تقدیر از سازمان های حامی فناوری و مراکز رشد در جشنواره تحقیقاتی و فناوری رازی

تقدیر از سازمان های حامی فناوری و مراکز رشد در جشنواره تحقیقاتی و فناوری رازی

دبیر هیات اجرائی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی اظهار داشت: امسال در این جشنواره از سازمان های حامی فناوری و مراکز رشد برای نخستین بار تقدیر صورت می گیرد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت امروز در نشست خبری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی و فناوری رازی، با اشاره به اینکه امسال همزمان با شب تولد حضرت علی بیست وهفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی برگزار می شود، اظهار داشت: این جشنوار از دو بخش عمده تشکیل شده که یک بخش برندگان جوایز حقیقی هستند که در محورهای مختلف همچون پژوهشگران، پژوهشگران جوان، مخترعین و فناوران، پژوهشگر برتر و اختصاصاً حوزه پژوهش کووید-۱۹ جوایزی را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: همین طور در بخش حقوقی، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، نشریات، سازمان های حامی تحقیقات و فناوری، شرکت های دانش بنیان و همین طور کمیته های تحقیقات دانشجویی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

منظم، خاصیت منحصر به فرد جشنواره امسال را افزودن بخش هایی از محورها بمنظور جهت دهی تحقیقات به حوزه کاربرد و حل نیاز و مشکلات سلامت کشور عنوان نمود و اظهار داشت: این جشنواره تا سال قبل با عنوان جشنواره تحقیقاتی رازی شناخته می شد و از امسال "تحقیقات و فناوری رازی" نام گذاری شده است.

دبیر هیات اجرائی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی، با اشاره به اینکه تعداد افرادی که در فراخوان جشنواره رازی شرکت کردند، بیشتر از دو برابر سال قبل بوده است، توضیح داد: امسال ۸۸۳ نفر از پژوهشگران و مخترعین واجد شرایط در این جشنواره ثبت نام کردند. حدودا کل اعضای هیئت علمی حوزه سلامت که مشمول این جشنواره هستند، حدود دو هزار نفر است و تقریباً از این دو هزار نفر، نزدیک به ۵۰ درصد از آنها در این جشنواره شرکت کردند.

وی اضافه کرد: البته در پروسه ارزیابی محور حقیقی، ما فقط به افرادی که در فراخوان شرکت کردند، اکتفا نکردیم و خودمان نیز در سامانه های علم سنجی جستجو دادیم تا بتوانیم بهترین گزینه ها را انتخاب نماییم.

منظم، محور پتنت یا ثبت اختراع و فناوری را بعنوان نخستین محور این جشنواره معرفی نمود و اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ از نظر اختراعات ما رتبه ۱۱ دنیا را داشتیم و از نظر رشد ثبت اختراع نیز رتبه سوم دنیا هستیم. در بحث ثبت اختراعات ۱۷ حوزه تخصصی وجود دارد که از بین آنها، سه حوزه مربوط به سلامت (تجهیزات پزشکی، دارو و...) است. در سال ۲۰۲۰، سه هزار و ۶۶۰ اختراع در کشور گرنت شده که از بین آنها، هزار مورد مربوط به حوزه سلامت است و ۳۰۰ اختراع در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گرنت شده است.

وی اشاره کرد: در ۱۰ سال قبل در دانشگاه های علوم پزشکی در حدود سه هزار پتنت داخلی و بین المللی به ثبت رسیده و گرنت شده که از این تعداد، ۲۵۰ پتنت بین المللی بودند. نکته باارزش در این عرصه، تجاری سازی این پتنت ها است که حدودا در زمینه سلامت، ۳۰۰ عدد از این پتنت ها که از میانگین کشوری بمراتب بالاتر است، تجاری سازی شده و در بازار وجود دارد.

رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تجاری سازی پتنت های حوزه سلامت را مدیون ایجاد دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه های علوم پزشکی کشور و ادغام تحقیق و آموزش با حوزه بالین و حوزه بهداشت و غذا و دارو، دانست و اظهار داشت: در زمینه سلامت ۱۰ درصد از پتنت های ثبت شده، تجاری و وارد بازار می شود. ما در این جشنواره به دنبال افزایش کیفیت پتنت ها و اختراعاتی که در کشور به ثبت می رسند، هستیم و درصد تجاری سازی پتنت های ثبت شده در دانشگاه های علوم پزشکی کشور را افزایش بدهیم و در افق ۱۴۰۴ آنرا به ۲۰ درصد افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: این محور به دنبال آنست که اساتیدی که پتنتی را ثبت و تجاری سازی کرده اند را حمایت و تشویق کند. بنابر این ملاک فقط داشتن پتنت نیست، بلکه ملاک داشتن پتنت بین المللی و وارد کردن آن به بازار بین المللی است.

دبیر هیات اجرائی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی، محور «مراکز رشد» را محور دیگر جشنواره رازی عنوان نمود و توضیح داد: هم اکنون در وزارت بهداشت، ۹۳ مرکز رشد وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد. فقط در سال گذشته، ۱۸۰۰ شرکت و هسته فناور در این مراکز رشد مستقر بودند. یعنی تقریباً هر مرکز، ۲۰ هسته و شرکت را در خود جای داده است.

وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی کشور، چیزی حدود ۱۷۰ هزار مترمربع از فضای خودرا جهت استقرار شرکتها به مراکز رشد اختصاص دادند و بطور متوسط هر شرکت ۱۰۰ متر مربع از فضای مراکز رشد را در اختیار داشته است.

رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مراکز رشد بوسیله عاملیت، ۱۱۰ میلیارد تومان به این هسته ها و شرکتها تسهیلات داده اند و از آنها حمایت کرده اند، اظهار داشت: شرکتها و هسته های مراکز رشد، شرکت های نوپا و در مراحل اولیه دانش بنیان شدن هستند. در سال قبل همین شرکتها حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان فروش داشته اند.

منظم با اشاره به اینکه مراکز رشد از زیرساخت های خوب در زمینه سلامت هستند و امسال برای نخستین بار مورد تقدیر قرار می گیرند، نحوه ارزیابی این مراکز را تشریح نمود و اظهار داشت: در این جشنواره با نگاه تعالی فناوری و عدالت محوری در حمایت و ایجاد انگیزه مراکز رشد را در سه دسته و هر دسته را در سه طبقه، ارزیابی کردیم. مراکز رشد هم از دید امتیاز یعنی سطح عملکرد و این که چه مقدار محصول ساخته اند یا فروش داشته اند یا شرکت دانش بنیان به وجود آورده اند، بررسی شدند و هم در رقابت با خودشان یعنی چه مقدار نسبت به سال قبل پیشرفت داشته اند، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

دبیر هیات اجرائی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی با اشاره به محور تقدیر از شرکت های دانش بنیان، توضیح داد: شرکت های دانش بنیانی که توسط اساتید در دانشگاه ها ایجاد شدند و درحال تولید محصول هستند، قاعدتاً باید یک ارزش تلقی شوند و مورد تقدیر قرار گیرند. سهم وزارت بهداشت از شرکت های دانش بنیان، حدود۳۰ درصد از شرکت های دانش بنیان کشور است. از بین شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت که حدود ۱۶۰۰ عدد هستند، ۱۷۰ شرکت مربوط به شرکت های نوع یک است.

وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان نوع یک، از پیچیدگی فناوری بالایی برخوردار می باشند و در این جشنواره از نظر پیچیدگی فناوری، توسعه صادرات و تعامل با دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و به مفهوم دیگر پشتیبانی از پایان نامه ها، حضور در دفاتر تحقیق و توسعه، پشتیبانی از پسادکترا و فرصت مطالعاتی در این جشنواره بررسی می شود.

منظم، محور تقدیر از سازمان های حامی فناوری را بعنوان محوری که امسال برای نخستین بار به جشنواره رازی افزوده شده، معرفی نمود و اظهار داشت: یکی از سازمان های حامی فناوری، صندوق های پژوهش و فناوری کشور هستند. صندوق نوآوری و شکوفایی، زیرمجموعه هایی به وجود آورده که ۶ عدد از آنها مربوط به وزارت بهداشت هستند.

وی افزود: در سال قبل آنها توانستند دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور قرار بدهند. در این جشنواره، هم سرمایه گذاری و سرمایه گذاری خطرپذیر صندوق ها را بعنوان یک ارزش تلقی کردیم و صندوق های با ریسک بیشتر مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
1400/11/16
23:16:42
5.0 / 5
574
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲