اولین جراحی رباتیك از راه دور با دستگاه ایران ساخت انجام شد

ستاری در بازدید از ربات سینا: این یك نوآوری در زمینه درمان است

ستاری در بازدید از ربات سینا: این یك نوآوری در زمینه درمان است

تست های ازراه دور ربات بومی سازی شده جراحی ˮسیناˮ بر روی نمونه حیوانی از فاصله 7 کیلومتری برای اولین بار در کشور انجام شد و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری این اقدام را یک نوآوری در زمینه درمان دانست که بوسیله آن خطای انسانی کاهش پیدا می کند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، آزمایش های لازم از ربات بومی سازی شده جراحی ازراه دور سینا که با یک سوم قیمت ربات های مشابه خارجی طراحی و تولید شده است، با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بیمارستان های امام خمینی (ره) و سینا انجام شد. این اختراع ایرانی در کشورهای اروپایی و آمریکا ثبت شده است.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بازدید از ربات ایران ساخت جراحی سینا، بر توان بالای متخصصان ایرانی اصرار کرد و اظهار داشت: این کار سرآغاز یک حرکت جدی و فناورانه در زمینه پزشکی است.
وی در این بازدید همین طور اظهار داشت: این فناوری را شروع یک حرکت جدی در کشور می دانیم و امیدواریم هر چه زودتر تست های حیوانی آن با موفقیت تمام شود و وارد تست های انسانی شود.
ستاری اضافه کرد: این نوع از جراحی، خطاها و مشکلات جراحی های معمولی را ندارد؛ نواقصی چون لرزش دست و خطاهای انسانی که می تواند ریسک جراحی ها را کم کند.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این سامانه به جراح اجازه می دهد تا در شرایطی که انتقال بیمار خطرناک و دشوار است، جراح از هزاران کیلومتر دورتر این جراحی را انجام دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این که امیدواریم تا یک سال دیگر تست های حیوانی به اتمام برسد، اظهار داشت: بعد از آن وارد فاز بالینی انسانی می شویم تا نتیجه این کار بزرگ در نظام بهداشت و درمان نمود یابد.
ستاری همین طور بیان کرد: این کار یک نوآوری بزرگ و قابل توجه در جراحی های پزشکی شمرده می شود. امیدواریم به زودی این کار توسعه یابد.
ربات جراحی ازراه دور سینا چه می کند
دی ماه سال ۱۳۹۲، پروژه ساخت یک سامانه عملیاتی جراحی رباتیک با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد که به نام پرآوازه دانشمند بزرگ تاریخ کشورمان، بوعلی سینا، نام «سینا» بر آن قرار گرفت.
سامانه جراحی رباتیک سینا شامل دو بخش اصلی کنسول جراحی ازراه دور و رباتهای جراح مستقر بر بالین بیمار می شود.
ربات جراحی سینا دارای ۱۶ مفصل مجهز به موتور الکتریکی است که قادر می باشد ظریفترین عمل های جراحی را انجام دهد. کنسول جراحی شامل مانیتور، دو ربات راهبر و پدال های هدایت زیرپایی است که جراح با نشستن در پشت کنسول، تصاویر ارسال شده از ناحیه عمل را مشاهده و ابزارهای جراحی و دوربین تصویربرداری را بصورت ازراه دور هدایت می کند.
از سوی دیگر سه ربات پیرو شامل دو ربات حامل ابزار و یک ربات تصویربردار که در بالین بیمار مستقر شده اند، اجرای دستورات جراح را بر عهده دارند. در ضمن عمل، ربات تصویربردار که به وسیله جراح کنترل می شود، تصویر ناحیه عمل را در کنسول جراحی در اختیار جراح قرار می دهد و حرکات دستان جراح توسط رباتهای راهبر دریافت شده و با حذف لرزش ها و مقیاس گذاری به رباتهای پیرو انتقال می یابند تا با دقت بالا، در ناحیه عمل اجرا شوند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، سامانه جراحی رباتیک سینا بعد از طی آزمون های فنی و عملکردی، در تست های حیوانی مورد ارزیابی قرار گرفت. همچون عمل های بسیار متداول که با بهره گیری از این سامانه روی گوسفند زنده (در حالت بیهوشی کامل و در اتاق عملی مشابه اتاق عمل انسانی) انجام شده است، عمل جراحی لاپاروسکوپیک کوله سیستکتومی یا همان برداشتن کیسه صفرا بوسیله سه شکاف پنج میلی متری روی شکم حیوان بوده است.
1400/04/02
19:13:36
5.0 / 5
1274
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵