بررسی پرونده دومین ژئوپارك ایران در دستور كار یونسكو

بررسی پرونده دومین ژئوپارك ایران در دستور كار یونسكو

به گزارش لیمو بلاگ رئیس سازمان زمین شناسی اعلام نمود: به زودی در کمیسیون بین المللی ژئوپارک های یونسکو، پرونده دومین ژئوپارک ایران، برای ثبت مورد بررسی قرار می گیرد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مستند زمین شناسی رخساره زمین با عنوان قشم، جزیره پدیده ها، با هدف ترویج گنجینه ها و پدیده های ژئوتوریسم ایران بوسیله معرفی و شناساندن جاذبه های زمین شناختی کشور و دستیابی به اشتغال پایدار با بکارگیری تکنولوژی های جدید در ایجاد زیرساخت های لازم در این عرصه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر طرح توسعه نوآوری و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی تولید شده است.
دکتر علیرضا شهیدی، رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور که تهیه نقشه زمین شناسی نیمه شرقی جزیره قشم را بر عهده داشته است؛ در چهارمین نشست خبری و آیین رونمایی از این فیلم مستند با اعلان اینکه بارها گفته شده ایران بهشت زمین شناسان است، اضافه کرد: در همه جای ایران همچون شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز شاهد پدیده های زیبای زمین شناسی هستیم که هر کدام علاقه مندان خاص خودرا دارد.
وی با اشاره به روند تهیه این فیلم، اظهار نمود: در این بررسی ها با سازند "آغاجاری" در قشم مواجه شدیم که بعنوان شانسی برای این جزیره در نظر گرفته می شود؛ چونکه این سازند رخنمون بسیار وسیعی دارد و می توان گفت ۹۰ درصد رخنمون جزیره قشم را سازند آغاجاری تشکیل می دهد.
شهیدی با اشاره به اینکه بواسطه ماهیت جنس تشکیل دهنده عناصر آن تحت تاثیر فرسایش بادی اشکال بسیار زیبایی به وجود آمده، اشاره کرد: همانطور که در مستند نیز قابل مشاهده بود، چینه بندی های متقاطع بسیار زیبایی در این سازند مشاهده می شود و در خیلی از قسمت ها نیز تا چند ده متر می توان تجمع صدف ها را مشاهده کرد که بسیار زیبا است.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه جزیره قشم از ۳ سازند تشکیل شده، اضافه کرد: میدان گازی گورزین در سازند ویشان در قسمت مرکزی جزیره قشم واقع شده که از آن گاز استخراج می شود و از لحاظ اقتصادی برای منطقه بسیار موثر است.
وی با اشاره به اینکه ژئوپارک قشم نخستین بار توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به یونسکو عرضه شد، اشاره کرد: خوشبختانه پرونده دومین ژئوپارک ایران تحت عنوان ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شده که امید است به زودی در کمیسیون بین المللی ژئوپارک های یونسکو بررسی شود و به ثبت برسد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شهیدی اشاره کرد: در ایران پتانسیل معرفی پارک های گسترده ای وجود دارد که دستیابی به اهداف این بخش توجه بیشتر کارشناسان و زمین شناسان و متولیان این امر در زمینه های متولیان فرهنگی و توریسم کشور را طلب می کند تا این پدیده ها هم به جامعه ایران و هم جوامع بین المللی برای جذب گردشگر معرفی شود.
منبع:

1400/05/08
12:30:07
5.0 / 5
1003
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱