سوال و پیشنهاد پژوهشگران ویروس شناس کشور در حوزه واکسیناسیون کودکان

سوال و پیشنهاد پژوهشگران ویروس شناس کشور در حوزه واکسیناسیون کودکان

لیمو بلاگ: در صورتیکه از طرف مسؤولان بر اثربخشی تعدادی از واکسن های داخلی برای رده سنی کودکان تاکید گردیده است، پژوهشگران حوزه ویروس شناسی با طرح این سوال که ˮوقتی تعدادی از این واکسن ها مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را گرفتن نکرده اند، چطور میتوان اثربخشی آنها را بر روی کودکان اثبات کردˮ تاکید دارند که بجای انجام کارهای پراکنده در حوزه واکسن سازی بر سرمایه گذاری در مؤسسات واکسن سازی رازی و پاستور تمرکز شود.


دکتر سید محمود ابراهیمی، متخصص حوزه ویروس شناسی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: از بدو شیوع کووید ۱۹، ساخت واکسن ضد این ویروس جزء اولویت ها و دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت و در این راستا، بنا به قول دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ۲۱ واحد فناور شامل موسسات مختلف و شرکتهای دانش بنیان، مبحث خودکفایی در تولید واکسن کووید-۱۹را در دستور کار خود قرار دادند و از این تعداد فقط ۱۴ شرکت در پلت فرم های مختلف تولیدی توانسته اند به سطحی از تولید برسند که متقاضی صدور پروانه تولید واکسن از سازمان غذا و دارو شوند.
وی افزود: غیر از خط تولید واکسن روسی در ایران، از این شرکتهای متقاضی داخلی، تابحال ۶ شرکت تولیدی مبتنی بر ویروس کشته (فخرا و برکت) و پروتئین نوترکیب (رازی، پاستور، سیناژن و بقیه الله) موفق به دریافت مجوز بالینی شده اند که حالا در فاز مختلف مطالعات بالینی قرار دارند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه از بین الگوهای مختلف واکسن های نوترکیب که عموماً منشاء یوکاریوتی دارد، فقط دانشگاه بقیه الله بوده است که از الگوی غیر متعارف پروکاریوتی (باکتریایی) برای تولید پروتئین نوترکیب شدیدا قندی اسپایک کرونا بهره برده است، اظهار نمود: مضافاً این که هر دوز مصرفی واکسن نورا با غلظت ۱۲۰ میکروگرم در مطالعات فاز بالینی آن گزارش شده است که این مقدار نامتعارف و عجیب از پروتئین نوترکیب در همراهی با ادجوانت که عموماً هم در ایران آلوم است، علیرغم غیر رقابتی و غیر اقتصادی بودن آن می تواند با عارضه تحمل ایمنی همراه باشد.
وی ضمن اشاره به بعضی از گفته ها در زمینه اثربخشی واکسن نورا با چنین غلظتی برای گروه های سنی کودکان، تصریح کرد: این ادعاها در حالی عنوان شده است که واکسن نورا هنوز مجوز فاز بالینی دوم و سوم که معطوف به ارزیابی ایمنی زایی و اثربخشی واکسن است را دریافت نکرده است.
این محقق حوزه ویروس شناسی، تولید را یک اقدامی صرفا علمی و اقتصادی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: از طرفی صدور مجوزهای "اضطراری"، قاعده و شرایط خاص خویش را دارد و لازم است تا در صدور مجوز اضطراری، جوانب کار سنجیده شود.
ابراهیمی ضمن اشاره به سابقه طولانی واکسن سازی در موسسه سرم سازی رازی و انستیتو پاستور، اضافه کرد: سابقه تولید واکسن در موسسه سرم سازی رازی به حدود ۱۰۰ سال می رسد که بالغ بر ۶۰ نوع مواد بیولوژی مختلف را تولید کرده است و سایر شرکتهای مدعی تولید واکسن کاملا نوپا و فاقد تجربه کافی و حتی فاقد زیرساختهای لازم هستند و این در شرایطی است که انستیتو پاستور با سابقه طولانی در تولید واکسن تابحال تعداد محدودی واکسن را در سبد تولیدی خود دارد.
به گفته وی موسسه سرم سازی رازی بالغ بر ۳۰ سال است که حدود ۳ میلیارد دوز واکسن کشته شده "آنفلوانزا"، "نیوکاسل"، "تب برفکی" و "سرخک" را وارد بازارهای داخلی و خارجی کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این پراکنده کاری در تولید واکسن کرونا و بی توجهی به سرمایه گذاری و تمرکز بر دو انستیتوی با سابقه واکسن سازی "پاستور" و بخصوص "رازی" موردی است که انتقادات زیادی را به دنبال داشته است.
این متخصص حوزه ویروس شناسی تصریح کرد: موازی کاری ها و تقویت شرکتهای نوظهور و بی تجربه در امر واکسن سازی نه تنها سبب هدر رفت میلیاردها بودجه می شود، بلکه این اقدام منجر به تولید صنعتی و خودکفایی در امر تولید نخواهد شد.
ابراهیمی ساخت واکسن را ترکیبی از تجربه، فناوری، دانش و به کارگیری علوم مختلف و پتانسیل های صنعتی کشور در تولید تجهیزات آزمایشگاهی و زیر ساخت ها دانست و اظهار داشت: تجمیع این شرایط از عهده شرکتهای دانش بنیان و سازمان ها خارج است و اعتبار و شناسنامه موسسات واکسن سازی مبتنی بر تجارب و زیرساخت های دانشی و صنعتی آنها است و این امتیازات مهم موردی نیست که یکساله و با یکسری شعار تجمیع شده باشد. در علم تولید واکسن، فرمولاسیون، پایدارسازی آنتی ژن، فعالیت بیولوژی آنتی ژن، دینامیک آنتی بادی، استفاده صحیح از ادجوانت های مناسب و بررسی اثربخشی واکسن حاکم است که هر کدام از این موارد بسیار هزینه بر و زمان بر است.
وی با اشاره به اینکه در ایران تحقیقات آن چنانی در زمینه ادجوانت وجود ندارد و تنها ادجوانتی که در ایران همراه با واکسن های کشته شده یا نوترکیب استفاده می شود، ادجوانت آلوم است، اضافه کرد: بعنوان نمونه کلیه واکسن های کرونای تولیدی داخل همچون برکت، فخرا و نورا و.... از ادجوانت آلوم بهره برده اند و این در صورتی است که ادجوانت آلوم برای تولید واکسن های باکتریایی یا سمومی که خنثی سازی آنها مبتنی بر مکانیسم آگلوتینشین یا خنثی سازی از راه کمپلکس های آنتی ژن چند ظرفیتی- آنتی بادی پلی کلونال است کاربرد دارد، نه ویروس هایی ناپایدار که خنثی سازی آن مبتنی بر آنتی بادی مختص یک اپی توپ با افنیتی بالا و تحریک سیستم ایمنی سلولی است.
وی افزود: در اینباره مقالات تحلیلی معتبری وجود دارد که ثابت می کند کاربرد آلوم در واکسن های ویروسی سبب می شود که تنها تیتر آنتی بادی افزایش یابد و به خاطر بلاک کردن سیستم ایمنی سلولی (Th۱) از میزان اثربخشی واکسن ها می کاهد. برای نمونه در این گزارش دو مقاله تحلیلی که در دو ژورنال بسیار معتبر به چاپ رسیده است، همین ادعا را به اثبات می رساند و در یکی از این مقالات واکسن کشته شده آنفلوانزا در همراهی با آلوم و بدون آلوم در تست چالشی در حیوان مدل مورد بررسی قرار گرفته است که نتیجتاً اثبات شده است که آلوم فقط تیتر آنتی بادی را بدون این که خاصیتی داشته باشد، بالا برده است و در عمل اثربخشی واکسن را هم به شدت پایین آورده است.
منبع:

1400/06/28
20:49:01
5.0 / 5
674
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱