کشف رود گسل مسبب زلزله امروز قوچان

کشف رود گسل مسبب زلزله امروز قوچان

به گزارش لیمو بلاگ رئیس مرکز زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، منطقه قوچان تا مشهد را منطقه مهم از لحاظ لرزه خیزی دانست و اظهار داشت: در این منطقه گسل مهم و فعال ˮکشف رودˮ وجود دارد که احیانا شاخه های این گسل مسبب زلزله امروز قوچان بوده است.


دکتر علی بیت اللهی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به زلزله امروز ۲۲ شهریورماه در قوچان استان خراسان رضوی، اضافه کرد: در ساعت ۸ و ۳۲ دقیقه امروز طبق گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ۳۰ کیلومتری شرق قوچان استان خراسان رضوی زلزله ای با بزرگی ۵.۲ رخ داده است.
وی اضافه کرد: این ناحیه از کشور از نظر لرزه خیزی بسیار مهم است؛ چون که امتداد گسل هایی است که تا مجاورت کلانشهر مشهد گسترده و شهرهای پر جمعیتی در این منطقه بوجود آمده است.


بیت اللهی، زلزله امروز قوچان را در دسته زلزله های متوسط دانست و تصریح کرد: خوشبختانه منطقه وقوع زمینلرزه ۵.۲ امروز، در منطقه کوهستانی مرتفع است که از نظر سکونتگاه های شهری و روستایی خلوت است، ولی بر مبنای استعلامی که از مسئولان محلی داشتیم، در روستاهایی مانند "ددانلو" که ۳۷۸ نفر جمعیت دارد، گزارش هایی در خصوص ترک خوردگی ساختمان های روستایی، ارسال شده است.
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تکیه بر این که در نزدیکی رومرکز زلزله ۵.۲ قوچان، گسل "کشف رود" قرار دارد، اظهار نمود: احیانا شاخه های جانبی این گسل که تا مشهد امتداد دارد، مسبب زلزله امروز این منطقه است.
وی تصریح کرد: تا کنون ۴ پسلرزه بیشتر از ۲.۵ در این منطقه رخ داده است و احیانا ادامه داشته باشد، ولی این زمینلرزه، زلزله بزرگی نیست که پسلرزه های زیادی را به همراه داشته باشد.
بیت اللهی توجه به ساخت و ساز در مراکز جمعیتی را از مهم ترین نکات درباره رخدادهای لرزه ای عنوان نمود و خاطرنشان کرد: کل واحدهای بوجود آمده در ۵۰ کیلومتری رومرکز زلزله ۵.۲ قوچان، حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی می شود که شامل مراکز شهری و روستایی می شود و از این تعداد ۶۴ هزار واحد مسکونی، فاقد اسکلت هستند، به این معنا که این سازه های فاقد اسکلت در مقابل زلزله های بزرگتر، مقاومت زیادی ندارند.
به گفته وی، تعداد ۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی منطقه رومرکز زلزله امروز قوچان بر مبنای آمار انتشار یافته در سال ۱۳۹۵ است.
وی با اشاره به اینکه احتمال وقوع پسلرزه بزرگ بالا نیست، اظهار داشت: ولی گسل مسبب زلزله امروز، یک گسل بسیار فعال و کاری است که توان ایجاد زلزله های بزرگتر را دارد، ازاین رو باید از منطقه قوچان تا مشهد، مورد توجه قرار گیرد و سفارش می شود در زمینه ارتقای کیفیت ساخت و ساز توجه لازم صورت گیرد.
بیت اللهی به بیان سابقه لرزه خیزی این منطقه پرداخت و اظهار نمود: اطلاعات حاصل از ایستگاه های لرزه نگاری جدید که در ۱۵ سال گذشته در این منطقه نصب و داده های لرزه نگاری در آن ثبت شده است، نشان داده است که در این زمان تعداد ۵۱۰ زمینلرزه بالای ۲.۵ در این منطقه رخ داده و نشان داده است که این منطقه لرزه خیز است و لازم است اقدامات ویژه صورت گیرد که عمده ترین آنها توجه به ساخت و سازها بخصوص روستایی است.
وی ضمن اشاره به گسترش شبکه شتابنگاری در خراسان رضوی، اظهار داشت: در این منطقه از جانب مرکز تحقیقات چندین ایستگاه شتابنگاری در مشهد و اطراف آن نصب شده است.
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، گسل کشف رود، با راستای خمدار شمال باختر- جنوب خاور و درازای حدود ۱۶۴ کیلومتر است و به موازات رشته کوه های کپه داغ و کناره شمالی دشت مشهد کشیده شده و به روشنی رسوبات آبرفتی کواترنر دشت را برش می دهد.
این گسل در بخش های شمال باختر خود از شمال روستای رادکان و شهرستان چناران و روستای چشمه گیلاس و در بخش های جنوب خاور از شمال روستاهای نریمانی و کنه بیست می گذرد.
منبع:

1400/06/23
10:49:24
5.0 / 5
785
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵