تولید واکسن کرونا که نتایج آن با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند

تولید واکسن کرونا که نتایج آن با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند

لیمو بلاگ: یکی از شرکت های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به بومی سازی فناوری تولید واکسن کرونا مبتنی بر mRNA شده و کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی از امروز شروع شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر خدامی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان امروز در مراسم شروع فاز کارآزمایی بالینی واکسن «رناپ» که در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: پس از آن که پاندمی کرونا دنیا را در نوردید، اتفاقات جدیدی در زمینه سلامت، اقتصاد و مسائل اجتماعی مربوط رخ داد و انتظار از متخصصان حوزه سلامت این بود که فرایندهای درمانی و پیشگیرانه ای منطبق با ویروس جدید را پیدا کنند. دراین زمینه یک پلت فرم یا سکوی دارویی جدید معرفی گردید که تا قبل از این به حوزه بالینی نیامده بود و آن واکسن مبتنی بر mRNA نام داشت. در شروع دو شرکت معروف آمریکایی یعنی فایزر و مدرنا توانستند واکسن کرونا را مبتنی بر این پلت فرم دارویی تولید کنند.
وی ادامه داد: پس از این بود که ما در شرکت توانستیم این فناوری را بومی سازی نماییم و مراحل آزمایشی مختلف آنرا طی نماییم، پس تاثیرات واکسن های مبتنی بر mRNA را در فاز پیش بالینی آزمایش کرده ایم که نتایج درخشان آن که با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند، در نشریه Vaccines از گروه انتشارات Nature انتشار یافته است و شنبه، ششم اسفند ماه نیز کارآزمایی بالینی نخستین واکسن mRNA ایرانی در انسان انجام شد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، اظهار داشت: امروزه این پلت فرم در اختیار دو شرکت دارویی مدرنا و فایزر است که نخستین محصول خودرا مبتنی بر این سکوی دارویی در رابطه با بیماری کرونا تولید کردند. بعد از این در اقصی نقاط دنیا تلاش شد که این پلت فرم دارویی ساخته شود، اما هنوز مجوز بالینی و ورود تجاری برای شرکت های دیگر صادر نشده است. ما در ایران توانستیم تمام زیرساخت های لازم را برای تولید mRNA همچون دستگاه های تخصصی تولید و فرمولاسیون و مواد اولیه تخصصی بیولوژیک و شیمیایی مورد نیاز آنرا داخلی سازی و تولید نماییم و کیفیتی همپای کیفیت شرکت های مطرح دنیا ارائه دهیم.
خدامی افزود: به جهت اینکه یک فناوری دارویی شکل گیرد، به زیرساخت متناسب چه در حوزه دستگاهی و چه در حوزه تولید مواد اولیه نیاز است؛ به عنوان مثال برای تولید یک واکسن مبتنی بر mRNA حداقل باید چهار آنزیم تخصصی داشته باشیم. این آنزیم ها را در داخل شرکت تولید کردیم تا زنجیره تامین مطمئن و ارزان برای این فناوری راهبردی در کشور را پایه گذاری کرده باشیم. همین طور لیپید تخصصی فرمولاسیون نانوذرات لیپیدی را نیز برای نخستین بار در کشور توسعه داده و تولید کردیم.
وی اشاره کرد: به جهت اینکه یک واکسن مبتنی بر mRNA بتواند کارایی داشته باشد، باید فرموله شود. برای فرمولاسیون نیز یک دستگاه اختصاصی وجود دارد که با ذراتی در اندازه نانو، واکسن را فرموله می کند و اگر این فرمولاسیون اتفاق نیفتد، ماده دارویی به سلول نمی رسد. ما در بخش مهندسی شرکت با همکاری برخی شرکت های دانش بنیان همکار توانستیم این دستگاه را تولید نماییم که در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی تولید و بومی سازی شده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، تصریح کرد: باوجود سخت گیری های وزارت بهداشت ما توانستیم مجوزها و تاییدیه های لازم را دریافت نماییم و الان نیز درحال شروع فاز بالینی هستیم و نخستین تزریق ما امروز شنبه، ۶ اسفند ماه بوده است.
وی افزود: از شروع توسعه این فناوری بیش از ۱۰۰ نفر از پژوهشگران برجسته کشور به توسعه این فناوری کمک کرده اند که هم اکنون ۶۵ نفر از آنها در شرکت ما مشغول به فعالیت هستند که در زمینه های مختلف از گروه فنی مهندس گرفته تا گروههای شیمی، مهندس ژنتیک، ایمونولوژی، ژن درمانی، ویروس شناسی، تضمین و پایش کیفی درحال فعالیت هستند.
خدامی اشاره کرد: واکسن های مبتنی بر mRNA در زمینه های متفاوت کاربرد دارند. علاوه بر حوزه واکسن های پیشگیرانه، ما با این تکنولوژی جدید می توانیم در زمینه توسعه دارو و درمان انواع بیماریهای صعب العلاج مانند سرطان و نقایص ژنتیکی قدمهای بلندی برداریم که نیازهای کشور و حتی منطقه را در زمینه سلامت هم پوشش دهیم.
به گفته ی ایشان، این شرکت برای تامین مواد اولیه و پوشش هزینه مطالعات پیش بالینی و بالینی از تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی طولانی مدت با نرخ ترجیحی صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شده است.
منبع:

1401/12/06
13:44:49
5.0 / 5
312
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳