلاق را در سطح کشور بهبود بخشید.

1400/03/21
11:32:21
5.0 / 5
1193
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳