در مداری نزدیك زمین؛

ساعت اتمی فضایی ناسا فعال شد

ساعت اتمی فضایی ناسا فعال شد

به گزارش لیمو بلاگ ناسا تایید كرده كه ساعت اتمی جدید خویش را برای فعالیت در عمق فضا فعال كرده است. این ساعت فعلا در مداری در نزدیكی زمین مستقر شده است.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، این ساعت كه با استفاده از راكت فضایی فالكون هوی اسپیس ایكس به فضا پرتاب شده، یك ابزار فوق دقیق طراحی شده با استفاده از جیوه است كه كوچك تر، بسیار دقیق تر و بسیار مستحكم تر از ساعت های اتمی است كه قبلا به فضا پرتاب شده بودند. ساعت مورد اشاره كه ابعادی به اندازه یك برشته كننده نان ( توستر) دارد، پس از استقرار موفق در مدار خود از ۵ پیش فعال شده و علت پرتاب آن به فضا كمك به برخی مشكلات مربوط به طراحی فضاپیماهایی است كه برای انجام مأموریت های طولانی مدت ساخته می شوند.
ساعت اتمی مجهز به سیستم جی پی اس بسیار دقیقی است كه برای حل مشكلات ناوبری و مسیریابی فضاپیماهای مذكور از زمان حركت تا رسیدن به مقصد قابل استفاده می باشد. نسل قدیمی ساعت های اتمی بسیار بزرگ، سنگین و پرمصرف بوده و از دقت و استقامت كمتری هم برخوردار بوده اند ولی ساعت جدید اتمی مشكلات مورد اشاره را ندارد. از همین رو انجام مأموریت های فضایی به ماه و سیارات دورتر دیگر تنها مبتنی بر ارتباطات مخابراتی رادیویی دو طرفه با زمین نخواهد بود و می توان آنها را با ثبات و دقت بیشتری از فضا هم پیگیری كرد. در روش جدید ساعت اتمی به واسطه ای برای تبادل پیامها میان زمین و فضاپیماهای در حال حركت به مریخ و سیارات دورتر مبدل می شود.

1398/06/07
14:21:34
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲