تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعه خدمات شهر هوشمند

تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعه خدمات شهر هوشمند

ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری شیراز، در جهت توسعه خدمات شهر هوشمند، تفاهمنامه همکاری با مبحث توسعه شبکه فیبرنوری در این شهر و ایجاد فازهای جدید، امضا کردند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری شیراز، در جهت توسعه خدمات شهر هوشمند، تفاهمنامه همکاری با مبحث توسعه شبکه فیبرنوری در این شهر و ایجاد فازهای جدید، امضا کردند.
با امضای این تفاهمنامه، زمینه لازم برای توسعه بستر شهر هوشمند و عرضه خدمات پایه ای شهر هوشمند، در شهر شیراز فراهم می شود. ایرانسل تاکنون، ۱۸۰ کیلومتر فیبر نوری را در شهر شیراز بوجود آورده و با امضای این تفاهمنامه، فازهای بعدی این پروژه پیگیری می شود.
مراسم امضای این تفاهمنامه، ظهر چهارشنبه ۹ تیر ماه ۱۴۰۰، با حضور مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل و تعدادی از مدیران شهرداری شیراز و ایرانسل، در محل شهرداری شیراز برگزار گردید.
بر اساس این تفاهمنامه، ایرانسل در طراحی، اجرا، بهره برداری و تحویل بستر شبکه فیبرنوری در سطح شهر شیراز به طول تقریبی ۸۰ کیلومتر مسیر مشترک، مشارکت می کند.
مدیرعامل ایرانسل در این مراسم، با تاکید بر ضرورت تسریع در ایجاد و توسعه زیرساخت های ارتباطی برای عرضه خدمات شهر هوشمند بر بستر تکنولوژی های جدید تلفن همراه و اینترنت اشیا، همچون ۵G، اظهار داشت: تا چشم به هم بزنیم، نسل پنجم فراگیر می شود و باید شرایط و زیرساخت های لازم را از قبل فراهم نمود.
وی افزود: پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل، سوم اسفند ماه ۱۳۹۹، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و استاندار فارس، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر قرار گرفت. شیراز بعد از تهران، دومین شهر ایران بود که توسط ایرانسل، اولین عرضه دهنده ۵G در ایران، صاحب فناوری نسل پنج تلفن همراه شد.
عباسی آرند با تاکید بر ضرورت بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت های اقتصاد دیجیتال اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در این حوزه، توسعه دسترسی به شبکه ارتباطی، با فراهم کردن زیرساخت هایی مانند فیبر نوری و دکل است. در شیراز با عنایت به ظرفیت فیبری که تابحال توسط ایرانسل بوجود آمده است، می توانیم بعنوان پایلوت شهر هوشمند کشور، با شهرداری همکاری نماییم.
همچنین، در دیدار مدیرعامل ایرانسل با منتخبان جدید شورای شهر شیراز، ظرفیت های موجود همکاری برای ارتقای کیفیت خدمات ارتباطی، بررسی گردید.
بر اساس این گزارش، هوشمندسازی خدمات شهری، یکی از الزامات زندگی امروز، در مدیریت منابع و انرژی و عرضه خدمات شهری نوین است. به کار گیری راهکارهای شهر هوشمند، نقش مؤثری در پیشگیری از مخاطرات ناشی از تخریب محیط زیست و تغییرات آب وهوایی دارد و یکی از مشوق های اصلی جامعه جهانی برای هوشمندسازی دستگاه ها و تجهیزات بر اساس اینترنت اشیا بوده و انگیزه دولت ها برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند را دوچندان کرده است.
راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا، همچون پایش آب، هوا و خاک مناطق شهری و کنترل میزان آلاینده های شهری و صنعتی کمک شایانی به پاکسازی محیط زیست خواهند کرد. در این حوزه، شهرهای هوشمند توانسته اند تا ۲۰ درصد از تولید گازهای گلخانه ای خود بکاهند.
مشکلات حمل و نقل و ترافیک شهری هم از دیگر دغدغه های پیش آمده بر اثر افزایش جمعیت شهرهاست که با مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک در شهرهای هوشمند مورد توجه قرار گرفته است. استخراج الگوهای ترافیکی، تشخیص لحظه ای حوادث و تصادفات، پیشبینی تغییرات الگوی ترافیکی و… همگی از کارکردهای این سامانه محسوب می شوند.
در همین راستا، ایرانسل تابحال توانسته است پروژه های مختلف در رابطه با فیبرنوری و توسعه خدمات شهر هوشمند را علاوه بر شیراز، در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، انزلی، آمل، اراک، ارومیه، کرج، سنندج، قزوین، خرم آباد، زنجان، اردبیل، ساری، بوشهر، دزفول و اندیمشک هم طراحی و یا اجرا نماید.


منبع:

1400/04/11
15:55:18
5.0 / 5
1071
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳