با الهام از طبیعت؛

تولید چسب زیرآبی با قدرت چسبندگی و استقامت بی سابقه

تولید چسب زیرآبی با قدرت چسبندگی و استقامت بی سابقه

محققان با الهام از طبیعت برای نخستین بار چسب قدرتمندی تولید کرده اند که از نظر توان چسبندگی به اندازه صدف و از نظر میزان استقامت به اندازه تار عنکبوت قدرت دارد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، این چسب بخصوص جهت استفاده در محیط های مرطوب که چسب های عادی به اندازه کافی قدرتمند عمل نمی کنند، به کار می آید. چسب مذکور در چارچوب نوعی هیدروژل طراحی شده که میتوان از آن برای تعمیر ابزار زیرآبی و هم التیام زخم های بدن استفاده نمود.
صدف ها موجودات کوچک چسبنده ای هستند که پروتئین های ویژه ای ترشح می کنند که به آنها اجازه می دهد حتی در بین امواج اقیانوسی به شدت به سطوح بچسبند. استفاده از پروتئین های مذکور برای تولید چسب مناسب محیط های دریایی یا اتاق های عمل با تولید نوعی هیدروژل جدید به ثمر رسیده است. اما این هیدروژل چسبنده در گام اول استقامت زیادی نداشت.
در بررسی های اولیه، مشاهده شد این چسب باآنکه سطوح را در زیر آب به هم می چسباند، اما با فشاری اندک از کار می افتد. برای حل این مشکل از پروتئین های تار عنکبوت استفاده شد و ترکیب آن با پروتئین صدف منجر به تولید نوعی پروتئین هیبریدی جدید با استقامت و قدرت چسبندگی بی سابقه شد.
به گفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن این هیدروژل کمی متراکم تر از آب است، ازاین رو میتوان به سادگی از آن در زیر آب بهره برد و این چسب را روی سطوح یا بین دو سطح قرار داد.


منبع:

1400/08/28
22:20:36
5.0 / 5
398
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴