رئیس سازمان غذا و دارو:

12 كشور خواستار واكسن ایرانی كرونا هستند

12 كشور خواستار واكسن ایرانی كرونا هستند

به گزارش لیمو بلاگ رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت اظهار داشت: با عنایت به موفقیت ها و دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونای، هم اکنون ۱۲ کشور خواستار واکسن های ایرانی هستند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، جلسه ۱۵۱ شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور، با ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با موضوع ارائه و بررسی گزارش شورای راهبری علم و فناوری در زمینه دفاعی و نیز تولید واکسن ایرانی کرونا و چالش ها و مسائل پیش رو، در محل دبیرخانه این شورا اجرا شد.
دکتر محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در این نشست اظهار داشت: تولید واکسن افتخاری برای کشور است و ایران حالا جزو کشورهای تولیدکننده واکسن قرار دارد. تولید واکسن های ایرانی، حاصل تلاش ۱۶ ماهه گذشته تمامی بخش های کشور است.
وی اظهار داشت: از نوروز سال ۹۹ جلساتی با حضور دکتر نمکی تشکیل شد و باتوجه به اشراف به موضوع واکسن خوشبختانه سرعت در کار بیشتر شد. از سال قبل نیز شرکت های مختلف برای صدور eul مستندات خودرا ارائه کرده اند. تا کنون ۱۸ شرکت مستندات را ارائه و ۷ مورد به مطالعات بالینی و تولیدات نیمه صنعتی رسیده اند و همه این مراحل با نظارت مستقیم وزارت بهداشت بوده است.
شانه ساز افزود: تا حالا سه سازنده واکسن کرونا در ایران، موفق شده اند کد اخلاق را از کمیته ملی اخلاق دریافت نمایند. همین طور بررسی مستندات تمامی شرکت هایی که تا کنون به سازمان ما ارائه شده، انجام شده است. بر طبق این مستندات، سازندگان باید مستندات تکمیلی را عرضه کنند.
وی اضافه کرد: همین طور پرونده دو شرکت سازنده واکسن MRNA که از فناوریهای جدید در جهان هستند تا حالا بررسی اولیه شده و درخواست ارائه مستندات تکمیلی شده است. برخی شرکتها نیز فقط درخواست اولیه ارسال کرده اند اما مستندات جهت بررسی تا کنون ارسال نشده است.
به گفته رییس سازمان غذا و دارو؛ در بحث ظرفیت واردات هم رقابت جدی وجود دارد. با برخی از شرکت های خارجی قراردادهایی نوشته شده است. در بحث صادرات نیز ۱۲ کشور اعلام تقاضا کرده اند اما تا زمانی که تولید داخل تکمیل و نیاز داخل تامین نشود نمی توان به صادرات فکر کرد. باید هر چه سریع تر وارد مرحله تولید انبوه شد.


منبع:

1400/04/12
23:24:18
5.0 / 5
1175
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صادرات
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵