توسط محققان كشور انجام شد؛

تولید داروی گیاهی برای درمان پاركینسون

تولید داروی گیاهی برای درمان پاركینسون

لیمو بلاگ: پژوهشگران با انجام طرحی پژوهشی موفق به تولید دارویی گیاهی برای بهبود علایم بیماری پاركینسون شدند. این دارو حالا در مراحل تجاری سازی قرار دارد و بزودی وارد بازار می شود.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پاركینسون نام بیماری است كه یكی از اشكالات سلامت عمومی در سراسر جهان شمرده می شود. این بیماری مزمن با مرگ تدریجی سلول های عصبی تولید كننده دوپامین در قاعده مغز بروز می كند كه نتیجه آن عدم تعادل دوپامین در مغز است. اختلالات حركتی شامل سفتی عضلات، لرزش، كندی حركات و در حالت شدید از دست دادن حركات فیزیكی همچون نشانه های این بیماری محسوب می شوند.
اما راهكار درمان و بهبود علایم بیماری استفاده از دارویی به نام لوودوپا است. داروهای شیمیایی و گیاهی در كشورهای مختلف حاوی این ماده تولید می شود اما در كشورمان داروی گیاهی به صورت بومی برای این بیماری تولید نمی شد تا اینكه پژوهشگران كشورمان در دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی تهران موفق به تولید داروی گیاهی برای بهبود علایم این بیماری شدند. تحقیقات برای تولید این دارو با انجام طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد.
سمیرا رحمانی پژوهشگر این طرح پژوهشی بیان كرد: در این طرح از گیاه «مونوكا پرو» كه بومی هند است استخراج و استاندارد سازی لوودوپا انجام شد. این گیاه تا ۱۵ درصد حاوی لوودوپا طبیعی است و در طب سنتی نیز كاربرد دارد و عمده مصرف آن نیز برای بهبود علایم پاركینسون است.
وی افزود: عصاره گیری و فرمول كردن برای تولید دارو انجام شد و موفق شدیم برای اولین بار در ایران گیاه دارویی برای این بیماری را بومی سازی نماییم و شكل دارویی گیاهی پایدار حاوی لوودوپا تهیه شد. لوودوپا در بدن توسط آنزیم به دوپامین تبدیل می شود وعلاوه بر بهبود علایم پاركینسون بر روی خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.
رحمانی درباره اهمیت انجام این طرح پژوهشی عنوان كرد: جستجو برای یافتن روش های جدید و اقتصادی سنتزی و استفاده از منابع گیاهی به منظور تولید مواد اولیه دارویی مورد نیاز صنایع داروسازی (به ویژه لوودوپا) در كشور جز اولویت های تولیدی شمرده می شود و در صورت دستیابی به دانش فنی تولید امكانات خودكفایی كشور در این زمینه را فراهم خواهدنمود.
وی اضافه كرد: همین طور با عنایت به روند افزایشی بیماری پاركینسون در بین افراد سالخورده، دستیابی به منابع و اشكال داروهای گیاهی حاوی لوودوپا با اثرات جانبی كمتر و موثر بر درمان و بهبود بیماری از اهمیت ویژه ای دارد. از سویی غربالگری از گیاهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفی منابع با ارزش گیاهی حاوی لوودوپا برای تولید مواد اولیه دارویی كه فرصت های جدیدی را برای صنعت داروسازی به وجود می آورد. این دارو مجوزهای لازم برای تولید از سازمان و غذا و دارو را دریافت كرده است و در مراحل تجاری سازی قرار دارد.

1398/05/19
18:44:57
5.0 / 5
4934
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴