در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد؛

گرامیداشت روز و هفته نجوم در سایه خورشیدگرفتگی 1412

گرامیداشت روز و هفته نجوم در سایه خورشیدگرفتگی 1412

لیمو بلاگ: در حالی هفته جهانی نجوم در ایران امسال از 4 تا 10 اردیبهشت ماه با شعار ˮنجوم ایران افق 1412ˮ انتخاب شده است که فعالان عرصه نجوم در تلاش هستند زمینه ای را برای گسترش زیرساخت های کشور در زمینه نجوم فراهم آورند تا بوسیله آن از رصدگران برای رصد خورشیدگرفتگی کامل که در سال 1412 رخ می دهد، دعوت کنند تا بر فراز تخت جمشید به مشاهده این پدیده نادر و جذاب بپردازند.


علی ابراهیمی، مسئول برگزاری روز و هفته نجوم ۱۴۰۲ در گفت و گو با ایسنا، گفت: هفته و روز جهانی نجوم از سال ۱۹۷۲ تا حالا در دنیا برگزار شده است. زمان برگزاری آن همه ساله نزدیکترین شنبه نزدیک به اولین تربیع اول ماه است که بین نیمه ماه آوریل تا نیمه ماه مِی (اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت) قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بدین جهت برگزاری روز جهانی نجوم هر ساله متغیر است و دلیل آن یافتن سوژه نجومی است تا مردم را به رصد آسمان تشویق کرد.
ابراهیمی با اعلان اینکه در ایران از سال ۱۳۸۰ هفته و روز نجوم گرامی داشته می شود، اظهار داشت: هفته جهانی نجوم در ایران امسال از ۴ تا ۱۰ اردیبهشت ماه از طرف انجمن نجوم ایران انتخاب شده است و باتوجه به تربیع ماه در ایران، گرامیداشت روز جهانی نجوم جمعه، ۸ اردیبهشت ماه برگزار می شود.
مسؤول برگزاری روز و هفته نجوم، افزود: در این هفته گروههای نجومی و انجمن ها و مراکز و فعالان حوزه نجوم آماتوری و حرفه ای برنامه های متنوعی را برای علاقه مندان این حوزه برگزار می کنند.
وی درباب عنوان گرامیداشت هفته نجوم در امسال، توضیح داد: با عنایت به این که تا ۱۰ سال آینده با خورشید گرفتگی کلی سال ۱۴۱۲ مواجه خواهیم شد، برای آنکه بتوان زیر ساخت های لازم را در کشور در بین منجمان آماتوری و حرفه ای فراهم نمود، عنوان هفته نجوم امسال را «نجوم ایران افق ۱۴۱۲» نامگذاری کردیم.

عناوین روزهای هفته نجوم
ابراهیمی افزود: ما علاوه بر نامگذاری روزهای هفته نجوم، مراسم بزرگداشتی برای پیشکسوتان نجوم خواهیم داشت.
بگفته این فعال حوزه نجوم روزهای هفته نجوم از ۴ تا ۱۰ اردیبهشت ماه دارای عناوینی است که به این شرح است:
دوشنبه ۴ اردیبهشت
گرامیداشت دکتر احمد کیاست پور به نام «حفظ آسمان شب، محیط زیست و گسترش علوم شهروندی»
سه شنبه ۵ اردیبهشت
گرامیداشت دکتر محمد حیدری ملایری به نام «استارتاپ ها، کسب وکارها، توسعه و تربیت نیروی متخصص»
چهارشنبه ۶ اردیبهشت
گرامیداشت دکتر حمیدرضا گیاهی یزدی، به نام «توسعه و اهمیت گردشگری نجومی»
پنج شنبه ۷ اردیبهشت
گرامیداشت آلینوش طریان به نام «نقش بانوان در آینده نجوم»
جمعه ۸ اردیبهشت
گرامیداشت منجمان آماتور مروج سید مصطفی امام، شیرین حق شناس، سعید صادقی مهر و آریا کریمی به نام «آموزش کودکان و نوجوانان در پیشبرد آینده نجوم»
شنبه ۹ اردیبهشت
گرامیداشت سیروس برزو به نام «ارتباط نجوم با سایر علوم و تاثیر آن در جامعه»
یکشنبه ۱۰ اردیبهشت
گرامیداشت دکتر محمدرضا ستاره به نام «همبستگی و تعامل نجوم حرفه ای و آماتوری»
بگفته وی در روز ۸ اردیبهشت مراسمی برای تجلیل از خدمات فعالین و اساتید نجوم آماتوری و حرفه ای در سراسر کشور برگزار می شود.
مسئول برگزاری روز و هفته نجوم درباب برنامه های سراسر کشور در هفته نجوم، تصریح کرد: برنامه های مربوط به این هفته علاوه بر تهران در سایر استانهای ایران که دارای کارهای نجومی هستند، برگزار می شود.
بگفته وی در سال قبل بیش از ۵۰ گروه در سراسر کشور در هفته نجوم در اجرای برنامه های هفته نجوم ثبت نام و مشارکت کردند و امسال پیش بینی می شود که گروههای بیشتری در برگزاری این برنامه ها مشارکت داشته باشند.
ابراهیمی با اشاره به مشارکت دستگاه های دولتی در برگزاری برنامه های هفته نجوم، اظهار داشت: در سالهای قبل سازمان فضایی ایران همکاری خوبی برای برگزاری هفته نجوم خصوصاً در برگزاری وبینارهای علمی داشته است و امیدواریم با مشارکت نهادها، شاهد برگزاری هر چه بهتر این رویداد نجومی در کشور باشیم.

برنامه ریزی ۱۰ ساله برای رصد خورشیدگرفتگی ۱۴۱۲
وی با اشاره به مشارکت شهرداری در برگزاری این رویداد، اظهار داشت: امسال شعار این هفته به شکلی انتخاب شده که لازم است مسؤولان شرایط را به شکلی مهیا کنند که تا ۱۰ سال آینده زیرساخت هایی را ایجاد نماییم تا برای برگزاری فستیوال های نجومی به مناسبت خورشیدگرفتگی ۱۴۱۲ بتوانیم توریستهای خارجی را به کشور جذب نماییم.
وی با اشاره به اهمیت رویداد خورشیدگرفتگی ۱۴۱۲، اظهار داشت: خورشیدگرفتگی ۱۴۱۲ حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه پیش از تحویل سال روی می دهد. ضمن آنکه از مناطق تاریخی و طبیعت استانهای بوشهر، فارس، یزد کرمان و خراسان جنوبی عبور می کند. بدین سبب باتوجه به برخورد با تعطیلات نوروز پتانسیل زیادی برای پذیرش توریست و علاقمند وجود دارد. بدین سبب از هم اینک در فاصله باقی مانده نیاز به برنامه ریزی منظمی دارد که باید از اکنون اقدام و زیر ساخت های لازم را فراهم نماییم.
وی ادامه داد: طبق تجربه ای که ما در رویداد خورشیدگرفتگی سال ۱۳۷۸ در ایران داشتم، در چنین رخدادهایی خیلی از افراد و نیروها به حوزه نجوم علاقمند خواهند شد و ما در دهه آینده شمسی با سیل عظیمی از علاقه مندان مواجه خواهیم شد و در صورتیکه زیر ساخت های لازم را فراهم ننموده باشیم، این حجم از پتانسیل و نیروی انسانی را به آسانی از دست خواهیم داد.
ابراهیمی اشاره کرد: بدین جهت باید از اکنون اقدام نماییم، در غیر این صورت قادر به پذیرش علاقه مندان این حوزه نخواهیم بود. باتوجه به رخداد خورشیدگرفتگی ۱۴۱۲ در عید نوروز می توانیم از ظرفیت های آن بهره برداری نماییم و برنامه بلندمدتی را برای این حوزه تدوین نماییم.

پوستر رویداد یک هفته ای علم نجوم


ابراهیمی با اشاره به پوستر فوق افزود: طراحی پوستر امسال توسط خاتم بهراملوئیان با الهام از شعار هفته نجوم انجام شده است. همانطور که گفته شده یک خورشیدگرفتگی کلی در ۱۰ سال آینده رخ خواهد داد که تعدادی از شهرها و اماکن تاریخی ایران نیز در این راه گرفت کلی قرار خواهند گرفت. در این طرح لحظه خورشیدگرفتگی در تخت جمشید به عنوان یکی از محلهای تاریخی که در سال ۱۴۱۲ کسوف کلی را می بیند، لحظاتی پیش از گرفت کامل ترسیم شده است.
وی درباب جزییات این پوستر، توضیح داد: با عنایت به این که این خورشیدگرفتگی سال ۱۴۱۲، یک رخداد بین المللی خواهد بود، پذیرای مهمانانی از سراسر دنیا است و برای این امر نمای «تخت جمشید» به عنوان ورودی دروازه ملل در نظر گرفته شده است؛ دروازه ای که زمانی برای ورودی میهمانان و مسافران از سراسر دنیا بوده است.
ابراهیمی تصریح کرد: ترکیب بندی طرح به سه بخش به نماد سه زمان "حال"، "گذشته" و "آینده" تقسیم شده است. در دوردست نمایی از یک شهرک خیالی و پیشرفته و البته کمی با اغراق ترسیم شده. برای همه خیال پردازی هایی که زمانی اغراق آمیز به نظر می رسید، اما نه فقط به واقعیت پیوست، بلکه فراتر نیز رفت.
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، در روز ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ که سالی کبیسه است، خورشید گرفتگی کاملی روی می دهد که از سواحل زیبای خلیج فارس تا مرکز کشور ادامه دارد و فرصتی است تا رصدگران بر فراز «تخت جمشید» به مشاهده این پدیده نادر و جذاب بپردازند.
منبع:

1402/01/25
01:47:27
5.0 / 5
231
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵