شناسایی ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی ایران

شناسایی ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی ایران

لیمو بلاگ: پژوهشگران كشورمان به همراه تیمی بین المللی موفق به شناسایی 18 گونه جدید از حشرات آبزی شدند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دكتر جاوید ایمانپور نمین، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله، به همراه تیمی بین المللی متشكل از اساتیدی از آكادمی علوم و دانشگاه بوهمیای جنوبی جمهوری چك، موزه‌ اریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان، موزه تاریخ طبیعی اوكراین و دكتر اصغر عبدلی از دانشگاه شهیدبهشتی، نخستین چك فهرست حشرات یك روزه Ephemeroptera را در ایران تهیه كرده و بعد از مطالعات سیستماتیك، مولكولی و اسكن الكترونی موفق به شناسایی و گزارش تعداد ۱۸ گونه جدید از ایران شد كه حاصل آن در مجله معتبر Zookeys 749: 87–123 (2018 به چاپ رسیده است.
این مطالعه در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام شده و شامل بررسی پارامترهای فیزیكی- شیمیایی و نمونه برداری از لارو حشرات راسته یك روزه ها در تعداد ۳۸ رودخانه و جویبار در استان های گیلان و اردبیل بود. یكی از این گونه های شناسایی شده به نام Procloeon capsicum كه فقط در شمال ایران مشاهده شده است نیز در این چك فهرست به طوركامل توصیف شده است.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این همكاری بین المللی همچنان ادامه دارد و نمونه برداری در استان های مازندران، گلستان، همدان، كردستان، كرمانشاه، لرستان و خوزستان نیز انجام شده است. بررسی نمونه های تهیه شده همچنان ادامه دارد و با عنایت به تنوع زیستی بسیار غنی ایران خصوصاً در بخش حشرات آبزی، احتمال شناسایی گونه های جدیدی كه در هیچ نقطه ای از جهان مشاهده نشده اند نیز وجود دارد.
منبع:

1398/07/02
13:59:26
5.0 / 5
4958
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱