مسیر توسعه فناوری های فضایی سخت، زمان بر و پرهزینه است

مسیر توسعه فناوری های فضایی سخت، زمان بر و پرهزینه است

به گزارش لیمو بلاگ رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با تکیه بر لزوم مشارکت تمامی بازیگران بخش فضایی در توسعه فناوری های فضایی اظهار داشت: مسیر توسعه فناوری های فضایی سخت، زمان بر و پرهزینه است و غلبه بر دشواری های این مسیر مستلزم همکاری مؤثر بین تمامی بازیگران بخش فضایی کشور است و بدون شک، یکی از همکاران اصلی پژوهشگاه در این راه، دانشگاه ها هستند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی در نشست عرضه دستاوردهای فناورانه پژوهشگاه فضایی که با حضور اساتید فعال دانشگاهی در حوزه طراحی و ساخت ماهواره، در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد، ضمن تاکید بر توسعه فناوری بعنوان اصلی ترین مأموریت پژوهشگاه اظهار نمود: به لطف خدا و با تاکید بر همت متخصصان جوان و متعهد پژوهشگاه، تابحال قدم های بزرگی در این عرصه برداشته شده و نتایج حاصل از این فعالیت ها نه تنها توانسته بخش زیادی از نیازمندی های پروژه های عملیاتی پژوهشگاه را مرتفع کند، بلکه توانسته به سایر صنایع هم راه پیدا کند و نقش ارزشمند سرریز دانش فضایی به سایر صنایع را نشان دهد.

وی اضافه کرد: الحمدلله صنعت فضایی در مقایسه با سایر صنایع از توانمندی های دانشگاهیان به خوبی بهره مند شده و یکی از علل پیشرفت کشور در حوزه فضایی، ریشه های عمیق آن در دانشگاه هاست. وجود اساتید اهل فن که هم در تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه فضایی خوش درخشیده اند و هم در عرصه اجرای پروژه های ملی افتخارآفرینی کرده اند، مؤید این مورد است که همکاری بین پژوهشگاه فضایی ایران و دانشگاه ها می تواند به توسعه فناوری های فضایی سرعت بیشتری بخشد.

صمیمی با تکیه بر لزوم برقراری و حفظ این تعاملات تصریح کرد: در همین راستا، مجموعه نشست هایی با عنوان "ارائه دستاوردهای فناورانه" توسط پژوهشگاه برنامه ریزی شد تا در چارچوب آن، توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه های مختلف فناوری های فضایی معرفی شود و با در نظر گرفتن نیازهای آتی مطابق با برنامه های راهبردی بخش فضایی، زمینه های همکاری با بازیگران بخش فضایی شناسایی شود.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد: ماحصل این همکاری ها می تواند منجر به هم افزایی و دستیابی سریع تر کشور به اهداف خود در بخش فضایی شود.
پژوهشگاه فضایی ایران مصداق استقلال و اقتدار آفرینی ملی است
معاون فرمانده نیروی هوایی ارتش هم در دومین روز این نشست اظهار داشت: دستاوردها و محصولاتی که پژوهشگاه فضایی ایران به آن دست یافته است، تبلور و مصداق افتخار، اقتدار و عزت ملی است.

امیر سرتیپ خلبان مهدی هادیان با تاکید بر این که حوزه فضا بعنوان یکی از تعیین کننده ترین عرصه های علم و فناوری و یکی از مصادیق حرکت در لبه فناوری اظهار نمود: دستاوردها و محصولاتی که این پژوهشگاه به آن دست یافته است، تبلور و مصداق افتخار، اقتدار و عزت ملی است.

وی اضافه کرد: توانمندی ها، ظرفیت ها و بسترهای آزمایشگاهی راه اندازی شده در این پژوهشگاه برای ما بسیار کاربردی است و ماحصل این هم افزایی می تواند برکات بسیاری را برای نظام جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، امیر فخری، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح هم ضمن ابراز خرسندی و شایان تقدیر دانستن توانمندی های پژوهشگاه اظهار داشت: ما هم در سازمان در دو حوزه سنجش از دور و سامانه های موقعیت یابی و ناوبری به طورجدی نیازمند داده های ماهواره ای هستیم و با عنایت به این نیاز جدی، این آمادگی را داریم تا در جهت تأمین نیازهای وزارت خانه ها و دستگاههای دیگر، با پژوهشگاه فضایی ایران همکاری داشته باشیم.
منبع:

1400/04/02
22:45:27
5.0 / 5
1121
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳