رئیس پردیس كشاورزی دانشگاه تهران اعلام كرد

كوشش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش كشاورزی

كوشش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش كشاورزی

لیمو بلاگ: رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان آمادگی این واحد آموزشی برای کمک در جهت رشد بخش کشاورزی اضافه کرد: ما می کوشیم تا با فراهم کردن بستر مناسب زمینه فعالیت و رشد نخبگان در حوزه کشاورزی فراهم گردد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سید حسین گلدانساز در افتتاحیه استارت آپ ویکند کشاورزی و سلامت هوشمند که در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، با تاکید بر لزوم اهمیت حفظ و تأمین امنیت غذایی اظهار نمود: امنیت غذایی از پایه های اصلی امنیت به حساب می آید که باید کوشید در اینباره تنها به نوشتن اکتفا نشود.
وی رشد بخش کشاورزی را پارسال ۸ درصد و مثبت دانست و تصریح کرد: این در شرایطی است که حدودا این رشد در بقیه بخش ها منفی بوده است، با وجود پتانسیل خوب در بخش کشاورزی هنوز در سطح کلان حرکتهای خوبی نشده است.
دکتر گلدانساز یکی از اشکالات موجود در بخش کشاورزی و منابع طبیعی را نبود حمایت کافی از جانب سیاستگذاران و برنامه ریزان از این حوزه به رغم پتانسیل های کافی برشمرد و اضافه کرد: همچون این موارد مجلس شورای اسلامی است که محل قانونگذاری، نظارت و تعیین اعتبار است.
وی با انتقاد از وارد شدن دانشگاه ها به مسابقه توسعه کمی بی رویه، خاطرنشان کرد: از بهانه هایی که به دست مسئولان داده شده، این است که علت بیکاری فارغ التحصیلان بخش کشاورزی نداشتن توان علمی مناسب می باشد، در حالیکه این مورد در ۱۵ درصد موارد صدق می کند و فارغ التحصیلان برای وارد فعالیت شدن نیازمند حمایت، دریافت تسهیلات و محل کاری با امنیت اجتماعی مناسب هستند.
رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی به بخش عملی آن توجه نشده است، اظهار داشت: اکوسیستم بخش کشاورزی با اکوسیستم دیگر رشته ها متفاوت می باشد، بعنوان مثال کشور هلند با مساحتی معادل یکی از استان های کشور دومین صادرکننده محصولات مواد غذایی و کشاورزی دنیاست.
دکتر گلدانساز اضافه کرد: اگر در کشور به دنبال رشد علمی هستیم، باید سیاست کلان کشور از شاخص مهم رشد علمی که همان تولید علم و چاپ مقاله است حمایت کند، برای کار و فعالیت در این عرصه نیازمند زیرساخت مناسب هستیم. باید بدون شعارزدگی به سراغ واقعیات رفت.
وی با اشاره به اینکه باید در مورد مسایل و مشکلات امروز بخش کشاورزی کشور از الان به دنبال چاره بود، افزود: همچون این مسایل و مشکلات بحث خشکسالی، کم آبی و بررسی ژنهای مقاوم در مقابل خشکسالی و... است.
منبع:

1400/03/31
23:10:50
5.0 / 5
1019
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵