خشکسالی دلیل شوک تولید محصولات اساسی کشاورزی امسال

خشکسالی دلیل شوک تولید محصولات اساسی کشاورزی امسال

به گزارش لیمو بلاگ رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران با تاکید بر این که کشور در زمینه کشاورزی با محدودیت‎های اقلیمی شدیدی هم مواجه می باشد که در راس آن خشکی و خشکسالی قرار دارد، اظهار داشت: شوک تولید محصولات اساسی که امسال درباب محصولات راهبردی مواجه هستیم و خواهیم بود، مثالی روشن از وضع موجود از لحاط محدودیت های اقلیمی است و تنها راه حل برون رفت از محدودیت های اقلیمی توسل به علم و فناوری و توسعه عملی و کاربردی تکنولوژی های جدید زیستی در قالب توسعه کشاورزی دانش بنیان خواهد بود.


به گزارش ایسنا دکتر صابر گلکاری در آیین اختتامیه دوازدهمین همایش ملی و دوازدهمین کنگره بین المللی بیوتکنولوژی که بصورت آنلاین برگزار شد، اضافه کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بعنوان یکی از مجموعه های توانمند از نظر متخصصان و امکانات آزمایشگاهی در زمینه زیست فناوری کشاورزی و کاربردهای این فناوری در جهت بهبود سلامت محصولات غذایی و امنیت غذایی است.
وی بیوتکنولوژی متابولیت های ثانویه، زیست شناسی سامانه ها، فیزیولوژی مولکولی و کشت بافت را از دیگر حوزه های فعالیت این پژوهشگاه دانست و اظهار نمود: این پژوهشگاه در عمر حدود ۲۰ ساله خود دستاوردهای متنوعی را در حوزه های زراعی، باغی، صنایع غذایی، شیلات و ضایعات و پسماندها تحویل بهره وران و فعالان بخش خصوصی در زمینه کشاورزی کشور ارائه کرده است.
گلکاری تولید ارقام جدید مرکبات، انواع گرس ها، سالم سازی پایه های میوه، تولید هسته های عاری از ویروس و باکتری در درختان میوه، انگور و سیب زمینی، ایجاد لاین های والدینی برای حضور هیبرید در سبزیجات و تولید دانش فنی برای ریز ازدیادی در گونه های تجاری در محصولات مختلف همچون خرما، عناب، زغال اخته، سماق و همین طور تولید واریته گیاهانی چون شیرین بیان با تولید متابولیت های هدف را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه نام برد.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تولید مواد با ارزش افزوده بالا بوسیله ریز جلبک ها را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی این پژوهشگاه عنوان نمود و تصریح کرد: همین طور پژوهشگران این پژوهشگاه موفق به طراحی و تولید انواع بیوراکتورهای ارزان برای تولید انواع محصولات با ارزش افزوده بالا شدند.
وی با اشاره به دستاوردهای این پژوهشگاه در زمینه مهندسی ژنتیک، اشاره کرد: تا حالا دراین زمینه پروژه های مختلفی برای محصولاتی مانند برنج، پنبه، سیب زمینی و گلرنگ با هدف ارتقای مقاومت در مقابل آفات و بیماریها، اجرائی شده است. تولید کمی و کیفی روغن نیز اجرائی شده است و اگر بتوانیم باتوجه به مشکلات موجود این محصولات را تجاری سازی نماییم، اثربخشی فراوانی در کاهش هزینه های تولید، کاهش آلودگی های محیطی و افزایش تولید خواهد داشت.
گلکاری اشاره کرد: درست است که کشور از لحاظ تولید امکانات متنوعی در زمینه کشاورزی در اختیار دارد، ولی در عین حال با محدودیت‎های اقلیمی شدیدی هم مواجه می باشد که در راس آن خشکی و خشکسالی قرار دارد.
وی ایران را کشوری خشک و نیمه خشک توصیف کرد و اظهار داشت: این مساله تازه نیست، بلکه وجود تکنیک قنات در کشور گواه این است که از دیرباز موضوع آب در کشور مهم بود و در کتیبه های تاریخی نیز شاهدیم که از خشکسالی بعنوان یکی از بلایای طبیعی ذکر شده و برای اجتناب از آن دعا شده است.
گلکاری افزود: به سبب خشکسالی های مستمری که در دهه های اخیر داشتیم، آثار آن بیش از پیش در زمینه های مختلف در کشور ملموس شده است؛ چونکه در ۵ تا ۶ دهه اخیر حدود ۱۰۰ میلی متر از متوسط بارندگی سالانه کشور کاسته شده است و از متوسط بالای ۳۵۰ میلی متر به کمتر از ۲۵۰ میلی متر رسیده و امسال نیز از این مقدار نیز بیشتر کاهش داشته است.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلان اینکه میزان بارندگی در بعضی از نقاط کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به متوسط بارندگی سالانه کاهش داشته است، تصریح کرد: این مساله در کنار افزایش دما و از دست دادن ۷۰ درصدی بارندگی بر اثر تبخیر و همین طور وجود مشکلاتی چون سیاست های نه چندان مناسب در حوزه حفاظت از منابع زیست محیطی، باعث شده که حالا در شرایطی باشیم که ادامه تولید پایدار بطور عملی با مشکلاتی مواجه می باشد.
وی اشاره کرد: شوک تولید محصولات اساسی که امسال درباب محصولات راهبردی مواجه هستیم و خواهیم بود، مثالی روشن از وضع موجود از لحاظ محدودیت های اقلیمی است.
گلکاری تنها راه حل برون رفت از محدودیت های اقلیمی را توسل به علم و فناوری و توسعه عملی و کاربردی تکنولوژی های جدید زیستی در قالب توسعه کشاورزی دانش بنیان در کشور دانست و تصریح کرد: توسعه دانش بنیان کشاورزی است که می تواند ما را به ارتقای امنیت غذایی، افزایش پایدار تولید در وضعیت فعلی برساند.
وی با اشاره به جایگاه و اهمیت بیوتکنولوژی در دنیا، اظهار داشت: گردش مالی حوزه مهندسی ژنتیک در دنیا سالیانه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار است و تخمین زده شده که این میزان در سال ۲۰۳۰ به بالای ۱۰۰ میلیارد دلار در سال بالغ خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی افزود: علاوه بر آن در شیوع بیماری کووید-۱۹ در دنیا، شاهد بودیم که واکسن هایی برای ایمنی زایی بدن در مقابل کرونا موثرتر هستند که برمبنای بیوتکنولوژی و سینتتیک مسنجر RNA ها تولید شده اند؛ سلول های سینتتیک مسنجر RNA ها، تولید پروتئین ها را در دریافت کننده هدایت می کند که این امر نشان دهنده اهمیت ورود به علم بیوتکنولوژی و مهارت در استفاده از ابزارهای بیوتکنولوژی است.
وی با تاکید بر این که بیوتکنولوژی مانند سایر علوم درحال پیشرفت است و تکنیک های بسیار جدیدی ابداع شده است که تعدادی از آنها امید بخش هستند، اظهار نمود: موضوع ویرایش ژنومی در حوزه گیاهان Novel genome-editing (دست ورزی ژنتیکی) از آن جمله این تکنیک‎ها است که ۵ تا ۶ کشور، گیاهانی که از این متد تولید شده اند و فرآیندهای معمول گیاهان تراریخته را مستثنی کردند که روزنه بسیار امیدبخشی است و امیدواریم بتوانیم از این دریچه برای توسعه عملی استفاده کاربردی از محصولات بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در کشور استفاده نمائیم.
گلکاری ابراز امیدواری کرد که همزمانی برگزاری این رویداد مهم با شروع تغییرات در راس قوه مجریه فرصتی را برای نگاه باردیگر در حوزه توسعه و کاربرد تکنولوژی های جدید و زیستی در کشور خصوصاً در بین اندیشمندان و سیاستمداران در جهت حل معضلات کاربردی در بخش کشاورزی فراهم آورد.
منبع:

1400/06/04
12:53:36
5.0 / 5
897
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴