در دیدار دانش بنیان ها با رهبری مطرح شد؛

ساخت نخستین دستگاه جراحی سرطان کاملا ایرانی در جهان

ساخت نخستین دستگاه جراحی سرطان کاملا ایرانی در جهان

به گزارش لیمو بلاگ، رییس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران اظهار داشت: CDP اولین دستگاه جراحی سرطان کاملا ایرانی در جهان است و تا حالا 20 دستگاه به مراکز درمانی تحویل داده شده و یا درحال تحویل است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، محمد عبدالاحد رییس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران در دیدار امروز تعدادی از کارآفرینان، تولیدکنندگان و دانش بنیان ها با رهبر انقلاب، اظهار داشت: سیستم تشخیص حاشیه های آلوده به سرطان سینه یا همان CDP حین عمل جراحی به کمک سنسور نانوساختار الکتریکی، توانایی شناسایی حاشیه های آلوده و گره های لنفاوی درگیر را حین جراحی دارا است.
رئیس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران با اشاره به این که CDP نخستین دستگاه حوزه جراحی سرطانِ کاملاً ایرانی در جهان است، اظهار داشت: از شکل گیری و اثبات ایده اولیه علمی برمبنای سنجش الکتریکی متابولیسم سلولی تا محصول بالینی نهایی ۸ سال مستمر زمان برده است.
وی افزود: اهمیت CDP از آن جاست که شایع ترین سرطان در دنیا، سرطان سینه است و درصد معناداری از عودهای آن در ناحیه جراحی جراحی اولیه اتفاق می افتد. طی ۳ سال استفاده از CDP مراکز معتبر جراحی کشور بیش از ۳۰ درصد توانایی شناسایی حاشیه های آلوده حین جراحی در این مراکز مخصوصاً در بیمارانی که پیش از جراحی شیمی درمانی شده اند، بالا رفته است.
عبدالاحد اضافه کرد: این سیستم دارای چندین اختراع گرنت شده امریکا و بیش از ۱۱ مقاله در مجلات معتبر بین المللی در زمینه های متنوع از بیوالکترونیک تا جراحی با ضرایب بالای ۱۰ است. حدود ۲۰ دستگاه به مراکز درمانی سراسر کشور تحویل داده شده و یا درحال تحویل است.
رئیس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران بیان کرد: بعد از ابراز علاقه و ورود جراحانی از کشور هندوستان به میهن ما و استفاده از CDP و ابراز علاقه آنها، بحث صادرات این دستگاه هم بصورت جدی مطرح گردیده است.
وی اشاره کرد: بعد از کارهای تحقیقاتی از طرح ایده، ساخت سیستم، آزمایشات پیش بالینی و بالینی محصول نهایی موفق به گرفتن پروانه تولید مستقلِ پزشکی از وزارت بهداشت در سال ۹۸ شد. بعلاوه آن سیستم تشخیص سیستم ندول های تیروئید و گره های لنفاوی گردن و تومورهای شکم و گردن حین جراحی تولید شده که یا درحال طی مرحله آزمون استاندارد در وزارت بهداشت یا تکمیل تحقیقات علمی و صنعتی خود هستند.
عبدالاحد اشاره کرد: دستاوردهای حوزه بیوالکترونیک سرطانی که حاصل تلاش اساتید و محققین دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با حمایت ۸ ساله معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری های نانو است که در قالب شرکتی دانش بنیان بروز ظهور پیدا کرده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر محصول CDP موفق به گرفتن جایزه مصطفی در سال ۲۰۱۹ و بیش از ثبت اختراع گرنت شده بین المللی بر پایه سیستم های نوین تشخیص و درمان شده است؛ البته ارزش تشکیل این گروه تحقیقاتی میان رشته ای شامل مهندسی الکترونیک، جراحی پاتولوژی و رادیولوژی که هر روز با یکدیگر درحال کار هستند کمتر از ارزش کار به دست آمده نیست.


منبع:

1401/11/11
08:48:46
5.0 / 5
2629
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳