معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مطرح كرد

بازگشت ۲۶۰۰ نخبه ایرانی به کشور طی ۵ سال

بازگشت ۲۶۰۰ نخبه ایرانی به کشور طی ۵ سال

لیمو بلاگ: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از بازگشت 2600 نفر نخبه ایرانی فارغ التحصیل از 200 دانشگاه برتر دنیا به ایران آگاهی داد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا سورنا ستاری امروز درحاشیه آیین اختتامیه چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) در جمع خبرنگاران اضافه کرد: جوایزی مانند نوبل که مبادرت به انتخاب افراد برجسته در زمینه های مختلف می کند و همین طور جایزه مصطفی (ص) که هر دو سال یک دفعه برگزار می شود، در حقیقت الگوهای علمی هستند و جهان اسلام می تواند جایزه ای برای خودش داشته باشد.
وی با اشاره به روند انتخاب دانشمندان برتر جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص)، اظهار نمود: در این دوره از جایزه دانشمندان برتر در دو بخش انتخاب شدند؛ یک دسته از دانشمندان معرفی شده، دانشمندانی هستند که مقیم کشورهای اسلامی اند.
ستاری با اعلان اینکه این دسته از دانشمندان برگزیده تحصیلات خودرا در کشورهای دیگر به انتها رسانده اند و در کشورهای اسلامی به فعالیت خود ادامه داده اند، افزود: بخش دیگر برگزیدگان، افرادی هستند که می توانند به دانشمندان اسلامی در پیشبرد علم کمک کنند که اقدام بسیار ارزشمندی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر این که نمونه این دانشمندان را می توان در همه ادوار جایزه مصطفی(ص) مشاهده کرد، تصریح کرد: کشف دانشمندانی که در اعطای جوایز دیگر جهانی دیده نمی گردد، می تواند یکی از اهداف جایزه مصطفی(ص) باشد و فکر می کنم که اعطای این جایزه حرکت و اقدام جدی در زمینه علم و فناوری در کشورهای اسلامی باشد.
وی درباره برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت نخبگان ایرانی، توضیح داد: در ۵ سال قبل برنامه ای را برای بازگرداندن نخبگان ایرانی مقیم خارج در بنیاد ملی نخبگان اجرائی کردیم که تا حالا ۲ هزار و ۶۰۰ نفر از این نخبگان که از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ التحصیل شده اند، در قالب این برنامه به کشور بازگشته اند.
ستاری افزود: حدود ۲۵ درصد از این تعداد نخبه ایرانی بازگشته به کشور در دانشگاه های کشور مشغول به فعالیت هستند، ولی بیشتر آنها در شرکت های دانش بنیان و استارت آپ هایی که گاهی خود آنها مؤسس بودند، مشغول به فعالیت شدند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اشاره کرد: این اقدام برنامه ای است که در بنیاد ملی نخبگان برای بازگردان نخبگان ایرانی توسعه داده شده است.
منبع:

1400/08/03
09:57:50
5.0 / 5
847
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵