در یك برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

قرار نیست ارتباط مجازی ما با دنیا قطع شود

قرار نیست ارتباط مجازی ما با دنیا قطع شود

لیمو بلاگ: کارشناسان موافق و مخالف پیش نویس قانون پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی با توضیح دلیلهای موافقت و مخالفت خود بر ضرورت تدوین قانون خوب برای فضای مجازی تاکید کردند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، برنامه تلویزیونی جهان آرا شنبه شب ۹ مردادماه با حضور سیدعباس مرادی از موافقان پیش نویس قانون پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی و محمد کشوری کارشناس فضای مجازی و مخالف این طرح از شبکه افق سیما بصورت زنده پخش گردید.
مرادی، موافق طرح در ابتدای این برنامه اظهار داشت: وقتی طرحی اصل هشتاد و پنجی می شود یعنی کمیسیون ویژه ای اجازه پیدا می کند که درباره آن یک قانون بنویسد و به عبارتی همه بحث هایی که تا الان درباب طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی بوده از اینجا به بعد موضوعیت ندارد، چون مشخص نیست کمیسیون ویژه ای که جهت بررسی این طرح تشکیل می شود، همین پیش نویس را مبنای بررسی قرار دهد و بر روی همین سند مصوبه ای بگیرد و به شورای نگهبان ارسال نماید. پس الان بحث در مورد پیش نویس طرح پشتیبانی از حقوق کاربران بی فایده است.
قرار نیست ارتباط جمهوری اسلامی ایران با جهان قطع شود
مرادی با اعلان اینکه یک تیم کارشناسی پس از ساعت ها کار یک نسخه کارشناسی را طراحی و به جامعه ارایه داده اند، اظهار داشت: ما در ساماندهی فضای مجازی چهار اصل داریم، اصل اول این است که قرار نیست ارتباط جمهوری اسلامی ایران با جهان قطع شود. اصل دوم این است که بواسطه عقب ماندگی ها در ۱۰ سال گذشته، فرصت رقابت در لایه خدمات با نمونه های مشابه خارجی وجود ندارد. نکته سوم این است که لزوماً با بومی سازی مسئله حل نمی گردد و لازم است که از خدمات خارجی استفاده نمائیم. همین طور در ۱۰ سال قبل هیچ قانونی در زمینه فضای مجازی نشده و هیچ ساماندهی اتفاق نیافتاده است و در این فضای نابسامان، زندگی و اقتصاد و مصرف مردم شکل گرفته است. بدین جهت مسیر پیشنهادی باید عوارض ناشی از تغییر مسیر را بکاهد.
محمد کشوری با اشاره به سبب مخالفتش با طرح صیانت، اظهار داشت: ما هم از نظر شکلی و نحوه تدوین طرح و هم خود اصل این طرح و چارچوب فکری آن منتقد هستیم. این که احتمالاً کمیسیون ویژه این پیش نویس را کنار بگذارد یعنی این طرح ایرادات زیادی دارد و باید محصول زاویه نگاهی که منجر به طراحی این طرح شده است را نقد نماییم.
قبول دارم که به قانون و حاکمیت در فضای مجازی نیاز داریم
وی اضافه کرد: این که به قانون و حاکمیت در فضای مجازی نیاز داریم و مشکلات جدی در زمینه فضای مجازی داریم که باید حل شود را قبول دارم و همه به این معتقد هستند.
مرادی در بخش دیگری از این برنامه با تاکید بر این که ما هیچ مزیت رقابتی با نمونه های خارجی نداریم و نظام حکمرانی ما تحت تسلط کمپانی های آمریکایی است و در لایه محتوا این کمپانی ها حکمرانی می کنند و هر محتوایی که دوست داشته باشند را حذف می کنند، اظهار داشت: در اینستاگرام مجموعه ای از پرونده هایی که کسی جنسی خریده ولی به دست کسی نرسیده و مجموعه ای از تعرضات به حریم خصوصی و مشکلاتی که برای خانواده ها پیش آمده وجود دارد.
وی اضافه کرد: روبیکا را مشابه اینستاگرام نمی دانم و قابل رقابت با آن نیست پس درحال حاضر هیچ مشابهی با اینستاگرام وجود ندارد اما در طرح صیانت می توان یک مشابه اینستاگرامی با همان امکانات فراهم نمود که اگر اتفاقی برای شهروند جمهوری اسلامی افتاد حقش را در کمترین زمان به او بر گردانیم پس مبنای اصلی قطع ارتباط با جهان نیست بلکه ایجاد نمونه های مشابه است که کاربر در خلال زمان در آن به این نتیجه می رسد که من امنیت بیشتری دارم و بواسطه دلبستگی هایی که در این فضا برایش ایجاد می کنم زمینه مهاجرتش را از نمونه غیرحاکمیتی به نمونه ای که تحت قوانین حاکمیت است را فراهم می کنم.
وی اضافه کرد: رویکرد این طرح بومی سازی و ملی سازی نیست و این بدان معناست که اگر یک نمونه مشابه خارجی حاضر شود این شرایط را بپذیرد او نیز می تواند فعالیت کند و از این تسهیلات استفاده نماید و لزوماً روی بله و سروش و ایتا سرمایه گذاری نمی نماییم. قرار نیست چیزی را فیلتر نماییم.
محدودیت پهنای باند برمبنای میزان مهاجرت از اپ خارجی به بومی
وی افزود: محدودیت این است که به شهروندم می گویم تا زمانی که نمونه جایگزین فراهم نشود، من به اینستاگرام دست نمی زنم. اگر مردم ۱۰ درصد مهاجرت کردند و ۱۰ درصد پهنای باند اینستاگرام آزاد شد، پهنای باندم را مثل سابق آزادانه در اختیار اینستاگرام قرار نمی دهم و سرعت را برمبنای ۹۰ درصد تامین می کنم و این ۱۰ درصد همان ده درصدی هست که مهاجرت کرده است. مشوق ها را به شکلی تنظیم می کنم که این مهاجرت اتفاق بیافتد و لزوماً روی ترافیک کار نمی کنم و کار کردن روی ترافیک جزو آخرین گزینه هاست.
کشوری با اعلان اینکه فیلترکنندگان کلوب و بلاگفا جزو طراحان اولیه این طرح بودند، اظهار داشت: یکسری افراد در وزارت ارشاد دهه ۸۰ سه بار بسترهایی چون کلوب را فیلتر کردند و موجب ریزش کاربر شدند و همان ها جزو طراحان اولیه این طرح بودند. آن موقع بلوغ نداشتیم و کاری کردیم که زده شدند و الان می گوئیم امریکایی ها تسلط پیدا کرده اند.
وی با تاکید بر این که این طرح صراحتاً محدودیت در ترافیک را ذکر کرده است، اشاره کرد: اگر ترافیک محدود نشود کاربر ایرانی الان چرا باید اینستاگرام را رها کند برود؟
کشوری اضافه کرد: یکی از ایرادات این طرح این هست که در جاهایی تعلیق به محال کرده است. در صورتیکه جایگزین مناسب نمونه های خارجی الزاماتی دارد که قسمتی از آن الزامات ایجابی هست و هیچ تضمینی وجود ندارد با این کمیسیون و تدوین کنندگان همین اتفاق بیافتد جدای این که محدودیت در ترافیک در طرح وجود دارد.
مرادی در پاسخ اضافه کرد: بلاگفا و کلوب شکست خوردند چون قانونی برای پشتیبانی از آنان وجود نداشت.
وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به این که بهترین مثال برای توجیه این که طرحی که نوشته شده عملیاتی است و موفق خواهد بود، دو مثال اول بلاگفا و پرشین بلاگ و کلوب و مثال دوم مهاجرت از وایبر به تلگرام است، اشاره کرد: بلاگفا و کلوب شکست خوردند چون قانونی برای پشتیبانی از آنان وجود نداشت و در آن نظام فکری صاحب سکو مجرم بود ولی پس از این طرح استفاده مجاز از یک سکو مسئولیتی متوجه صاحب سکو نمی کند و اگر کسی در بلاگفا کانال مستهجنی راه انداخت، یقه صاحب بلاگفا و کلوب را می گرفتند که چرا اجازه بارگذاری این محتوا داده شده است ولی در این طرح کسی که جرم را مرتکب شده است باید جریمه شود نه صاحب بلاگفا یا کلوب.
مذاکره آذری جهرمی با تلگرام برای کوچاندن مردم از وایبر
وی اضافه کرد: در این طرح گفتیم هر قاضی یا بازپرسی اجازه مسدودسازی بستری را که مردم از آن استفاده می نمایند ندارد. این مساله باید به یک هیأت ۵ نفره برود و اصلاً مزیت این طرح این است که چرخه فیلترینگ در آن به شدت طولانی و قابل بازگشت است.
مرادی افزود: در زمان انتقال از وایبر به تلگرام آقای آذری جهرمی با تلگرام که روسی بود مذاکره کرد که ما می خواهیم از وایبر اسرائیلی به تلگرام روسی منتقل شویم و نخستین کارمان این بود که وایبر را از اپ استورهایمان حذف و تلگرام را به شدت تبلیغ کردیم. عزم وجود داشت تا مجموعه مشوق ها در تلگرام قرار بگیرد و مردم خود به خود برای رفتن به تلگرام تشویق شوند. از داخل برای تبلیغ تلگرام کمک شد و همزمان با این مهاجرت، ترافیک وایبر را کم کردند و مردم به تلگرام رفتند.
کشوری کارشناس فضای مجازی و مخالف طرح اضافه کرد: هیچ پلت فرم خارجی وارد ایران نخواهد شد. پلت فرم طبق این قانون باید ۱۴ تعهد را بپذیرد تا مصونیت داشته باشد که یکی احراز هویت کاربران است. بحث ما این است که احراز هویت برای همه خدمات الزامی است و کاربران ما باید بپذیرند که هویت آنها قابل ارزیابی است. هیچ کاربری نباید هویتش مخدوش باشد ولی مسئله این است که آیا کاربران این را می پذیرند یا نه. با این شرایط هیچ پلت فرم خارجی وارد ایران نخواهد شد و فرار خواهدنمود.
مدافعان حاملگی با دوگیگ اینترنت هم از مخالفان طرح هستند
مرادی از طراحان و موافقان طرح پشتیبانی از کاربران اظهار داشت: الان کسانی که معتقد به حاملگی با دو گیگ اینترنت بودند هم الان از مخالفان این طرح هستند.
وی در ادامه با اعلان اینکه دوستانی که تعداد آرای دولت را در نسخه قبلی در حداقل ممکن دیده بودند و اجازه ورود هیچ شرکت خارجی را نداده بودند و هیچ تسهیلاتی را برای ورود شرکت های خارجی ندیده بودند و مدافع وایت فهرست بودند از طرح کنار گذاشته شدند.
مرادی گفت: آن آقایان باوجود همه تلاشی که در رسانه ها انجام می دهند که پروسه منطقی طرح را گرفتار چالش کنند، الان در جلسات خصوصی جزو مخالفان این طرح هستند، فضای تخریبی به وجود آمده که اگر کسی از وی پی ان استفاده نماید و در شبکه های اجتماعی خارجی فعالیت کند، زندانی می شود ولی عموم این نگاه ها مربوط به تیم و نگاهی است که قائل به حاملگی با دو گیگ اینترنت است و نگاه تیم حاضر به هیچ وجه اینطور نیست ما چوب نگاه تیم اول را می خوریم و اجازه نمی دهند عقلانیت طرح به گوش مردم برسد.
وی اضافه کرد: باید به مردم توضیح بدهیم که رمز ارز خدمت پایه کاربردی نیست ولی جریانی رسانه ای که از تصویب این طرح منافعشان به خطر می افتد و آزادی هایشان از قِبل دسترسی به حریم خصوصی مردم سلب می شود طبیعی است که مردم را بترسانند ما در این طرح موضوع تیک سوم را برای همیشه از فضای مجازی جمهوری اسلامی ایران پاک کرده ایم و اجازه دست اندازی به حقوق مردم را ندادیم.
کشوری از مخالفان طرح تاکید کرد: حتما نیاز به قانون خوب داریم. متن قبلی ایراد بسیار نگارشی داشت و بنا بر این مطرح و دیده نشد.
وی با اعلان اینکه الان تقریباً همه شرکت هایی که فعال این حوزه هستند معترض این طرح هستند اظهار داشت: حتما نیاز به قانون خوب داریم و نیازمند درس گرفتن از تجربه های قبلی هستیم. این تجربه ها نیازمند چراغی برای آینده است.


منبع:

1400/05/11
12:39:16
5.0 / 5
1178
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳