از سوی سازمان فضایی ژاپن؛

تصاویری از حفره مصنوعی در سیارك ریوگو منتشر گردید

تصاویری از حفره مصنوعی در سیارك ریوگو منتشر گردید

به گزارش لیمو بلاگ سازمان فضایی ژاپن اولین تصاویری از ایجاد یك حفره مصنوعی در سطح سیارك ریوگو را منتشر نموده است. این تصاویر حفره ای به قطر ۱۰ متر را نشان می دهند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از دیلی میل، محققان ژاپنی موفق شده اند اولین حفره مصنوعی روی یك سیارك را به وجود بیاورند. این اقدام گامی در جهت شفاف سازی چگونگی تكامل منظومه شمسی بشمار می رود. در اوایل ماه جاری فضاپیمای هایابوسا ۲ یك گلوله به سیارك ریوگو پرتاب كرد تا با ایجاد حفره ای در سطح آن، عملیات نمونه برداری را انجام دهد.
«یویچی تسودا» مدیر پروژه هایابوسا ۲ در سازمان فضایی ژاپن تأیید كرد در تصاویری كه این فضاپیما از سطح سیارك ثبت كرده یك دهانه دیده می شود. این تصاویر از فاصله ۱۷۰۰ متری از سطح سیارك ریوگو ثبت شده اند. وی در این باره اظهار داشت: این اولین دفعه است كه یك دهانه مصنوعی در سیاركی ایجاد و جزئیات آن رصد و بررسی می شود. این موفقیت بزرگی بشمار می رود. البته در سال ۲۰۰۵ میلادی كاوشگر Deep Imapct ناسا یك دهانه مصنوعی روی ستاره دنباله دار ایجاد كرد، اما هدف از آن فقط رصد این رویداد بود. «ماساهیكو آراكاوا» یكی از استادان دانشگاه كوبه كه در این پژوهش شركت كرده بود، می گوید: می توانیم یك حفره بزرگ را بسیار واضح تر از آنچه تصور می شد، مشاهده نماییم. این تصاویر یك حفره با قطر ۱۰ متر را نشان می دهند. دانشمندان سازمان فضایی ژاپن قبلاً پیش بینی می كردند اگر سطح سیارك شنی باشد، قطر حفره ای كه در آن ایجاد می شود ۱۰ متر و اگر سطح صخره ای باشد، قطر حفره ۳ متر باشد. هدف از ایجاد حفره در سطح سیارك ریوگو دسترسی به مواد زیر سطح سیارك، نمونه برداری و بررسی آن است.

1398/02/06
17:02:54
5.0 / 5
4343
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , شركت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳