استاد پیشکسوت فیزیک ذرات مورد تقدیر قرار گرفت

استاد پیشکسوت فیزیک ذرات مورد تقدیر قرار گرفت

به گزارش لیمو بلاگ پروفسور رحیقی، استاد برجسته فیزیک ذرات و مدیر پروژه چشمه نور ایران تقدیر گردید.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، در حاشیه پنجمین کنفرانس شتابگر ذرات و کاربردهای آن از پروفسور رحیقی استاد برجسته فیزیک ذرات و مدیر پروژه چشمه نور ایران تقدیر به عمل آمد.
طرح چشمه نور ایران (شتابگر ملی ایران)، بزرگترین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش های بین رشته ای در کشور است که با هدف تولید تابش سنکروترونی با درخشندگی بسیار زیاد به منظور انجام آزمایش های متعدد در زمینه های فیزیک، شیمی، پزشکی، علم مواد، محیط زیست، نانوفناوری، داروسازی و... به تصویب رسید.
بر مبنای طراحی های انجام شده، چشمه نور ایران شامل یک حلقه انبارش الکترونی با محیط ۵۲۸ متر است که الکترون ها با انرژی ۳ گیگا الکترون ولت، جریان ۴۰۰ میلی آمپر و گسیلندگی ۰.۴۷۷ نانومتررادیان در آن انبار می شود.
نور ساخته شده در خطوط باریکه در طیف وسیعی از انرژی از مادون قرمز تا اشعه ایکس سخت با درخشندگی بسیار زیاد، قطبیدگی دلخواه و انرژی قابل تنظیم، ابزار مناسبی برای آزمایش های مختلف در زمینه های متعدد علمی است که می تواند اطلاعات بسیار دقیقی از جزئیات ساختار ماده را در مقیاس اتمی و مولکولی به دست دهد.
طراحی و ساخت بخشی از قطعات شتابگر نظیر تقویت کننده بسامد رادیویی حالت جامد، تفنگ الکترونی گرمایونی، مغناطیس های دوقطبی و چهارقطبی، دستگاههای اندازه گیری میدان مغناطیسی و منابع تغذیه با پایداری بسیار زیاد در آزمایشگاه تحقیق و توسعه طرح شتابگر ملی ایران انجام شده است.
این کنفرانس با حضور سخنران هایی از کشورهایی چون اتریش و ایتالیا در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.
منبع:

1400/10/09
17:50:44
5.0 / 5
955
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳