مرکز نوآوری فرش راه اندازی می شود

مرکز نوآوری فرش راه اندازی می شود

لیمو بلاگ: رییس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار فرش دستباف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی مرکز نوآوری حوزه فرش آگاهی داد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی کاتب اظهار داشت: فعالیت عمده کانون فرش دستباف، با دغدغه ها و مشکلات جامعه فرش و زنجیره عرضه این محصول ارتباط دارد و از مرحله تامین، تولید عملیات، عملیات تکمیلی، فروش، تجاری و خدمات بعد از فروش را در بر می گیرد.
بیات اشاره کرد: این کانون برای هماهنگی بیشتر در بین فعالان این حوزه و با نگاه نوآوری و کارآفرینی پدید آمده است. هیچ تاکیدی بر روی انجام کارهای تکراری نیست. بطورمثال هرساله نمایشگاه فرش های دستباف بعنوان بزرگ ترین نمایشگاه فرش جهان، برگزار می گردد و استقبال فعالان این حوزه، از این رویداد، بسیار عالی است. بدین سبب دلیلی ندارد که کانون بخواهد یک نمایشگاه دیگر راه بیاندازد. اما می آید و روی این مساله کار می کند که بطورمثال در این نمایشگاه، چند غرفه برای شرکت های خلاق که کار و طرح جدیدی دارند، اختصاص داده شده است.
وی اضافه کرد: کانون به برجسته سازی دغدغه هایی از این جنس ورود می کند و باتوجه به منابع مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نسبت به معرفی این طرح ها برای حمایت های بیشتر، اقدام می شود.
بیات افزود: درواقع این کانون پلی است میان مسئولان، فعالان فرش دستباف، دانشگاهیان کارآفرین و حتی متخصصان و فعالان این حوزه که در خارج از کشور حضور دارند. این هماهنگی سبب می شود تا نوآوری های بیشتری به بازار وارد شده و درنتیجه حجم بیشتری از فرش ایران صادر شود.
رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار فرش دستباف معاونت علمی و فناوری افزود: کانون همین طور محلی امن برای مشاوره، تسهیلات و امکانات است، به همین دلیل، نقش متولی بسیار مهمست که تا چه اندازه در فرآیند تامین این منابع، کانون را یاری داده تا به دست کارآفرینان فعال برسد.
وی افزود: یکی از اقدامات مهم کانون که با نگاهی جدی در حال انجام می باشد، ایجاد یک مرکز نوآوری است. این مرکز، محل امنی است برای کسانی که امکانات نداشته و تنها، فکر و ایده دارند. آنها در این مرکز قادر خواهند بود تا از حالت ایده به نوآوری و بازار برسند که این مهم، خود به تولید ثروت برای فرد و صنعت فرش منجر خواهد شد.
جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به کانون
بیات اضافه کرد: هم اکنون سالانه بیش از ۴ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی در زمینه های در رابطه با فرش در کشور وجود دارد که حجم عمده این افراد، درگیر صنوف در رابطه با فرش نشده اند بدین سبب کانون درصدد عضوگیری از این افراد است تا بار عملکردهای کانون روی دوش این افراد تقسیم شود.
به گفته وی، شروع کار کانون از سال ۹۸ بوده که کار ثبت آن و موضوع کد اقتصادی سبب شد تا انجام این امور و سازماندهی زیرساخت های تشکیلات، تا آخر سال ۹۹ به طول بیانجامد. بدین سبب فعالیت اجرائی کانون از امسال به گونه ای رسمی شروع شده است. در همین مدت، ۱۶ نشست به شکل مجازی برگزار شده و با استقبال خوبی از طرف اعضاء همراه بوده است.


منبع:

1400/10/20
13:11:29
5.0 / 5
547
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲