مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مطرح كرد

افزایش سهم دانش در اقتصاد و تولید ناخالص ملی

افزایش سهم دانش در اقتصاد و تولید ناخالص ملی

به گزارش لیمو بلاگ مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن اشاره به گزارش عملکرد 100 روزه این معاونت اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سپهر بی منتهای استعدادهای کشف شده و ناشده این مرز و بوم، با تاکیدات حکیمانه مقام معظم رهبری و پی گیری های مجدانه دولت سیزدهم، ارتقای نظام ملی نوآوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم فناوری و نوآوری را مصمم تر از همیشه، هدف قرار داد و توانست سهم دانش در اقتصاد و تولید ناخالص ملی را تا 4درصد تولید ناخالص ملی کشور توسط شرکتهای دانش بنیان افزایش دهد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در ادامه یادداشتی آورده است: « ایالات متحده آمریکا در اوایل دهه ۳۰ میلادی، با وخیم ترین اوضاع اقتصادی تاریخ خود دست و پنجه نرم می کرد و "فرانکلین روزولت" برای کم کردن فشارهای ناشی از آن اوضاع بغرنج، برای اولین بار در تاریخ، به مردمش در بحبوحه جریان های انتخابات قول داد که ظرف ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری خود، گزارشی از بهبود فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی عرضه نماید.
حالا این ۱۰۰ روز در عرصه سیاسی جهان، به یک اصل ثابت در ارائه گزارش دول جدید تبدیل گشته است. بیشتر از آن حیث که رؤسای جمهوری به مردم خود اطمینان خاطر دهند که با اختتام کارزار انتخاباتی، به وعده هایشان وفادار هستند. همین طور این ۱۰۰ روز ابتدایی، اوج نشاط و تازه نفسی یک دولت می باشد که می تواند بدون روزمرگی های سیاسی، برنامه های جدیدی رو کرده و به اصطلاح، طرحی نو دراندازد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۱۰۰ روز دولت سیزدهم و دولت مردمی، باوجود جریان پرنوسان روز جامعه، با تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب و سفارش موکد رییس جمهوری، دکتر رئیسی در خصوص شتاب تولید علم و فناوری در کشور، بر مداری از پویایی و پیشرفت، به حرکت مستمر خود ادامه داده است.
معظم له در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹، ارائه برنامه ۱۰۰ روز نخست دولت ها را فرصتی برای خدمت به مردم و کشور توصیف کردند و فرمودند: «در برخی از کشورهای دنیا معمول است، در کشور ما هم بتازگی معمول شده که در اول مسئولیت، رؤسای جمهوری، یک فرصت ۱۰۰روزه را معین می ‏کنند و می گویند در این ۱۰۰ روز بطورمثال این کارها را یا یک کارهایی را انجام می دهیم، مردم هم در فرصت ۱۰۰روزه قضاوت می ‏ کنند، مطبوعات و دیگران می گویند در این ۱۰۰روز این جور کار شد؛ خب معلوم می شود که در ۱۰۰ روز می شود کارهای مهمی کرد. یک سال، سه تا ۱۰۰ روز به اضافه یک ۶۵ روز است؛ بنابراین، زمان کمی برای کار نیست».
با این تاکیدات حکیمانه مقام معظم رهبری و پی گیری های مجدانه دولت سیزدهم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سپهر بی منتهای استعدادهای کشف شده و ناشده این مرز و بوم، ارتقای نظام ملی نوآوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم فناوری و نوآوری را مصمم تر از همیشه، هدف قرار داد و توانست سهم دانش در اقتصاد و تولید ناخالص ملی را تا ۴درصد تولید ناخالص ملی کشور توسط شرکت های دانش بنیان افزایش دهد.
این مهم از آن جهت به کام دوستداران توسعه علوم شیرین می نماید، چون نیک آگاه هستند که یکی از اهداف کلان نقشه جامع علمی کشور، توسعه علوم و تکنولوژی های جدید و نافع، متناسب با اولویت ها، نیازها و مزیت های نسبی کشور و انتشار و به کارگیری آنها در نهادهای مختلف آموزشی، صنعتی و خدماتی است.
به بهانه نمایش عمومی تعدادی از دستاوردهای های تک و دانش بنیان که این روزها در بیلبوردهای شهری و با همکاری شهرداری تهران به نمایش درآمده است، باید عرض کنم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان دستگاهی فراسازمانی، سیاست‎ گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری ‎های راهبردی برمبنای اولویت های نقشه جامع علمی و با در نظر گرفتن نیازها و مسائل فناورانه کشور و بسترسازی برای توسعه فناوری های پیشرفته و تبدیل ایده به ثروت خصوصاً در زمینه های اولویت دار کشور گام های بلندی برداشته و امروز با رساندن کشور به جایگاه رفیعی از تولید علم، هم چنان بی قرار فتح قله های نوینی از توسعه علوم در سطح بین المللی است.
برای تحقق این هدف متعالی، ۱۰ ستاد توسعه فناوری و یک کارگروه تخصصی متناسب با حوزه های راهبردی و اولویت دار نقشه جامع علمی کشور در معاونت علمی و فناوری فعالیت می نمایند. این ستادها در طول دوره ۱۰۰ روزه اخیر، ۱۹۶ طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای روز جامعه را مورد تصویب قرار داده و ۱۵ طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت های اعلامی سازمان ها و نهادهای کشور را تعریف و وارد فاز عملیاتی کرده است.
این مهم امکان پذیر نمی شد مگر با دلگرمی های رهبر بزرگوار انقلاب، پیگیری های صمیمانه رییس جمهوری مکتبی و دلسوزی های تیم واحد معاونت علمی و فناوری با راهبری مجدانه سورنا ستاری که در یک تلاش هماهنگ، تصمیم گرفتند تا دایره عملیاتی حوزه های خودرا با سرعت، ممارست و دقت بیشتری به جلو پیش ببرند و با حمایت های بیشتر از پژوهشگران، فناوران و طرح های کارآمد، فاکتورهای تولید علم و روند ایده به پدیده را با ارتقای کیفی قابل تاملی ارتقاء دهند.
از ۲۳ رویداد فناورانه و نشست تخصصی و وبینار در زمینه های راهبردی تا اتمام مراحل مطالعه و اکتشاف چاه ژرف در منطقه سیستان و بلوچستان و حمایت های مالی و لجستیکی از کارهای تولید واکسن انسانی، آنفلوآنزا و اسپایکوژن، واکسن های دام، طیور و آبزیان و برخی داروهای پیشرفته بیماریهای خاص، مواد پیشرفته و تجهیزات آزمایشگاهی و تحریمی، تنها نمونه هایی از این تلاش بی وقفه هستند.
این ها، دلگرمی هایی بود که در روزگار تشدید بی آبی در جای جای کشور، با رونمایی از چندین تکنولوژی جدید در زمینه شیرین سازی و استحصال آب به عمل آمد، حلاوت خدمت گذاری در این معاونت راهبردی را برای همکاران ما بیشتر کرد. همچنان که افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در زمینه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، و ادامه پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان نوع ۳ و آوردن لبخند بر لبان استعدادهای بی کران و نوآوران مناطق محروم کشور، قابل مقایسه با هیچ شیرینی دیگری نیست.
هم چنان که در روزگار هجوم ویروس کووید ۱۹ و طی ۱۰۰ روز اخیر که چهره قرمز کشور به رنگ آبی آرامش در آمد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک نگاه هم تراز، علاوه بر پشتیبانی از تولید داروهای شیمیایی و واکسن های در رابطه با این بیماری، همکاری، تدوین، تعامل و برگزاری چند طرح و برنامه را در زمینه گیاهان دارویی به انجام رساند و در همین حوزه، حمایت هایی در حوزه خرید تضمینی واکسن در جهت توسعه زیست فناوری، پشتیبانی از شرکت های متخصص این حوزه و تضمین بیشتر سلامتی جان آحاد جامعه انجام داد.
روحیه مطالبه گر این معاونت در ستادهای زیست فناوری، فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، علوم شناختی، نانو، فناوری های نرم و صنایع خلاق، آب و انرژی، فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته، اقتصاد دیجیتال، نظام تامین مالی نوآوری و دیگر ستادها، کارگروه ها و اجزای همکار، طی ۱۰۰ روز اخیر منجر به عقد قراردادها، حمایت ها، رونمایی ها، آئین ها و مراسم مختلف خصوصاً نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت شده است.
ثمره این درخت بارور در کهکشان لایتناهی استعدادها، پیشروی قدرتمندانه ایران در زمینه های علم و نوآوری در سطوح بین المللی است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همچنان پشتگرم سفارش ها و نصایح موشکافانه رهبر عالیقدر نظام اسلامی و توجه وافر رییس جمهوری مردمی خود است و همچنان بی وقفه، در راه متعالی تولید علم و ثروت ادامه خواهد داد. این پیمایش تا رسیدن به ایران قوی، هیچگاه توقف پذیر نخواهد بود.»
منبع:

1400/09/24
13:19:31
5.0 / 5
622
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴