برای تولید سرامیك های مهندسی دیرگداز؛

اختراع پژوهشگران پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

اختراع پژوهشگران پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

گواهی اختراع پژوهشگران پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با عنوان ˮتهیه نانوالیاف هافنیم کاربید (HfC) به روش احیای پیش سازه الکتروریسی شده PVP/Hfˮ، از طرف مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر رحیم احسانی، رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این خبر اظهار نمود: در سالهای اخیر احتیاج به مواد جدیدی که علاوه بر قابلیت کارکرد در اتمسفرهای اکسیدی و خورنده، توانایی تحمل دماهای بالاتر از دو هزار درجه سانتی گراد را به مدت زمان طولانی داشته باشند، در صنایع مختلف بخصوص صنعت هوافضا به شدت احساس می شود.


هافنیم کاربید (HfC) همچون سرامیک های مهندسی دیرگدازی است که طی سالهای اخیر به علت خواص فیزیکی و شیمیایی عالی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ترکیب با نقطه ذوب ۳۸۹۰ درجه سانتی گراد، خاصیت دیرگدازی عالی دارد و حتی نقطه ذوب آن از ترکیبات آلیاژی دوتایی متداول هم بالاتر است.

ایشان در ادامه در مورد اهمیت و کاربرد هافنیم کاربید اضافه کرد: مجموعه خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی منحصر به فرد این ماده، آنرا بعنوان یک کاندیدای مناسب برای کاربرد در صنایع هوافضا و کاربردهای سایشی، ابزار برش و توربین ها، بوته های ذوب و نگهداری مذاب فلزات مطرح می کند.

رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی در مورد روش تهیه نانوالیاف ها هم توضیح داد: تلاشهای بسیاری برای طراحی و سنتز نانو مواد تک بعدی، مثل نانو میله ها، نانو سیم ها، نانو لوله ها و نانو الیاف انجام می شود. روش الکتروریسی یکی از مهم ترین روش های تولید نانوالیاف بوده و به علت نرخ کشش بسیار زیاد و سرعت بالای کرنش در حین سنتز باعث می شود تا این الیاف از جهت گیری مولکولی بسیار بالایی در جهت محور طولی لیف برخوردار شوند.

به علت تبلور بیشتر و جهت گیری مولکولی بالاترِ ناشی از تأثیر نیروی الکتریکی در امتداد محور طولی نانوالیاف الکتروریسی شده و احتمال حضور نقص سطحی کمتر در واحد طول نانولیف، این نانوالیاف به صورت قابل توجهی از خواص مکانیکی بهتر شامل استقامت کششی، مدول و چقرمگی بالاتری نسبت به میکرو الیاف برخوردار می باشند.

به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، وی در تشریح این طرح اختراعی اضافه کرد: برای تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید، نانوالیاف سرامیکی HfC با خلوص بالا و سطح ویژه زیاد به روش الکتروریسی و سپس احیای کربوترمال سنتز شد. مواد اولیه ارزانقیمت و دوستدار محیط زیست شامل هافنیم تتراکلرید، پلی وینیل پیرولیدون و اتانول به ترتیب بعنوان منابع هافنیم، کربن و حلال مشترک استفاده شد. نانو الیاف HfC با مورفولوژی مناسب و بدون دانه به وسیله عملیات حرارتی دو مرحله ای بر روی الیاف خام الکتروریسی شده (PVP-Hf) شامل پایدارسازی در هوا، پیش اکسایش در هوا و سپس احیای کربوترمال در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد در اتمسفر آرگون تهیه و نانو الیاف الکتروریسی شده با انجام آنالیزهای EDX، FESEM، BET، TG/DSC XRD، مشخصه یابی شدند.

1400/04/15
13:44:18
5.0 / 5
1140
تگهای خبر: پژوهش , تولید , سازمان , سفر
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳