یك محقق پاكستانی:

ضرورت افزایش همکاری علمی میان دانشمندان جهان اسلام

ضرورت افزایش همکاری علمی میان دانشمندان جهان اسلام

لیمو بلاگ: یکی از شرکت کنندگان هشتمین دوره نشست تبادل علم و فناوری(استپ) جایزه مصطفی بر ضرورت افزایش همکاری علمی، میان دانشمندان جهان اسلام تاکید نمود.انورالحسن گیلانی، معاون دانشگاه هری پور پاکستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه ما مسلمانان کمی در دانش و فناوری جا مانده ایم، باید عصر طلایی، یعنی دوره ای که ما در علم پیشرو بودیم را به خاطر بیاوریم و باید با یکدیگر همکاری نماییم تا در علم و فناوری پیشرفت نماییم.
وی با تأکید بر لزوم انجام تحقیقات مشارکتی و انجام کارهای مشترک اظهار داشت: پژوهش های من در زمینه سلامت است. هزینه های فعلی پزشکی و دارویی برای اکثریت مردم قابل پرداخت نیست و این یکی از مهم ترین مسائل مربوط به این حوزه است؛ داروهای پزشکی نه فقط بسیار گران هستند بلکه عوارض زیادی نیز دارند.
وی با اعلان اینکه غذاهای فراسودمند که قیمت مناسب تری دارند، نسبتاً ایمن و مطمئناً در دسترس تر هستند، اظهار داشت: در تلاش هستیم تا پژوهش هایی در حوزه غذاهای فراسودمند انجام دهیم.
به گفته گیلانی این پژوهش در حوزه چالش های بهداشتی همچون بیماریهای غیرواگیر (NCD) که نیاز به مصرف مادام العمر داروهای پزشکی بسیار گرانقیمت و ناایمن دارد، پتانسیل کاربردی بسیار بالایی دارد.
وی با اعلان اینکه راهکار این بیماریها استفاده از محصولات طبیعی به شکل طبیعی است، اظهار داشت: استفاده از این محصولات طبیعی خصوصاً غذاهای فراسودمند که آزمایش شده و در دسترس عموم است موجب توقف خیلی از بیماریها می شود برای اینکه کاملا از نظر اقتصادی به صرفه هستند و ایمن اند.
گیلانی با اعلان اینکه بر روی این حوزه تحقیقاتی در کشورهای اسلامی مطالعات کمی انجام شده است، اظهار داشت: هم اکنون منافع چند ملیتی بدنبال ارتقای دستورکارهای خود هستند اما ما تمایل به ارتقای نظام پزشکی بومی خود داریم. بدین جهت باید با پیروی از اصول ابن سینا که نه فقط در زمان خود یک قهرمان بود، بلکه دانشمندی بود که یافته ها و رویکردش هم اکنون حتی در غرب نیز به روز تلقی می شود، تحقیق نماییم.
این پژوهشگر اضافه کرد: رویکرد ابن سینا در درمان معطوف به کل بدن بود، نه فقط درمان علایم بیماری. نکته دیگری که ابن سینا به آن اشاره داشت این بود که هر فردی متفاوت می باشد. بدین سبب خیلی از افرادی که از یک بیماری رنج می برند را نمی توان با یک دارو درمان کرد. رعایت اصول ابن سینا در سلامت، ما را به راهکار می رساند.
وی در پاسخ به سوالی درباره ی کارآمدی برنامه های نقل و انتقال، اظهار داشت: به عقیده من تا آن زمان که حرکت به سمت غرب موقتی باشد، خوب است. من بیش از صد کشور را دیده ام، اما هیچ گاه قصد نداشته ام در خارج از کشورم مستقر شوم و همیشه متعهد به بازگشت به سرزمینم هستم.
شرکت کننده هشتمین دوره نشست تبادل علم و فناوری اشاره کرد: برنامه های تبادل دانشجو در دوره دکتری و پسادکتری بین کشورهای اسلامی بسیار مفیدست و موجب می شود افراد از یکدیگر نکات و موضوعات جدید را یاد بگیرند.
وی به گسترش علم و فناوری در کشورهای اسلامی، اصرار کرد و اظهار داشت: با در نظر گرفتن این موضوع، از بنیاد مصطفی(ص) برای پیشرو بودن در ایجاد بستری که دانشمندان را از تمام دنیا گرد هم می آورد تشکر می نماییم.
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، دکتر انورالحسن گیلانی استاد تمام داروشناسی و یکی از شرکت کنندگان در هشتمین برنامه استپ از برنامه های جنبیجایزه مصطفی بوده است.
انورالحسن گیلانی در سال ۱۹۸۵ مدرک دکترای خودرا از دانشگاه سیدنی استرالیا گرفتن کرد. وی در سال ۱۹۸۶ به دانشگاه آقاخان پیوست و در سال ۱۹۹۷ به عنوان استاد کامل مشغول به کار شد. وی هم اکنون معاون دانشگاه هریپور پاکستان است. او در حوزه های مختلفی همچون اتنوفارماکولوژی (مطالعه سیستماتیک استفاده از گیاهان دارویی به وسیله گروههای فرهنگی خاص)، بهداشت عمومی و داروسازی جامعه، و مطالعات ترجمه در مورد مکمل های غذایی برای اثربخشی آنها در اختلالات قلبی عروقی و متابولیک تحقیقات گسترده ای انجام داده است.
وی جوایز دانشگاهی مختلفی را کسب کرده و مناصب معتبر علمی بسیاری را بر عهده داشته است. گیلانی مشاور سازمان جهانی بهداشت در حوزه پزشکی ضروری و بنیاد بین المللی علوم بوده است.
قرار است وی در نهمین نشست تبادل علم و فناوری (استپ) ( ۲۵ تا ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ در شهر آنکارا ) حضور یابد. استپ امسال با موضوع محیط زیست، انرژی، سلامت و ارتباطات علم را با محوریت «فناوری های خلاق و نوآورانه» انجام خواهد شد.


منبع:

1401/11/24
11:32:49
5.0 / 5
354
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲