در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد

دوازدهمین نانوالمپیاد دانش آموزی در ایستگاه پایانی

دوازدهمین نانوالمپیاد دانش آموزی در ایستگاه پایانی

لیمو بلاگ: دوازدهمین دوره از المپیاد دانش آموزی نانو با نزدیک شدن به پله نهایی، خودرا برای اعطای مدال های رنگارنگ به بالاترین های این رقابت آماده می کند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که از طرف ستاد توسعه فناوری نانو انجام می شود. این رقابت تلفیقی از رقابت همزمان در حیطه نظریه و عملی در زمینه نانو فناوری است.
تا حالا ۱۱ دوره المپیاد دانش آموزی نانو در مراحل مختلف بصورت آزمون نظریه در سطح کشور و یک اردوی علمی-عملی برای برگزیدگان مراحل نظریه برگزار شده است و برگزیدگان نهایی باتوجه به آزمون های مرحله عملی معرفی شده اند.
حالا دوازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو به پله های آخر خود رسیده است؛ رقابتی که بگفته مدیر ترویج دانش آموزی ستاد نانو از مرداد ماه سال جاری شروع شده است و روز جمعه ۲۸ آبان ماه با معرفی بالاترین ها به کار خود اختتام خواهد داد.
در مرحله نهایی ۳۰ نفر با یکدیگر به رقابت می پردازند و تنها افرادی که بتوانند از ۱۰۰ امتیاز، بیش از ۹۰ امتیاز را دریافت نمایند، موفق به دریافت مدال طلا خواهند شد.
استان‏ کردستان با ۷ نفر دارای بیشترین تعداد نفرات راه یافته به مرحله نهایی است و بعد از آن استانهای آذربایجان شرقی و مازندران به ترتیب با ۵ و ۳ نفر از این نظر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.
مرحله نهایی این رقابت بصورت ترکیبی از برنامه برخط و حضوری بوده است، به این صورت که کارگاه های آموزشی بصورت برخط و کار آزمایشگاهی بصورت حضوری در یکی از مراکز معتبر علمی پژوهشی در شهر تهران برگزار شده است.
مهیار خادم، مدیر ترویج دانش آموزی ستاد توسعه فناوری نانو در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه مرحله اول دوازدهمین دوره المپیاد نانو در مرداد ماه سال جاری برگزار شد، اظهار داشت: بیش از ۵۰۰ نفر از مرحله اول که حائزشرایط بودند، به دومین مرحله این رقابت راه یافتند.
وی اظهار نمود: مرحله دوم این رقابت در ۱۸ شهریور ماه در ۴۵ حوزه در سراسر کشور انجام شد که ۳۰ نفر وارد مرحله نهایی (عملی) المپیاد دانش آموزی نانو شدند.
خادم با تاکید بر این که مرحله نهایی این دوره از ۲۰ آبان ماه شروع شد و تا روز جمعه ۲۸ آبان ماه ادامه دارد، اشاره کرد: ۳۰ نفر از برگزیدگان مرحله دوم از ۱۵ استان کشور به مرحله نهایی رسیدند که از این تعداد ۷ نفر از استان کردستان، ۵ نفر از استان آذربایجان شرقی و ۳ نفر از استان مازندران هستند.
مدیر ترویج دانش آموزی ستاد نانو با اشاره به نحوه برگزاری مرحله نهایی دوازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو، توضیح داد: در مرحله نهایی داوطلبان برمبنای اجرای آزمایش هایی که از قبل طراحی شده است، با هم رقابت می کنند.
وی موضوع آزمایشات مرحله نهایی این المپیاد را سنتز و کاربرد MOF ها یا چارچوب های فلز-آلی عنوان نمود و تصریح کرد: این افراد در این مرحله نانومواد مورد نظر را ساخته و کاربرد آنرا در تصفیه پساب های صنعتی تست کردند. محل برگزاری مرحله نهایی این دوره از المپیاد دانش آموزی نانو در دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران است و مراسم اختتامیه این رویداد روز جمعه ۲۸ آبان ماه برگزار می گردد که طی آن مدال های طلا، نقره و برنز به داوطلبان اعطا خواهد شد؛ ضمن آنکه از استانها و نهادهای برتر همکار تقدیر خواهد شد.
به گفته ی ایشان، به تمامی ۳۰ نفر حاضر در مرحله نهایی مدال اعطا خواهد شد؛ ولی مدال های طلا و نقره برمبنای امتیاز به بالاترین ها اعطا می شود.
خادم افزود: به افرادی که از ۱۰۰ امتیاز، ۹۰ امتیاز کسب کنند، مدال طلا، به افرادی که بین ۸۰ تا ۹۰ امتیاز کسب کنند، مدال نقره و به مابقی افراد مدال برنز اعطا خواهد شد.
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، المپیاد دانش آموزی نانو رویداد مورد تایید بنیاد ملی نخبگان است و در امتداد تفاهم‏ نامه میان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، امسال با همکاری و هماهنگی این دو نهاد برگزار شده است.
منبع:

1400/08/27
14:46:04
5.0 / 5
456
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴