محققان كشور به نتیجه رسیدند؛

تأثیر سلول بافت چربی در تعدیل واكنش بدن بعد از عمل پیوند

تأثیر سلول بافت چربی در تعدیل واكنش بدن بعد از عمل پیوند

به گزارش لیمو بلاگ محققان کشور طی تحقیقاتی به نتیجه رسیدند که استفاده از سلول های مزانشیمی انسانی برداشت شده از بافت چربی و مغز استخوان برای تعدیل واکنش ایمنی بدن بعد از دریافت پیوند موثر است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، از سلول های مزانشیمی استفاده های زیادی می شود. یکی از خصوصیت های این سلول ها مهار سیستم ایمنی (immunosuppression) است. پژوهش های بالینی گوناگونی نشان داده اند که میتوان از سلول های مزانشیمی برای کنترل التهابات بعد از پیوند استفاده نمود.
برای بررسی و مقایسه تاثیر استفاده از سلول های مزانشیمی مشتق از چربی و سلول های مزانشیمی برداشت شده از مغز استخوان در پیوند پوست مدل آزمایشگاهی نخستی ها (پریمات)، طی پژوهشی سلول های مزانشیمی انسانی استخراج شده از این دو منبع را، بعد از پیوند پوست، به نخستی های مدل آزمایشگاهی تزریق کردند. بعد از ۹۶ ساعت حیوانات پیوند شده از نظر خصوصیت های بافت شناسی موضع پیوند، التهاب و رد پیوند مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell journal) به چاپ رسیده است، نشان داد سلول های مزانشیمی انسانی به شکل مفهوم داری تقسیم سلول های لنفوسیت T کمک کننده را، به وسیله کاهش سطح اینترلوکین ۱۷ و اینترفرون گاما، کاهش داده اند.
همچنین این سلول ها با القاء افزایش میزان FoxP۳ منجر به افزایش تقسیم سلول های لنفوسیت T تنظیم کننده شدند. علاوه بر این وجود این سلول های منجر به حفظ بافت پیوند شده در نخستی ها شد.
بررسی های بافت شناسی نشان داد، بعد از ۹۶ ساعت اثری از التهاب یا رد بافت پیوند شده در موضع پیوند وجود ندارد. همینطور نتایج این پژوهش نشان داد تفاوت مفهوم داری بین تاثیر مزانشیم های برداشت شده از بافت چربی و مزانشیم های استخراج شده از مغز استخوان وجود ندارد.
نتایج این پژوهش نشان داد میتوان از سلول های مزانشیمی بعنوان ابزار موثری برای مهار واکنش ایمنی استفاده نمود.
این تحقیق توسط دکتر فتاح ستوده نژاد نعمت اللهی، دکتر رضا مقدسعلی، دکتر مصطفی حاجی نصرالله و همکارانشان در دانشگاه آزاد واحد علوم- تحقیقات، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران و بانک خون بندناف رویان انجام شد.


منبع:

1400/05/03
23:05:58
5.0 / 5
664
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲