راه ورود ایران به حوزه الكترونیك چاپی هموار شد

راه ورود ایران به حوزه الكترونیك چاپی هموار شد

به گزارش لیمو بلاگ یکی از شرکتهای فناور مبادرت به ساخت قلم رسانای حاوی نانوذرات برای مصارف آموزشی و کاردستی کرده است.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، جوهر رسانا جوهری است که استفاده از آن روی زیر لایه های متفاوت خطوط و طرح های رسانا به وجود می آورد. این جوهرها در تکنولوژی های جدید و در فرآیند تولید مدارهای چاپی به کار می روند و این امکان را فراهم می کنند که به جای روش های متداول و پیچیده تولید بردها، مدار آنها را ترسیم کرد.
در این راستا یکی از شرکتهای فناور با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید قلم رسانا شده که در آن از نانوذرات با غلظت بالا استفاده شده است. ساخت و تولید این قلم می تواند مقدمه ای برای حرکت در راه فناوری نوین الکترونیک چاپی بوده و در ادامه می تواند گامی برای تولید جوهرهای قابل استفاده در چاپگرها باشد.
این قلم رسانا قابلیت کاربرد روی کاغذ و مقوا و استفاده در مصارف آموزشی، طراحی مدارهای الکترونی، آموزش در حوزه الکترونیک، سلول های خورشیدی و کاردستی را دارد. از مزیت های این قلم میتوان به عدم ایجاد سطوح برجسته (ایجاد خط های صاف و بدون برجستگی و غیر قابل لمس با دست) اشاره نمود.
به نقل از ستاد نانو، در فرمولاسیون این قلم رسانا از آب بعنوان حلال استفاده شده، تا اثرات زیست محیطی را به حداقل برساند. این محصول از نظر عملکرد کاملا قابل رقابت با نمونه های خارجی بوده و در عین حال قیمت کمتری هم دارد. در تولید این محصول از نانوذراتی در ابعاد ۵۰ نانومتر استفاده شده است.
منبع:

1400/03/25
22:39:53
5.0 / 5
1326
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳