تولید چسب پانسمان از پروتئین انسان

تولید چسب پانسمان از پروتئین انسان

محققان برای اولین بار موفق به تولید نوعی چسب پانسمان از پروتئین انسان شده اند که از آن میتوان برای التیام زخم های پیچیده و خطرناک مانند زخم های وریدی یا زخم های پا استفاده نمود.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، پوشاندن زخم های وسیع و عمیق بدن انسان کار پرچالشی است و از همین رو پژوهشگران آلمانی به صورتی چسب پانسمان بانداژ مبتنی بر پروتئین تروپلاستین متوسل شده اند.
مولکول های این پروتئین بطور طبیعی توسط بدن انسان تولید می شوند و در نهایت یک پلیمر زیستی به نام الاستین تولید می کنند که موجب ایجاد خاصیت الساتیکی در پوست و برخی ارگان های دیگر بدن می شود. در گذشته، دانشمندان اهتمام کردند با تزریق مستقیم تروپلاستین به زخم ها، وخامت آنها را کاهش دهند، اما موفقیت چندانی کسب نکردند.
محققان آلمانی با بهره گیری از یک روش جایگزین از پروتئین مذکور در چسب پانسمان تازه خود استفاده کردند تا درمان و التیام زخم ها ساده تر شود. این پانسمان با بهره گیری از نانوالیاف تروپلاستین تولید شده و این الیاف در پیوند با هم ورقه ای شبیه به الاستین را شکل داده اند. پس زده نشدن توسط بدن و نیز دوام و مقاومت بالا مزیت این چسب پانسمان است.


منبع:

1400/06/03
21:06:12
5.0 / 5
1151
تگهای خبر: پژوهش , تولید
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲