آثار زیانبار ۲ فلز سنگین کاربردی در صنایع دریایی

آثار زیانبار ۲ فلز سنگین کاربردی در صنایع دریایی

پژوهشگران، نانو ذرات، میکرو پلاستیک، ترکیبات آلی پایدار چون آفت کش ها و حشره کش ها، محصولات شیمیایی مصرفی در منازل، آلودگی های دارویی و آنتی بیوتیک ها را از منابع آلوده کننده جدید و نوظهور می دانند و اعلام می کنند استفاده از نانو ذرات در سطح بحرانی و وخیم نرسیده است و لازم است تا اثبات عدم زبانبار بودن این ذرات، مصرف آن محدود شود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا دکتر همیرا آگاه عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی امروز در وبینار آلاینده های نوپدید و تبعات انسانی و محیط زیستی آن، عوامل تهدیدکننده آب ها را به ۴ دسته "بهره برداری زیاد از منابع زنده دریایی"، "تغییر و تخریب فیزیکی زیستگاه های دریایی و ساحلی"، "موجودات مهاجم" و "منابع آلوده کننده انسانی شامل بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی" عنوان نمود.
وی با اعلان اینکه برمبنای مطالعات جهانی ۱۶ ترکیب آروماتیک از ترکیبات نفتی بعنوان آلاینده های سمی سرطان زا ‏معرفی شده است، اظهار نمود: فلزات سنگین سمی چون آرسنیک، کروم، نیکل، تالیوم، جیوه و کادمیوم جزو آلاینده های ‏نوپدید هستند که تعدادی از آنها چون جیوه دارای پایداری بسیار زیادی است.
آگاه به آلودگی های شیمیایی نوپدید اشاره نمود و اظهار داشت: نانو ذرات، میکرو پلاستیک، ترکیبات آلی پایدار چون آفت کش ها و حشره کش ها، محصولات شیمیایی مصرفی در منازل، آلودگی های دارویی و آنتی بیوتیک ها و هورمون ها، مواد رادیواکتیو، آنتی فولینگ، مواد مغذی و اتریفیکاسیون، تعدادی از فلزات سنگین و محصولات تراریخته همچون این مواد آلاینده جدید هستند که نیاز به پایش دائمی دارند.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، افزود: علاوه بر آن مواد مشتق شده از مواد معدنی مانند جیوه (متیل جیوه) و قلع اثرات مخرب تا حد مرگ آبزیان را به دنبال دارند.
به گفته وی در دسته بندی ها متیل جیوه پس از مواد رادیواکتیو قرار می گیرد و این ماده بر روی سیستم عصبی کودکان خصوصاً بر روی جنین اثرات منفی دارد و قلع نیز که به میزان زیاد در صنعت دریایی بعنوان ضد خزه از آن استفاده می شود، منجر به عدم زاد و ولد در ماهیان خواهد شد.
وی با اعلان اینکه از سال ۱۹۹۰ با رشد تکنولوژی، اصطلاح آلاینده های نوظهور در دنیا مطرح و توجه جهانیان به آن جلب شد، اشاره کرد: آلاینده های جدید و آلاینده های نوپدید دو مقوله مهمی است که بتازگی وارد ادبیات محیط زیست شده اند. تفاوت این دو نوع آلاینده این است که آلاینده های جدید آلودگی های زیست محیطی است که بتازگی وارد محیط زیست شده اند، ولی آلاینده های نوپدید آلاینده هایی هستند که الزاما بتازگی وارد محیط زیست نشده اند، ولی تا حالا پایش نشده اند.
آگاه، نمونه آلاینده های نوپدید را نانو ذرات دانست و اظهار نمود: از این نانو مواد به طوری وسیع در زمینه پزشکی و بهداشتی استفاده می شود. البته استفاده از مواد تازگی ندارد، بلکه در طول تاریخ بر اثر آتش سوزی و فعالیت آتشفشان ها، نانو ذرات وارد هوا می شده است و با رشد فناوری از نانو ذرات به میزان زیاد تولید و به میزان بالایی در محیط منتشر می شود.
این محقق پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی با اعلان اینکه استفاده از نانو ذرات سبب ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خواهد شد، اضافه کرد: از طرف دیگر به سبب ریز بودن این مواد و قابلیت نفوذ بوسیله منابع آبی و هوا وارد بدن و بوسیله گردش خون وارد سلول های بدن می شوند و ما اطلاعی از این که انباشت این مواد در سلول های بدن چه عوارضی دارند، در اختیار نداریم.
وی با اشاره به استفاده از نانو مواد در تولید جوراب و لوازم بهداشتی و آرایشی، اظهار داشت: رایج ترین نانو ذرات استفاده شده نانو ذرات اکسید فلزی است که در محصولات بهداشت فردی مورد استفاده قرار می گیرند. نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم (Tio۲) و نانو ذرات اکسید روی (ZNO) به سبب مقاومت بالا در مقابل اشعه UV در صنعت آرایشی و در کرم های ضد آفتاب استفاده می شوند.
آگاه، نانو ذرات بر پایه کربن سیاه، اکسید سدیم برای سوخت دیزل و اکسید آهن را از دیگر نانو ذراتی نام برد که بطور زیادی در صنعت استفاده می شوند و اظهار نمود: به اعتقاد پژوهشگران جهانی غلظت نانو مواد به سطح بحرانی نرسیده است، ولی نیاز به پایش و بررسی دراین زمینه داریم، ضمن آنکه در سمینار حفاظت محیط زیست و نانو تکنولوژی که در سال ۲۰۰۹ در اتریش برگزار شد، "سوزانا استارک" عضو اتحادیه اطلاعات مصرف کنندگان اعلام نمود که هنوز سوالات زیادی درباب احتمال زیانبار بودن ذرات نانویی وجود دارد و تا آن زمان که تاثیر واقعی نانو ذرات بر سلامت انسان ها مشخص نشده، نباید از نانو ذرات در بازار مصرفی جهان به شکل گسترده بهره برد.
وی با تاکید بر این که ارائه این گفته ها به مفهوم انکار قابلیت های علمی نانو فناوری نیست، اشاره کرد: ما نیاز به مطالعه بیشتر بر روی این نانو مواد داریم.
آگاه با اشاره به برخی مطالعات انجام شده در حوزه استفاده از نانو ذرات در زمینه پزشکی، اظهار داشت: بر طبق این مطالعات بنظر می رسد سیستم های دارو رسانی تهیه شده توسط نانو ذرات، سبب بیماریهای تحلیل برنده اعضا مانند آلزایمر، پارکینسون، ویلسون و التهاب می شوند.
وی به مطالعات دیگری دراین زمینه که از طرف محققان ایرانی در سال ۲۰۱۸ انتشار یافته است، اشاره نمود و اظهار داشت: در این مطالعات ۱۶۳ مقاله مورد بررسی قرار گرفت و در آن اعلام گردید که نانو ذرات با ایجاد یون‎ هایی، سبب سمیت غشای سلولی شده و با فعل و انفعالات فیزیکوشیمیایی در غشای سلولی، سلول های سرطانی را از بین می برند، ولی از طرف دیگر این نانو ذرات با همین مکانیسم می توانند سبب سوراخ شدن غشای سایر سلول ها شده و موجب التهاب سلول ها و بافت ها، لطمه میتوکندری ها، به هم زدن تعادل انرژی سلولی شوند و نهایتاً موجب اختلال در متابولیسم آنها و انتقال مواد به داخل و خارج از سلول ها شده و به DNA لطمه وارد کرده و سبب جهش زایی شوند.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناشی اضافه کرد: بر این اساس پیشنهاد می شود درباره داروهای تهیه شده بر پایه نانو فناوری در کنار اجرای طرح های پژوهشی، انجام تحقیقاتی در حوزه تاثیر سوء احتمالی این داروها بر انسان مورد حمایت قرار گیرد و تولید و عرضه محصولاتی با مصرف گسترده در جامعه تا تعیین دیدگاه مشخص از نحوه مقابله با آلودگی های ناشی از تجمع نانو ذرات در سلول ها محدود شود.1400/11/17
13:51:17
5.0 / 5
431
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲