همسر پروفسور مسعود سیلمانی دانشمند بازداشتی در آمریكا:

آمریكا یك دانشمند زندانی را وجه المصالحه اختلاف دو دولت قرار داده است

آمریكا یك دانشمند زندانی را وجه المصالحه اختلاف دو دولت قرار داده است

به گزارش لیمو بلاگ همسر پروفسور مسعود سلیمانی دانشمند بازداشتی ایرانی در آمریكا با تاكید بر این كه آمریكا با زندانی كردن از میهمانان خود پذیرایی می كند اظهار داشت: یك سال است كه امكان ملاقات با همسرم را نداشتم و آمریكا اقدامی غیر اخلاقی و ضد حقوق بشری درباب همسرم انجام داد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مهناز ربیعی در نشست خبری بررسی آخرین وضعیت دكتر مسعود سلیمانی دانشمند بازداشتی ایرانی در زندان آمریكا كه امروز در ساختمان پرس تی وی انجام شد بازداشت این دانشمند را اقدامی ناعادلانه توصیف كرد و اظهار داشت: یك سال قبل در چنین روزی پرفسور سلیمانی به تصور این كه وارد كشوری می شود كه مهد علم و عدالت خواهی است، اما بر اثر توطئه اف بی ای دستگیر شد و امروز بیشتر از یك سال است كه به صورت بلاتكلیف در زندان آمریكا قرار دارد.
وی در ادامه با تاكید بر این كه آمریكا با زندانی كردن از میهمانان خود پذیرایی می كند اظهار داشت: كدام كشوری از فرد دانشمندی به صورت رسمی دعوت به عمل می آورد و از میهمان خود در زندان پذیرایی می كند در واقع دكتر مسعود سلیمانی استاد تمام همتولوژی دانشگاه تربیت مدرس و جزو یك درصد دانشمندان برتر دنیا هستند كه امروز گرفتار زندان های آمریكا شده است.
دكتر ربیعی همین طور اشاره كرد: پروفسور مسعود سلیمانی در حوزه بیماری های صعب العلاج همچون ضایعات نخاعی و تومورهای مغزی فعالیت علمی می كردند و در سال 94 جزو یك درصد نخبگان برتر در سایت علمی تامسون عرضه شدند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاكید بر این كه آمریكا با زندانی كردن یك دانشمند آنرا وجه المصالحه اختلاف دو دولت قرار داده است اظهار داشت: این اقدام آمریكا كاملا نقض حقوق بشر و اقدامی غیر اخلاقی به حساب می آید این كه دانشمندی را به مدت یك سال بدون هیچ جرم محاكمه و دلیلی زندانی كردند اقدامی جزو نقض حقوق بشر نیست.
وی با بیان این كه مادر دكتر سلیمانی به سبب فشار عصبی از دنیا رفت، اظهار داشت: با عنایت به این كه پدر و مادر دكتر ارتباط عاطفی قوی با دكتر سلیمانی داشتند ما ابتدا این مساله را در خانواده عنوان نكردیم اما كنكاش مادر پروفسور برای برقراری ارتباط تصویری سبب آشكار شدن سوژه شد و یك هفته پس از مطلع شدن این مساله مادر ایشان براثر سكته مغزی به كما رفته و 7 ماه پس از بستری شدن، در كما رفته و فوت كردند.
دكتر ربیعی با تاكید بر این كه هنوز همكاری لازم برای گرفتن وكیل به منظور بررسی حقوقی دستگیری دكتر سلیمانی از طرف وزارت خانه وزارت علوم یا امور خارجه صورت نگرفته است اظهار داشت: ما هفته اول دستگیری پروفسور سلیمانی از سوژه اطلاع نداشتیم كه جهت بررسی پیگیری او به صورت شخصی وكیل گرفتیم ولی هنوز اقدامی در این زمینه از طرف وزارت خانه های علوم یا امور خارجه صورت نگرفته است بااینكه عنوان كردند در صورت لازم می تواند در این زمینه همكاری كنند.
وی همین طور بهتان نقض تحریم از طرف آمریكا مقابل پروفسور سلیمانی اتهامی واهی عنوان نمود و اظهار داشت: دكتر سلیمانی هیچ ارتباط كاری، تجاری و حتی شخصی در كشور آمریكا نداشتند بدین سبب موادی توسط دانشجویان دكتر در فرودگاه در حال انتقال بود كه آنها اسم دكتر را در توضیح آن آورده بودند كه این مساله منجر به مشكوك شدن و در نهایت دستگیری او بود اما بطور كلی هیچ ادله كافی، محكم و منطقی برای مجرم شناختن او وجود ندارد چونكه اگر این مستندات وجود داشت اساسا وضعیت وی در همان هفته اول بازار تعیین تكلیف شد.
وی اشاره كرد: در مجله نیچرز بعنوان یكی از معتبرین مجلات آمریكا حقوقدانان آمریكایی اقرار كردند اگر جرمی هم از طرف پروفسور سلیمانی اتفاق افتاده باشد تاوان این جرم زندانی كردن نیست بلكه می توانست با جریمه مالی رفع گردد.
همسر دكتر سلیمانی با تاكید بر این كه یك سال است كه اجازه ملاقات با همسرم را نداشتم اظهار داشت: در این مدت حتی ویزای هم برای ما صادر نشده است و زمانی كه یكی از دوستان ما در آمریكا برای ملاقات رفته بودند اجازه این ملاقات به او داده نشده بود. در صورتیكه در آن شرایط زندانیان دیگر امكان ملاقات داشتند. حتی ارتباط تلفنی نیز نمی توانیم برقرار نماییم و ارتباط باید از طرف دكتر صورت گیرد كه متاسفانه این ارتباط نیز به سبب هزینه های زیاد و مشكلات زندان با تاخیر انجام می شود.
سوء استفاده از اتباع كشورها برای مقابله با دولت آن كشور مصداق بارز نقض حقوق بشر است
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، در این جلسه خبری، خانواده این پژوهشگر برجسته در اعتراض به دستگیری و زندانی شدن او توسط آمریكا اطلاعیه ای منتشر نمودند كه متن آن به شرح زیر است:
"یك سال از بازداشت غیرقانونی پروفسور مسعود سلیمانی استاد تمام و مدیر گروه خون شناسی دانشگاه تربیت مدرس می گذرد. دانشمند برجسته ای كه نه تنها استاد ﻧﻤﻮﻧﻪ ﮐﺸﻮری در ایران در سال 1394 است، كه در زﻣﺮه ﯾﮏ درﺻﺪ ﺑﺮﺗﺮ داﻧﺸﻤﻨﺪان و ﻧﺨﺒﮕﺎن ﺟﻬﺎن برمبنای ارزیابی ISI (موسسه علمی تامسون) در سال 2015 شناخته می شود و دایره شهرت و اعتبار علمی او شعاعی جهانی دارد.
او در سال 2018 توسط مایوكلینیك آمریكا جهت انجام پروژه های تحقیقاتی به این كشور دعوت شد و بعد از اصرار بسیار مایوكلینیك، دعوت را پذیرفته و در اكتبر 2018 بعد از دریافت ویزای رسمی، عازم آمریكا شد. اما طی یك برنامه ی از پیش تعیین شده، پلیس FBI بعد از خروج وی از ایران، ویزای او را در هواپیما باطل كرد و در فرودگاه شیكاگو به بهتان ورود غیر قانونی به آمریكا بازداشت و با بهتان دوم نقض تحریم های آمریكا مقابل ایران، روانه زندانی در جورجیا كرد.
بدتر این كه بعد از آگاهی خانواده از بازداشت سلیمانی هم، تا یك هفته اطلاعی از محل زندان ایشان در دست نبود. حتی به دنبال اصرار بر جست و جو و تحقیق در مورد محل نگهداری دكتر سلیمانی، پلیس فرودگاه شیكاگو اعلام نمود كه این پروفسور ایرانی با پرواز قطر به ایران برگشته است! تلاش نافرجامی كه در نهایت تنها اقدام عامدانه آمریكا برای وانمود كردن «ناپدید شدن» سلیمانی و منحرف ساختن روند پیگیری از مسیر اصلی را افشا كرد و پشت پرده مشوش دستگیری این دانشمند ایرانی را مسجل ساخت.
اكنون یك سال است كه پروفسور مسعود سلیمانی بدون تفهیم بهتان و بدون برگزاری دادگاه در زندان اسیر است و به این محقق جوان كه سابقه هیچ نكته منفی و عمل غیرقانونی در زندگی خود نداشته و ندارد و اقدامات و تحقیقات علمی وی همیشه شفاف و در برای كمك به بشریت بوده و الان نیز رفتار و اقدامات وی در زندان بسیار بشردوستانه و مورد احترام و اعتراف زندانیان و نگهبانان است، این اجازه داده نشده تا با ارائه وثیقه از زندان آزاد باشد تا دادگاه وی اجرا شود.
همه اینها در شرایطی است كه از طرفی ایشان گرفتار بیماری مزمن سندرم روده تحریك پذیر است و برای كاهش دردهای ناشی از بیماری و استرس، نیازمند داروهای خاصی است كه با وجود تلاش های فراوان خانواده برای رساندن داروها به وی و حتی ارسال داروها توسط دفتر حافظ منافع ایران در آمریكا، با تحویل داروها به وی مخالفت شده و مقامات زندان مانع رسیدن دارو به او شده اند. بطوریكه الان وضعیت روحی و جسمی ایشان بسیار نامطلوب بوده و تابحال 15 كیلو كاهش وزن و ضعف شدید بینایی پیدا كرده است.
من دكتر ربیعی، بعنوان همسر پروفسور مسعود سلیمانی، به همراه دیگر اعضای خانواده این نخبه بین المللی، این اقدام خصومت آمیز دولت آمریكا را محكوم كرده و معتقدیم سوء استفاده از اتباع كشورها برای مقابله با دولت آن كشور، عملی غیر انسانی و ناپسند و مصداق بارز نقض حقوق بشر است. مبادرت به توطئه توسط دولت آمریكا و مایوكلینیك جهت به دام انداختن و بازداشت دانشمندی كه در علم تخصصی خویش (سلول های بنیادی) شاخص بوده و در برای كمك به بیماران صعب العلاج در تمام دنیا قدم برداشته، مقالات بسیاری در این زمینه نگاشته و بتازگی پیشرفت های شگرفی داشته است، حركتی هدفدار بوده و به قصد دور نگه داشتن یك دانشمند غیر امریكایی از علم و پیشرفت و عملكرد او شمرده می شود.
ما به عملكرد مایوكلینیك كه از عرصه علمی، جهت به دام كشیدن دانشمندی از كشوری غیر آمریكایی به كام زندان های آمریكا بهره برده است، معترض بوده و معتقدیم ناامن كردن شرایط برای دانشمندان و نخبگان در هر جامعه سبب اختلال در تولید دانش و كم شدن اشتیاق پژوهشگران شاخص جهان در این راه می شود. بدیهی است كه هیچ انسان خردمندی این رفتار مغرضانه و غیر انسانی را تایید نمی نماید. پس به صراحت خواستاریم اگر آمریكا مدعی عدالت و رعایت حقوق بشر است، می بایست در سریع ترین زمان، پروفسور مسعود سلیمانی را بدون هرگونه قید و شرط ازاد كند، چونكه ادله كافی برای محكوم كردن این دانشمند پاك سیرت وجود ندارد، چه بسا كه اگر وجود داشت، زمان انتظار یك ساله برای برگزاری دادگاه نیز دور از منطق و واقعیت بود.
همچنین از دانشگاه تربیت مدرس تهران و تمام نهادهای ایرانی و به خصوص وزارت امور خارجه و رسانه ها و خبرنگاران مستقل و آزاده ای كه به سوژه آزادی دكتر مسعود سلیمانی و بررسی علل بازداشت و محكوم كردن اقدام ناجوانمردانه دولت آمریكا ورود كرده و می كنند، خصوصاً شبكه بین المللی پرس تی وی كه پیگیر درخواست آزادی ایشان است، نهایت تشكر را داریم و خواهشمندیم دانشمندان و دانش پژوهان ایرانی و غیر ایرانی به منظور جلوگیری و عدم تكرار این موارد به دولت آمریكا و سیاست های ضد حقوق بشری آن اعتراض نموده و آزادی هر چه سریع تر پروفسور مسعود سلیمانی را از دولت و نظام حقوقی امریكا مطالبه نمایند.
اما از دولت جمهوری اسلامی ایران نیز درخواست داریم با عنایت به این كه در ابتدا اهمیت چندانی به سوژه داده نشد و بعد از شش ماه سوژه مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت، روند پیگیری این مساله را جدی تر از هر زمان دیگری دنبال كند، برای اینكه هنوز اقدامی عاجل جهت آزادی این دانشمند مظلوم و بی گناه انجام نشده و خسارات و دشواری های بی حد حبس طولانی و فاقد قاعده قانونی پروفسور سلیمانی بطور بیش از پیش استمرار دارد، تا بدانجا كه با درگذشت تاسف بار مادر ایشان به دنبال شوك دریافت خبر بازداشت فرزند، آرزوی دیدار باردیگر مادر برای دكتر مسعود سلیمانی تا ابد باقی خواهد ماند و این ضایعه غیر قابل جبران بر آلام ناشی از وضعیت ناگوار ایشان به شدت افزوده و وضعیت روحی و جسمی این دانشمند بشردوست هم اكنون نامساعد است. دولت محترم جمهوری اسلامی ایران میبایست بدون در نظر گرفتن ملاحظاتی كه گاهی بسیار وقت گیر و مشكل ساز بوده و تا دیرتر نشده است، اقدامی عاجل جهت رهایی این دانشمند آزاده انجام دهد.
بیش و قبل از همه از خداوند متعال مسئلت داریم بازگشت هر چه نزدیك تر این فرزند شایسته، همسر وفادار، پدر مهربان و استاد نمونه دانشگاه و دانشمند نوع دوست و شاخص به آغوش خانواده، دانشگاه و جامعه علمی ایران و جهان را به لطف و حكمت خود مقدر فرماید."
منبع:

1398/07/30
19:05:42
5.0 / 5
4293
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲