تولید ساده و ایمن ضدماده با انبرهای لیزری

تولید ساده و ایمن ضدماده با انبرهای لیزری

به گزارش لیمو بلاگ گروهی از فیزیک دانان روند ایجاد ضد ماده در آزمایشگاه را با شلیک دو اشعه لیزر به سمت یک بلوک پلاستیکی شبیه سازی کرده اند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، بعضی از مهم ترین اسرار هستی در ارتباط با ضد ماده هاست. ولی مطالعه این پدیده بسیار دشوار است، چونکه تولید ضد ماده در آزمایشگاه کاری نادر و دشوار می باشد. فیزیک دانان آمریکایی برای غلبه بر این مشکل با شلیک دو لیزر به سمت یکدیگر برای ایجاد شرایطی شبیه به ستاره های نوترونی و تبدیل نور به ماده و پادماده، روش نسبتاً ساده ای را برای به وجود آوردن ضد ماده ابداع نموده اند. این دو لیزر متقابل مانند یک انبر عمل کرده و فرایندی منحصر به فرد را برای تولید ضد ماده در دسترس قرار داده اند.
ضد ماده مانند مواد معمولی است، اما ذرات آن دارای بار مخالف هستند. اگر ماده و ضد ماده با هم برخورد داشته باشند، در اثر انفجار انرژی دنیا را نابود می کنند. عدم وقوع این رویداد تا به امروز، نحوه تسلط ماده بر جهان و سرنوشت همه ضد ماده های دنیا همچون مهم ترین ابهامات علم فیزیک است.
کمبود و بی ثباتی ضد ماده پاسخ دادن به این سوالات را دشوار می کند. برای تولید ضد ماده باید از برخورددهنده بزرگ هادرونی یا برخورد صاعقه و سیاه چاله ها بهره گرفت. این روش ها دشوار و پرهزینه و خطرناک هستند و حالا محققان توانسته اند روشی آزمایشگاهی، کم هزینه و ایمن بدین منظور ابداع کنند.
شلیک دو لیزر به سمت بلوک های پلاستیکی که دارای کانال هایی به عرض تنها چند میکرومتر هستند، سبب حرکت پرشتاب ابرهای حاوی الکترون می شود که برخورد آنها با یکدیگر انبوهی از اشعه های گاما، فوتون های درحال حرکت و در نهایت ضد ماده بوجود می آورد. انتظار می رود با انجام این تحقیق بتوان به ابهامات فعلی در مورد ماهیت و سرنوشت ضد ماده پاسخ داد.


منبع:

1400/05/05
12:36:47
5.0 / 5
1218
تگهای خبر: تولید
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲