شناسایی انگیزه های مهم مهاجرت برای جذب هدفمند استعدادها در کشور

شناسایی انگیزه های مهم مهاجرت برای جذب هدفمند استعدادها در کشور

به گزارش لیمو بلاگ بر مبنای اطلاعات به دست آمده از رصدخانه مهاجرت ایران، مهاجرت های کاری و دانشجویی به ترتیب در شمار مهم ترین اولویت های مهاجرتی قرار دارند و بر همین اساس، سیاست ها و راهبردهای جذب بر اساس همین الگوها پایه ریزی می شود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مهاجرت، پدیده ای است که سبب شده تا بخشی از جمعیت یک کشور به دلایلی همچون تحصیل، اشتغال، پناهندگی و... به سمت کشورهای پیشرفته رهسپار شوند؛ روندی که در کشورهای کمتر توسعه یافته، بیشتر دیده می شود.
آلمان، سوئد و هلند به ترتیب سه کشوری بوده اند که طبق آخرین بررسی ها، بیشترین میزان ایرانیان را در طول یک سال پذیرش کرده اند.
طبق اطلاعات به دست آمده از رصدخانه مهاجرت ایران، اروپا، یکی از مقاصد اصلی مهاجران ایرانی است. بر همین مبنا و طبق آخرین اطلاعات موثق به دست آمده، در سال ۲۰۲۰، آلمان با ۱۵۲ هزار و ۵۹۰ نفر، سوئد با ۷۹ هزار و ۳۶۳ نفر و هلند با ۳۴ هزار و ۸۰۹ نفر مهاجر متولد ایران، به ترتیب سه کشور با بیشترین جمعیت شهروندان ایرانی در اروپا به شمار می روند.
بعنوان مثال، ایرانی ها حاضر در آلمان به ترتیب به دلایلی چون شرایط کاری، ‎تحصیلی، ‎خانوادگی و ‎پناهندگی، به این کشور راهی شده اند.
‏میزان درخواست ویزای شنگن ایرانی ها برای کشور آلمان در سالهای ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب ۵۳ هزار و ۶۵۷، ۵۶ هزار و ۴۶۵ و ۱۱ هزار و ۷۷۹ نفر بوده است.
‏تعداد ویزای شنگن صادرشده ایرانی ها برای کشور آلمان به ترتیب در سالهای ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به میزان ۴۲ هزار و ۷۶۴، ۳۹ هزار و ۴۷۱ و هفت هزار و ۹۲ ویزا بوده است.
انگلستان هم که شرایط سخت گیرانه ای برای پذیرش مهاجران از سراسر جهان دارد، یکی از مراکز موردعلاقه ایرانیان در زمینه مهاجرت به حساب می آید تا جایی که جمعیت ایرانی ها در ‎انگلستان تا آخر سال ۲۰۲۰، تعداد ۸۳ هزار و ۵۳۱ نفر نفر بوده است.
‏ایرانیان در سال ۲۰۲۰، یک هزار و ۹۹۳ درخواست شهروندی به کشور ‎انگلستان داشته اند که به یک هزار و ۷۵۲ نفر از این تعداد، ‎شهروندی انگلستان داده شد.
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رصدخانه مهاجرت ایران ضمن توسعه پژوهشها و مطالعات در این عرصه، تصویری روشن از وضعیت مهاجرتی و جابه جایی های بین المللی ایرانی ها عرضه می دهد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چارچوب برنامه همکاری با متخصصان ایرانی غیر مقیم، زمینه را برای جذب و ماندگاری نیروی انسانی متخصص و استفاده از ظرفیت های آنان فراهم نموده است.
منبع:

1400/10/15
10:39:41
5.0 / 5
505
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳