قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد

حل 500 مسئله با مشارکت نخبگان و 100 مسئله استانی با حضور اساتید

حل 500 مسئله با مشارکت نخبگان و 100 مسئله استانی با حضور اساتید

به گزارش لیمو بلاگ، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اجرای «طرح رفع نیازهای کشور» و «طرح حل مساله» با حضور نخبگان و اساتید دانشگاه ها اطلاع داد و اظهار داشت: در طرح رفع نیازهای کشور ۵۰۰ مسئله مطرح شده که ۳ هزار نفر از نخبگان در حل آن مشارکت دارند و در طرح حل مسئله، ۱۰۰ مسئله ملی را از هیات دولت و استان ها دریافت کرده ایم که در هر استان یک تا سه مسئله استانی با مشارکت اساتید مرتفع خواهد شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر ناصر باقری مقدم امروز در نشستی با عنوان «گفت وگوی نخبگان» که با حضور وزیر علوم و ۵۶ نفر از نخبگان برگزیده طرح شهید چمران (ویژه دانشجویان پسا دکتری)، طرح کاظمی آشتیانی(انتخاب اعضای هیات علمی)، طرح شهید وزوایی(حمایت از دانشجویان مقطع دکتری) و طرح احمدی روشن(طرح مسئله محور) و طرح شهید شهریاری بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، در مورد اجرای طرح جذب نخبگان در دانشگاه ها بعنوان عضو هیات علمی، توضیح داد: تابحال تعداد نخبگانی را که در این عرصه به دانشگاه ها معرفی می کردیم، بسیار زیاد بود؛ ازاین رو استانداردهای بالایی برای این امر در بنیاد ملی نخبگان در نظر گرفته می شد.
وی افزود: امسال پس از تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان با ایشان در زمینه تسهیل گری در جذب نخبگان در دانشگاه ها، با مساعدت وزیر علوم و شورایعالی انقلاب فرهنگی، سهمیه ۲۰ درصدی برای نخبگان به منظور جذب در دانشگاه ها در نظر گرفته شد.
باقری مقدم، با تکیه بر این که با این سهمیه ظرفیت جذب نخبگان ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: با این روند امیدواریم در سال آینده ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه با مساعدت وزارت علوم، عضو هیات علمی دانشگاه ها شوند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، اظهار نمود: اقدام دیگر انجام شده در این حوزه، علاوه بر دو مسیر سابق مسیر دیگری تعریف شده که از نخبگان خواسته می شود ۷ پیشنهاد برای جذب در دانشگاه ها اعلام کنند که ۳ پیشنهاد باید در خارج کلانشهرها باشد و بر مبنای توانمندی های آنها به وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد معرفی خواهند شد.
به نقل از ایشان، نخبگان در یکی از ۷ پیشنهاد عرضه شده جانمایی خواهند شد.
رفع مسائل استان ها با اساتید
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اجرای طرح رفع نیازهای کشور با حضور اساتید دانشگاه ها اطلاع داد و خاطرنشان کرد: در این طرح که از سال جاری اجرایی شده است، ۵۰۰ مسئله مطرح شده که ۳ هزار نفر از نخبگان در حل آن مشارکت دارند.
وی با اشاره به اینکه اساتید در این طرح نقش راهبرد را دارند، اظهار داشت: طرح دیگری را با عنوان «حل مساله» توسط اساتید کلید زدیم که طی آن ۱۰۰ مسئله ملی را از هیات دولت و استان ها دریافت کرده و در هر استان ۱ تا ۳ مسئله استانی با مشارکت اساتید مرتفع خواهد شد.
مسکن نخبگان
باقری مقدم ضمن اشاره به مسکن نخبگان، با تکیه بر اینکه نیاز است مشکل مسکن نخبگان با همکاری دانشگاه ها حل شود، اظهار داشت: ما متعهد شدیم که تا سال آینده هزار واحد مسکن برای نخبگان تامین گردد که در این همکاری می توانیم این طرح را کلید بزنیم.
وی تصریح کرد: اگر این سد با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم شکسته شود، شور خوبی را ایجاد خواهد نمود.
شیوه نامه مادران نخبه پرور
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تدوین شیوه نامه مادران نخبه پرور اطلاع داد و اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان همه نخبه هستند، ولی سن ما از نخبگان حاضر در این جلسه بیشتر است و ما در تلاش هستیم تا مشکلات نخبگان را مرتفع نماییم.
وی افزود: در کارگروه های بنیاد ملی نخبگان، تدوین شیوه نامه مادران نخبه پرور را در دستور کار داریم و طی آن به دنبال طراحی سیستمی برای نخبه پروری هستیم.
باقری مقدم اظهار نمود: ما متوجه شدیم مادران نخبه پرور جایگاه بالایی در نخبه پروری دارند و باید به صورت ویژه حمایت شوند.
منبع:

1401/11/02
12:15:35
5.0 / 5
353
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴