شناسایی مواد منفجره و داروهای بدون مجوز با محصول دانش بنیان

شناسایی مواد منفجره و داروهای بدون مجوز با محصول دانش بنیان

یک شرکت دانش بنیان طیف سنج تحرک یونی تولید و به بازار عرضه نموده است که می توان از آن برای شناسایی انواع گازهای شیمیایی، مواد منفجره، داروهای بدون مجوز نظیر مورفین، ویتامین ها، مواد مخدر نظیر کوکائین و هروئین، آفت کش ها و آنتی بادی استفاده نمود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، این دستگاه در تحقیقات علمی و تشخیص گازهای سمی، سموم غذایی و داروها کارآیی بالایی دارد. کاربرد اصلی این روش در تشخیص و آنالیز گونه های شیمیایی گازی، مایع و جامد است. حساسیت این روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند میلی ثانیه است. می توان اظهار داشت که این دستگاه همچون دستگاه های رایج در زمینه فناوری نانو بوده و می تواند برای مشخصه یابی نانو مواد نیز به کار رود.
علاوه بر آزمایشگاه های دانشگاه و پژوهشکده ها، شرکت های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه های کنترل کیفی نیز به این دستگاه نیاز دارند.
از خاصیت های این دستگاه می توان به نبود مزاحمت ناشی از NOx و دیگر یون های منفی، آنالیز بسیار سریع (کمتر از ۵ ثانیه) و حساسیت بالا (در حد پیکوگرم)، محفظه ویژه برای تزریق نمونه، امکان تزریق مستقیم نمونه های غیرفرار و عدم نیاز به خلاء اشاره نمود.
این شرکت دانش بنیان سازنده ی دستگاه طیف سنج تحرک یونی در دو مدل CD-۱۴۰۰ و CD-۱۵۰۰ است که تجربه صادرات این محصول را نیز داشته است.
دستگاه طیف سنج تحرک یونی نخستین بار در سال ۱۹۷۰ تحت عنوان پلاسما کروماتوگرافی عنوان شد. امروزه این دستگاه جهت آنالیز مقادیر کم ترکیبات فرار و نیمه فرار، مواد منفجره، داروها و آلاینده های زیست محیطی استفاده می شود. همچون خاصیت های این دستگاه حد تشخیص پایین آنست.
به نقل از ستاد نانو، دستگاه طیف سنج تحرک یونی از چهار جزء اصلی شامل منبع یونیزاسیون، شبکه یونی، ناحیه رانش و آشکارساز تشکیل شده است. در عمل، مولکول های نمونه در فاز گازی توسط گاز حامل به ناحیه واکنش منتقل شده و سپس یونیزه می شوند. این یون ها بوسیله یک شبکه یونی که انتقال یون ها به ناحیه رانش را کنترل می کند، وارد ناحیه رانش می شوند. در ناحیه رانش یون ها تحت تاثیر یک میدان الکتریکی برمبنای میزان تحرک ذاتی خود به سمت آشکارساز حرکت می کنند و برمبنای جرم، بار، اندازه و شکل جداسازی و شناسایی می شوند. یون های سبک و کوچک سریع تر حرکت کرده و زودتر از یون های سنگین و حجیم به آشکارساز می رسند. بدین ترتیب یون های مختلف در ضمن حرکت از هم جدا می شوند. برخورد هر دسته از یون ها به آشکارساز یک سیگنال الکتریکی به وجود می آورد که تقویت شده و بر حسب زمان رسم می شود.1400/04/05
20:05:14
5.0 / 5
1026
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴