كاهش هزینه در نیروگاه طرشت با نانوسیال ایرانی

كاهش هزینه در نیروگاه طرشت با نانوسیال ایرانی

پوشش های نانومتری ایرانی به منظور بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش هزینه تولید برق در نیروگاه طرشت بر روی لوله های کندانسور مورد استفاده قرار گرفت.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، نوعی محصول نانو برای کمک به بهینه سازی نیروگاه برق طرشت استفاده شده است. این محصول با ایجاد نانوپوشش و نانوفیلم روی سطح قطعات مورد استفاده در نیروگاه، سطح تماس را افزایش داده و امکان تماس بیشتری میان آب یا هوا با این قطعات ایجاد می شود. با این کار راندمان مبدل های حرارتی بهبود می یابد.
نیروگاه طرشت به منظور بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش هزینه تولید برق، از پوشش های نانومتری ایرانی استفاده می نماید. استفاده از این نانوپوشش ها بر روی لوله های کندانسور، باعث افزایش راندمان این مبدل های حرارتی و کاهش افت خلأ در آنها می شود. نیروگاه طرشت نخستین و قدیمی ترین نیروگاه حرارتی کشور است که قدمت آن به ۶ دهه می رسد و یکی از نیروگاه های راهبردی در صنعت برق کشور است.
کندانسور بعنوان یکی از کلیدی ترین بخش های نیروگاه های برق است که با استفاده از این تکنولوژی، میزان خلأ کندانسور بهبود قابل توجهی پیدا می کند.
مهندس آهی، مدیر فنی و برنامه ریزی نیروگاه طرشت با اشاره به اینکه ما از سال ۹۱ مبادرت به استفاده از پوشش نانوسیال در این نیروگاه کردیم، اظهار داشت: آزمایش ها نشان داد که استفاده از این نانوسیال باعث کاهش یک تا دو درجه ای دمای روغن می شود و در نتیجه به ما ثابت شد که استفاده از نانوسیال ها می تواند باعث کاهش تعمیرات و هزینه های نیروگاه شود.
به نقل از ستاد نانو، مهندس میرزایی از محققان شرکت سازنده این محصول، تصریح کرد: خوشبختانه به ما این اجازه داده شد تا از نانوسیال ابتدا در کولرهای روغن استفاده گردد و پس از آن برای کندانسورها استفاده کردیم. امیدواریم بتوانیم این فناوری را در سایر نیروگاه ها هم استفاده نماییم.
منبع:

1400/05/01
11:19:55
5.0 / 5
1164
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳