گزارش لیمو بلاگ؛

تأمین امنیت غذای دریایی با فناوری ایرانی

تأمین امنیت غذای دریایی با فناوری ایرانی

به گزارش لیمو بلاگ، استفاده از فناوری در صنعت شیلات و آبزی پروری می تواند زمینه ساز تأمین امنیت غذایی دریایی شود و ضمن افزایش تولید و بهره وری به صیانت از ذخایر ملی کمک نماید.خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا؛ «شیلات» یکی از صنایع مهم کشور است که بتازگی مورد توجه اکوسیستم فناوری و نوآوری قرار گرفته است. حضور شرکت های دانش بنیان دریایی و برنامه های حمایتی برای توسعه فناوری های دریایی و تقویت فرایند تجاری سازی در زمینه صنایع دانش بنیان دریایی از قدمهای اولیه این حوزه شمرده می شود.
رهبر معظم انقلاب طی یکی از سخنرانی ها در رابطه با صنعت شیلات و مساله صیادی به مسؤلان و دانشگاهیان گوشزد کردند «به سهم خود برای ساخت اسکله های مورد نیاز و تأمین وسایل مدرن صیادی و هم انجام کارهای تحقیقاتی در این خصوص تلاش کنند». «تحقیقات، تجهیزات مدرن و فراخواندن جامعه دانشگاهی در صنعت شیلات» همچون کلیدواژه های پر اهمیت در این عرصه هستند که جامعه علم و فناوری فعال را نشانه گرفته اند.
شیلات از آن جهت مورد اهمیت است که با رشد بیش از پیش جمعیت می تواند منجر به یافتن منابع جدید تغذیه ای شود؛ بدین واسطه مواد پروتئینی مورد نیاز بشر بوسیله منابع دریایی و محیط های آبی تأمین خواهد شد. بنابراین در این جهت محققان کشورمان تلاش دارند تا با بکارگیری فناوری و نوآوری، بهره گیری از شیلات را تسهیل کنند و ضمن صیانت از ذخایر ملی، نیاز کشور به منابع تغذیه ای جدید را فراهم آورند.
لزوم بهره گیری از فناوری و نوآوری در صنعت شیلات توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مورد تاکید قرار گرفته است به طوریکه شیلات حوزه‎ ای بکر برای ورود فناوری و نوآوری مطرح شده و در این زمینه تاکید گردیده است که این صنعت احتیاج به استفاده از فناوری و نوآوری دارد تا توسعه یابد و تابحال شرکت های دانش بنیان و خلاق هم توانسته اند محصولات خوبی در این عرصه تولید کنند.
در گزارش پیش رو می خواهیم که برخی دستاوردهای فناورانه و نوآورانه صنعت شیلات را که بتازگی در یکی از نمایشگاه های ایران ساخت تحت عنوان «رویداد عرضه نیازهای فناورانه صنعت شیلات» زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عرضه شدند را معرفی نماییم.
ساخت اولین دستگاه تشخیص تخم سالم ماهی
یکی از موضوعات پر اهمیت برای صنعت شیلات، جداسازی ماهیان سالم از ناسالم می باشد. تابحال تشخیص این مساله بواسطه انسان در مدت زمان طولانی انجام می شد که اساسا با خطاهایی روبرو بود و این صنعت را با ضرر مواجه می کرد. اما پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در یک شرکت دانش بنیان دستگاهی ساخته اند که پرسرعت تر از یک اپراتور انسانی، تخم ماهیان سالم دو چشمی را جدا می کند. محققان سازنده این دستگاه می گویند خطای این دستگاه بسیار کم و شاید حدود یک دهم درصد هم نیست.
مصطفی روغنی فارغ التحصیل رشته هوافضا گرایش سیالات دانشگاه صنعتی شریف و مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار داشت: بنا بر اعلام سازمان شیلات در کشور سالانه ۶۰۰ میلیون تخم ماهی ایجاد یا از کشورهای دیگر وارد ایران می شود. این تعداد تولید و واردات تخم ماهی توسط انسان و با درصد خطای بالا شمارش می شود و تخم های ناسالم از سالم جداسازی می شوند که برای این منظور درصدد برآمدیم دستگاهی را تولید نماییم که ضمن شمارش، این خطا را کم کند.
وی اظهار داشت: دستگاه جداکننده تخم ماهی های چشم زده برای تفکیک تخم ماهی های کور (معلول) از سالم می باشد که برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی آن شدیم. تا قبل از این، چنین تشخیصی زیر نور قرمز توسط انسان انجام می شد که استفاده از این دستگاه می تواند به کار سرعت بالایی ببخشد و خطا را کم کند. سرعت دستگاه جداکننده تخم ماهی های چشم زده طوری است که صدهزار تخم را در ساعت شمارش می کند و درصد خطای آن یک دهم گزارش شده است.
روغنی با اعلان اینکه این دستگاه نمونه ایرانی ندارد، اظهار داشت: نمونه خارجی دستگاه جداکننده روشی متفاوت از این دستگاه ایرانی دارد؛ مهم ترین مزیتی که دستگاه تولیدی در این شرکت نسبت به نمونه خارجی دارد این است که از تجهیزات کمتری استفاده شده ضمن این که همان کار را انجام می دهد.
وی با اعلان اینکه از این دستگاه میتوان برای شمارش و جداسازی تخم های سالم ۴.۵ تا ۸.۵ میلیمتر برای هر نوع ماهی استفاده کرد، اظهار داشت: نمونه خارجی دستگاه برابر با صدهزار دلار است ولی تابحال در کشور ما مورد استفاده قرار نگرفته؛ ما توانستیم این دستگاه را با یک سوم قیمت نمونه خارجی به تولید برسانیم که این در تولید انبوه هم بیشتر کاهش پیدا می کند.

ساخت دستگاهی که با جلبک، دی اکسید کربن را به مواد کاربردی تبدیل می کند
دی اکسید کربن به عنوان اصلی ترین گاز گلخانه ای تهدید بزرگی برای جامعه بشری بشمار می رود و با افزایش حجم صنایع مختلف مقادیر بیشتری از آن بصورت روزانه وارد محیط زیست می شود. بنابراین پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان درصدد برآمدند تا با بهره گیری از تکنولوژی، دستگاهی را طراحی نمایند که بواسطه جلبک، این دی اکسید کربن را به مواد کاربردی تبدیل می کند.
نوید رحمانیان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هدف ما، دریافت دی اکسید کربن حاصله از کارخانه های صنعتی و تبدیل آن به زیست توده باارزش با کمک دستگاه کربن کپچر ابداعی در این شرکت است. ما توانستیم بواسطه این دستگاه، به تکنولوژی پرورش و مانیتورینگ ریز جلبک ها دست یابیم.
وی در رابطه با کارکرد این دستگاه کربن کپچر اظهار داشت: ریزتوده حاصل از جذب دی اکسید کربن در دستگاه با روش های بهینه برداشته می شود و با فیلتراسیون ماده ای کاربردی در صنایع مختلف بدست می آید. این ماده می تواند به عنوان محصول خام اولیه در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی، دارویی، دام و طیور و سوخت های زیستی مورد استفاده قرار بگیرد. حالا این دستگاه مرحله پایلوت خویش را طی می کند و مقرر است به تولید نیمه صنعتی برسد.
رحمانیان با اعلان اینکه دستگاه کربن کپچر نمونه داخلی و خارجی ندارد، اظهار داشت: این یک دستگاه فوتوبیوراکتور نسل پیشرفته است که برای کارخانه های تولید کننده دی اکسید کربن می تواند سودآور باشد. شرکت های ساختمان سازی، تولید سیمان، صنایع شیمیایی، باتری سازی، تولیدکننده برق و … می توانند از این دستگاه بهره ببرند.
ردیابی گله های تون ماهی
محققان یک شرکت دانش بنیان دیگر توانسته اند با بهره گیری از تکنولوژی سنجش از دور به ردیابی گله های تون ماهی بپردازند. از آنجا که در صنعت شیلات، ردیابی گله های تون ماهی، با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای و شناسایی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، محققان این شرکت توانستند با سنجش از دور مناطق دارای تون ماهی را بیابند.
البته که این فناوری در شناسایی لکه های نفتی و تردد کشتی ها در صنعت دریایی را امکان پذیر می کند اما برای رصد ماهی های تون کارایی بهتری دارد. با بهره گیری از دستاورد این شرکت، صیادان می توانند مناطق را پیش از صید رصد و سپس اقدام نمایند تا صید بیشتری بدست بیاورند. این شرکت تست ها را انجام داده و مورد استفاده صیادان قرار گرفته است.
واکسن ماهیان سردابی
یکی از محصولات دیگری که توسط محققان شرکت های دانش بنیان به نتیجه رسیده واکسن های آبزیان است. از آنجا که اهمیت پیشگیری و کنترل بیماریهای عفونی توسط واکسیناسیون ماهیان به عنوان قسمتی از امنیت زیستی در ابزی پروری رو به فزونی است واکسن هایی برای واکسینه شدن آبزیان به تولید رسیده اند.
به این ترتیب حیوانات واکسینه شده، خطر گسترش بیماری را کاهش داده و می تواند حیوانات واکسینه نشده را به سبب ایمنی بالایشان، مصون نگه دارند. پیش گیری از بیماریها با تاکید بر تحریک سیستم ایمنی و واکسن ها سبب کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها شده و این امر سبب عدم خسارات اقتصادی شدید به مزارع پرورش ماهی می شود.
در گذشته واکسیناسیون تنها در رابطه با ماهیان آزاد انجام می شد و این نشان از هزینه بالای واکسیناسیون بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ایمن سازی به صورت فزاینده ای در غیر آزاد ماهیان استفاده می شود و به عنوان یک روش پیشگیرانه مورد استفاده قرار می گیرد.
واکسن «یرسینیوزیس» توسط اعضای هیأت علمی جهاددانشگاهی تولید شده است. دکتر احمد عرفان منش عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ماهی های سردآبی گرفتار بیماری دهان قرمز آنتروباکتریایی (یرسینیوزیس) با عامل باکتریایی یرسینیا راکری می شوند که اغلب مزارع پرورش ماهی در کشور را درگیر کرده است، بنابراین درصدد برآمدیم واکسنی برای این بیماری تولید نماییم.
عرفان منش اشاره کرد: متأسفانه در هر فصلی و در هر سنی این ماهیان با چنین بیماری هایی درگیر می شوند که این سبب خسارت هایی برای صنعت آبزی پروری خواهد شد؛ این بیماری خصوصاً در فصل سرما با سایر بیماریها در ماهیان سردابی همراه می شود که این مساله مزارع آبزی پروری را متضرر می کند.
وی با تأکید بر این که حالا دانش فنی تولید و ساخت این واکسن را به دست آورده ایم، اضافه کرد: هم اکنون این واکسن مورد استفاده قرار می گیرد تا از بروز بیماری در ماهیان سردابی پیشگیری کند.
بر اساس گفته مدیر این شرکت دانش بنیان، سالیانه ۱۵۰۰ لیتر از این واکسن به فروش می رسد. این واکسن در مقابل استفاده از آنتی بیوتیک ها و نمونه های وارداتی آن از هزینه پایینی برخوردارست. این واکسن با سویه های بومی کشور به تولید رسیده و سطح بالایی از ایمنی اختصاصی و غیر اختصاصی در بدن ماهی را ایجاد می کند؛ از آنجا که دانش فنی این محصول بومی است امکان تغییر سویه ها با بروز سویه های جدید بصورت اقتصادی و کم هزینه وجود دارد.
خوراکده خورشیدی ماهی و میگو در قفس های دریایی
از دیگر محصولاتی که محققان یک واحد فناور توانسته اند در زمینه شیلات به تولید برسانند دستگاه «خوراکده خورشیدی ماهی و میگو در قفس های دریایی» است که هزینه های خوراک دهی را به میزان زیادی کاهش داده است. این دستگاه باعث تغذیه درست و رشد ماهیان می شود و بازار خوبی دارد.
این دستگاه خوراک دهنده تمام اتوماتیک با نرم افزاری که متناسب آن طراحی شده می تواند ازراه دور ماهی و میگو در قفس های دریایی را کنترل کند. این سیستم ضمن برقی بودن، مجهز به پنل خورشیدی است و برمبنای برنامه ریزی های مشخصی غذادهی به آبزیان را طی روزهای مختلف بدون دخالت انسان انجام می دهد. پنل مونوکریستال خورشیدی این دستگاه، با عمر مفید ۱۰ سال در قدرت های ۱۰۰ - ۵۰۰ وات و شاسی متحرک برای تنظیم جهت دهی به سمت خورشید طوری طراحی شده که نصب و جداسازی آن آسان است.
این سیستم در جنوب و شمال کشور برای هر نوع ماهی قابل استفاده می باشد و بدون هدررفت زمان، تغذیه ماهیان را انجام می دهد. علاوه بر اینها مجهز به پروگرمر است که با قابلیت برنامه ریزی و کنترل توسط گوشی تلفن همراه توسط مدیر می تواند به ۱۰ کاربر گزارش دهد.
خوراکده خورشیدی ماهی و میگو در قفس های دریایی دارای حسگر کنترل سطح و گزارش خالی شدن و پر شدن مخزن غذاست. این دستگاه به سبب دقت در وعده های غذادهی باعث شرطی شدن سیستم هاضمه آبزیان شده و آنها اماده هضم و جذب غذا می شوند که این باعث رشد یکنواخت ماهی ها خواهد شد. استفاده از این سیستم می تواند در هزینه های نیروی انسانی و سوخت شناور قفس های پرورش ماهی تا ۲۰ لیتر صرفه جویی کند. حالا این دستگاه تولید شده و در شمال و جنوب کشور به بهره برداری رسیده است.
دستگاه گندزدا و تصفیه آب استخرهای تکثیر و پروش آبزیان
یکی از محصولات دیگری که در نمایشگاه ایران ساخت در رویداد عرضه نیازهای صنعت شیلات توسط شرکت های دانش بنیان عرضه شد، «دستگاه گندزدا و تصفیه آب استخرهای تکثیر و پرورش آبزیان» بود.
حمیده شیرودی مدیرفروش یک شرکت دانش بنیان به خبرنگار مهر در رابطه با این محصول اظهار داشت: در این شرکت، اُزون(Ozone) ژنراتوری طراحی شده که آب ورودی مزارع پرورش ماهی را ضدعفونی می کند؛ باتوجه به کم آبی کشور، تولید و بهره مندی از این دستگاه بسیار مورد اهمیت است.
وی با اعلان اینکه این دستگاه نمونه داخلی ندارد، اظهار داشت: از این دستگاه در مزارع پرورش ماهی استفاده می شود و یک سوم نمونه خارجی خود قیمت دارد. از خصوصیت های این محصول میتوان به گندزدایی و تصفیه آب استخرهای تکثیر و پرورش آبزیان، اشاره نمود. همینطور استفاده از ازون می تواند جایگزین هر ماده ضدعفونی کننده دیگر باشد که به این واسطه انگل، ویروس، باکتری، قارچ، تخم خزه، جلبک و تمامی میکروارگانیسم ها از آب مزارع پرورش ماهی بصورت کامل حذف می شود.
شیرودی گفت: استفاده از دستگاه ازون-آب مانع از تخلیه استخر جهت شستشو و از بین بردن جلبک ها اکسید کننده املاح مزاحم می شود و همین مبحث تاثیر زیادی در کاهش مصرف آب و سلامت آبزیان دارد.
وی با اعلان اینکه ازون آب سبب کاهش بیماری ماهی ها، تلفات آنها و افزایش میزان اکسیژن محلول در آب می شود، عنوان کرد: از این سیستم میتوان در مراکز میگو پروری و مولد سازی میگو استفاده نمود.

تولید قفس پرورش ماهی با قدرت دوام در طول موج بالا
از جمله دستاوردهای محققان کشور در حوزه شیلات، میتوان به قفس های پرورش ماهیان جنوب و شمال کشور اشاره نمود که روز به روز خصوصیت های آنرا توسعه می دهند. این قفس ها که تابحال نمونه های خارجی شأن در کشور بوده می توانند تا ارتفاع و طول موج تا ۶ متر دوام بیاورد. محققان این پروژه درصدد هستند دوام تا ۱۰ متر را به خصوصیت های این قفس های ماهی ایران ساخت اضافه کنند.
رامتین نوروزی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه هدف ما در این شرکت، بومی سازی قفس پرورش ماهی در دریا بوده است، اظهار داشت: با آغاز روند مطالعات و بازدیدهای مزارع موجود و تحلیل کارایی اجزا قفس به این نتیجه رسیدیم که نیاز امروز صنعت آبزی پروری علاوه بر ساخت قفس، تجهیزات عملیاتی موردنیاز در مزارع پرورش ماهی است.
وی با اعلان اینکه در همین راستا قفس های شناور و مغروق پرورش ماهی همچون براکت سه کاناله تزریقی را طراحی کردیم، اضافه کرد: برای ساخت این قفس ها آزمایشات مختلفی همچون «تست تحت شرایط باد و موج توأمان»، «تست در لابراتوار ملی دریایی ایران»، «تست در وضعیت معادل جریان یک متر بر ثانیه و موج با ارتفاع ۳.۵ متر توأمان» را انجام دادیم که خوشبختانه با موفقیت انجام شد.
نوروزی اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس یکی از روش های متراکم پرورش ماهی است که علاوه بر امکان تراکم بسیار بالا، هزینه سرمایه گذاری پایین تری در مقایسه با سایر روش های متراکم را دارد که با مصرف بسیار پایین آب شیرین (نزدیک به صفر) و امکان استفاده از محیط طبیعی دریا برای رشد و نمو بهینه ماهیان را فراهم می آورد.
به گفته وی با بهره گیری از این قفس ها، خدمات تصفیه آب، اکسیژن رسانی، کنترل کیفیت و کنترل دما مجانی به انجام می رسد.
این فعال فناور با تأکید بر این که باتوجه به محیط مناسب پرورش، رشد ماهیان بیشتر می شود و کیفیت محصولات تولیدی در مقایسه با سایر روش های مشابه پرورش، بهتر خواهد بود، افزود: کشور ایران با دارا بودن خطوط ساحلی طولانی در شمال و جنوب، امکان تولید سالیانه قریب به یک میلیون تن ماهی بوسیله پرورش در قفس های دریایی را دارد که این مساله می تواند به تأمین امنیت غذایی، توسعه مناطق ساحلی و مرزی، توسعه اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی کشور کمک نماید.
نوروزی با اعلان اینکه قفس های تولید شده در این شرکت تابحال در بوشهر و هرمزگان مورد استفاده قرار گرفته و الان در قشم و بندرعباس دو پروژه درحال اجراست، اظهار داشت: ماهی «صبیتی» و «سی باس» همچون ماهی های جنوبی و قزل آلا ماهی در شمال ایران با این قفس پرورش داده شده اند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه هر قفس ظرفیت پرورش ۱۲۵ تن ماهی را دارد و تا طول و ارتفاع موج ۶ متر دوام می آورد، اضافه کرد: بنا داریم پروژه را گسترش دهیم به طوریکه این قفس ها تا طول و ارتفاع موج ۱۰-۱۲ متر دوام بیاورند که این مساله نیازمند حمایت های دولتی است.
وی با اعلان اینکه ۸۰-۸۵ درصد متریال استفاده شده در این قفس ایرانی بوده و نسبت به نمونه های خارجی از قیمت پایینی برخوردار است، عنوان کرد: ما می توانیم این محصول را به کشورهای حاشیه خلیج فارس، لبنان و سوریه صادر نماییم. در این شرکت روند مطالعات در حوزه تور شور شروع شده و در مرحله ساخت نمونه های اولیه برای تست آزمایشگاهی قرار دارد.
نوروزی اضافه کرد: علاوه بر محصولاتی که در این شرکت در امتداد پرورش ماهی در قفس به تولید رساندیم، می توانیم به اجزا مورد نیاز برای عملیاتی شدن مزارع پرورش ماهی در قفس، شناورهای عملیاتی و بارج های نظارتی اشاره نماییم که مطالعه، طراحی و ساخت این محصولات در برنامه پیشرو شرکت قرار دارد. باتوجه به وجود ظرفیت های بسیار عالی برای ساخت شناور در کشور، امید است در آینده نزدیک شاهد تولید این محصولات با طراحی تخصصی برای خدمت رسانی در صنعت پرورش ماهی در قفس و با قیمت مناسب باشیم.
طراحی سامانه هوشمند آبزی پروری با اینترنت اشیا
یکی دیگر از نمونه محصولاتی که محققان کشورمان در زمینه شیلات موفق شدند با بهره گیری از فناوری به نتیجه برسانند و به این صنعت عرضه کنند سامانه هوشمند آبزی پروری است. این سامانه بر پایه اینترنت اشیا، با هدف پایش آب، بهینه سازی مصرف خوراک، رفتار شناسی، مدیریت کارکنان و افزایش تولید در واحد سطح طراحی شده است.
استفاده از این سامانه تا ۲۰ درصد میزان تولید را افزایش و تا ۱۵ درصد میزان تلفات در مزارع پرورش ماهی را کم می کند. در این محصول دانش بنیان، سنسورهایی طراحی شده که در درون استخرهای پرورش ماهی قرار می گیرد و با اپلیکیشنی که با این سنسورها هماهنگ است، پایش انجام می گیرد.
از جمله مواردی که میتوان بواسطه این سامانه در مزارع پرورش ماهی پایش کرد شامل اکسیژن، دما، ازون، نیترات، pH آب است. محققان این شرکت معتقدند موارد دیگر هم می توانند به پایش اضافه شوند. همینطور بواسطه این نرم افزار میتوان ساعت غذادهی و نرخ غذادهی را تنظیم کرد. هم اکنون دانش فنی این سامانه بدست آمده و درحال استفاده است.
تولید مکمل های پروبیوتیک آبزیان با منابع بومی
از آنجا که آبزیان همانند دام و طیور در نهایت به چرخه غذایی انسان باز می گردند وضعیت سالم بودن غذای آنها هم از اهمیت بالایی برخوردارست. بنا بر این یک شرکت دانش بنیان با بهره گیری از منابع بومی توانسته مکمل های پروبیوتیک را برای آبزیان به تولید برساند. در این شرکت بیشتر از ۱۰ مکمل تولید می شود که برخی از آنها ویژه خوراک آبزیان و بهبود دهنده کیفیت آب و خاک استخرهای پرورش آبزیان هستند.
حمیدرضا خوش کردار مدیر فنی این شرکت دانش بنیان به خبرنگار مهر در رابطه با مکمل های پروبیوتیک اظهار داشت: این شرکت مکمل هایی را با دریافت مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی کشور و وزارت صمت و برمبنای استانداردهای یک شرکت انگلیسی، به تولید می رساند که مورد مصرف صنعت شیلات است.
وی با اعلان اینکه این مکمل ها مورد استفاده برای ماهیان آزاد و زینتی هستند، اظهار داشت: پروبیوتیک ها، در خوراک دام سبب بهبود وزن گیری، بهبود رشد، تربیت سیستم ایمنی و کاهش تلفات و کاهش ابتلاء به بیماریها می شوند که در نهایت ارزش افزوده اقتصادی ایجاد خواهند کرد. این مکمل ها در آب استخرها سبب کیفیت وضعیت شیمیایی و میکروبی آب شده و ضمن سم زدایی، اکسیژن را تثبیت می کنند؛ به این واسطه از رشد بیش از اندازه جلبک ها و میکروارگانیسم های مضر در استخرها، جلوگیری می کنند.
خوش کردار اضافه کرد: از آنجا که محصولات وارداتی از قیمت بالایی برخوردار می باشند، معمولا محصولات داخلی دراین زمینه برای پرورش دهنده انتخاب می شود چونکه برای آنها به صرفه تر است.
مسیر ارزیابی شرکتهای دانش بنیان حوزه شیلات تسهیل می شود
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علاوه بر این دستاوردهای معرفی شده در نمایشگاه ایران ساخت حوزه شیلات، محققان مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به ۳۲ فناوری در بخش شیلات دست یافته اند که از این ۳۲ فناوری، حدود ۴۰ محصول دانش بنیان فقط در زمینه فرآوری آبزیان تولید شده اند. از آنجا که عمر ورود فناوری و نوآوری به حوزه شیلات زیاد نیست، معاونت علمی و فناوری اعلام نموده برای رسوخ بیشتر تکنولوژی به این صنعت مهم، تسهیلاتی اندیشیده است.
درصدد هستیم در مرکز مؤسسات معاونت علمی و فناوری مسیر ارزیابی شرکت های دانش بنیان خصوصاً حوزه شیلات را تسهیل نماییم تا بیشتر از گذشته شاهد تولید محصولات مرتبط این حوزه باشیم در این راستا، دکتر رضا اسدی فرد رئیس مرکز مؤسسات و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رابطه با شیوه پشتیبانی از دستاوردهای محققان در زمینه شیلات به خبرنگار مهر گفت: درصدد هستیم در مرکز مؤسسات معاونت علمی و فناوری مسیر ارزیابی شرکت های دانش بنیان خصوصاً حوزه شیلات را تسهیل نماییم تا بیشتر از گذشته شاهد تولید محصولات مرتبط این حوزه باشیم.
وی افزود: هم اکنون روند ارزیابی دانش بنیان ها شاید تا ۳ ماه به طول منجر شود اما در صدد هستیم با رایزنی هایی که در حال انجام می باشد این فرایند حتی به یک ماه هم برسد و این می تواند به نفع شرکتهای این حوزه شود.
رئیس مرکز مؤسسات و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد: مانع اصلی توسعه شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان فرایند طولانی ثبت محصول و شرکت است که امیدواریم این مساله رفع گردد و بیشتر از گذشته شاهد محصولات دانش بنیان ها در زمینه شیلات باشیم. به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، دریاها و اقیانوس ها عرصه ای هستند که خیلی از کشورهای پیشرفته حضوری پرقدرت در آن دارند که همین مورد به توانمندی آنها در جهان منجر گردیده است. پیشرفت های اقتصادی، صنعتی، علمی و فناوری در میزان تسلط بر دریا تأثیرگذار بوده است. در عین حال توجه به مسائلی همچون اشتغالزایی و درآمد از حوزه دریا، کاهش انرژی های فسیلی، جایگاه کشورها در جهان، ضرورت افزایش قدرت اقتصادی و منابع بسیار حائز اهمیت دریاها، ایجاب می کند که با تأمل بیشتری به مبحث دریاها پرداخته شود. جمهوری اسلامی ایران هم باتوجه به مرزهای طولانی خود در شمال و جنوب کشور و موقعیت جغرافیایی خود، نیازمند تدوین برنامه راهبردی توسعه فناوری های دریایی بوده و در این عرصه قدم در راه توسعه این حوزه نهاده است. صنعت شیلات همچون صنایعی است که اخیراً نشان داده می تواند بیشتر از گذشته از پتانسیل فناوری و نوآوری بهره مند شود. بدین جهت بنظر می رسد که هر چه بیشتر تکنولوژی به این صنعت نفوذ کند، مشکلات راندمان از صنعت دریایی هم کاسته خواهد شد. ورود فناوری به صنعت شیلات می تواند به کاهش معضلات آن کمک نماید و در عین حال تأثیرات خوشایندی بر تولید و تکثیر آبزیان، فرآوری محصولات شیلاتی، صید و بهره برداری بر جای بگذارد. اما شیلات نیر مانند هر صنعت دیگری نیازمند زمینه های حمایتی فراهم شده از جانب مسؤلان و دستگاه های اجرائیست تا ضمن سودآوری برای کشور، بیشتر از گذشته دستاوردهای محققان در قالب محصول و خدمت در دسترس عموم مردم قرار بگیرد.


منبع:

1401/06/28
12:09:49
5.0 / 5
188
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳