در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد

نمایشگاه تستا در صورت اعلام نیاز دستگاه ها در هفته پژوهش

نمایشگاه تستا در صورت اعلام نیاز دستگاه ها در هفته پژوهش

به گزارش لیمو بلاگ دبیر كل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نمود: از آنجایی كه چرخه برگزاری نمایشگاه های معرفی نیازمندی های فناورانه دستگاه ها در كشور راه اندازی شده است؛ بدین جهت در هفته پژوهش و فناوری سال جاری در صورت تمایل دستگاه ها و نهادها نسبت به برگزاری نمایشگاه ˮتستاˮ اقدام خواهد شد.


دكتر مسعود برومند در گفت و گو با ایسنا، برگزاری نمایشگاه "تقاضای ساخت و تولید ایرانی" (تستا) در هفته پژوهش و فناوری سال قبل را فرهنگ سازی برای برگزاری این رویدادهای تقاضامحور دانست و اضافه كرد: به منظور برگزاری این رویداد در آخرین جلسه كمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از نمایندگان دستگاه های حاضر سوال شد كه آیا مایل هستند نمایشگاه ارائه تقاضا اجرا شود یا خیر.
وی افزود: در صورت اعلام آمادگی دستگاه ها این نمایشگاه با همكاری دبیرخانه شورای عتف در هفته پژوهش و فناوری برگزار می شود.
برومند با اشاره به برگزاری نمایشگاه های تقاضای فناوری از طرف دستگاه هایی چون وزارت صنعت، معدن و تجارت و دفاع، اشاره كرد: از آنجایی كه دستگاه ها مبادرت به برگزاری چنین نمایشگاه هایی كرده اند، دیگر نیازی نیست كه ما نسبت به برگزاری این نمایشگاه ها اقدام نماییم.
دبیر كل شورای علوم، تحقیقات و فناوری در عین حال اشاره كرد: ولی اگر دستگاه ها مایل به برگزاری نمایشگاه "تستا" باشند، ما با آنها همكاری خواهیم داشت.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوی با تاكید بر اینكه بر این اساس امسال نمایشگاه "تستا" در هفته پژوهش و فناوری برگزار نخواهد شد، اظهار نمود: اگر دستگاه ها اعلام آمادگی كنند، بخش تستا به نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری اضافه خواهد شد.
برومند درباب عدم همكاری دستگاه ها در نمایشگاه تستای سال گذشته، توضیح داد: در آن زمان در فرصت بسیار كوتاهی نسبت به برگزاری این نمایشگاه اقدام كردیم و بعضی از دستگاه اعلام آمادگی كردند، ولی دستگاه ها نتوانستند تقاضاهای فناورانه خودرا جمع آوری كرده و در نمایشگاه تستا ارائه دهند؛ ولی پس از برگزاری این نمایشگاه خیلی از نهادها با روش هایی، نیازهای فناورانه خودرا به جامعه معرفی كردند.
دبیر كل شورای عالی عتف برگزاری نمایشگاه "تستا" را فرصتی بسیار مناسب برای ایجاد بازار دانست و اظهار داشت: بدین جهت بعضی از نهادها مبادرت به برگزاری چنین نمایشگاه هایی كردند و اگر بعضی از دستگاه ها كه در این زمینه اقدام نكرده و تمایل به برگزاری آن در هفته پژوهش و فناوری داشته باشند، ما با آنها همكاری می نماییم.
وی افزود: اگر دستگاه ها آمادگی برای برگزاری "تستا" نداشته نباشند، نیازی به برگزاری "تستا" از جانب ما در هفته پژوهش و فناوری نیست؛ چونكه چرخه ارائه تقاضا در كشور به راه افتاده است.
وی زمان برگزاری هفته پژوهش و فناوری سال جاری را از ۲۳ تا ۲۹ آذرماه سال جاری دانست.
برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته اولین روز هفته پژوهش و تكنولوژی روز شنبه، ۲۳ آذرماه است كه با عنوان "پژوهش و فناوری: مدرسه، دانشگاه و جامعه» نام گذاری شده است و زنگ پژوهش، تقدیر از دانش آموزان نمونه و بازدید از دانشگاه ها، صنایع و مراكز تولیدی صورت خواهد گرفت.
اسامی سایر روزهای این هفته به این شرح است:
یكشنبه ۲۴ آذر ماه با عنوان روز "پژوهش، فناوری و توسعه ملی"
دوشنبه ۲۵ آذرماه روز "گام دوم در پژوهش و فناوری"
سه شنبه ۲۶ آذر روز "پژوهش، فناوری و رونق تولید"؛ در این روز بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار افتتاح می گردد.
چهارشنبه ۲۷ آذرماه روز "پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی"
پنج شنبه ۲۸ آذر ماه روز "پژوهش، فناوری، مشاركت ملی"
جمعه ۲۹ آذرماه اختتامیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری سال قبل بـا یـك تغییر كار خودرا شروع كرد. در كنار نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری، سوژه تقاضامحوری تحت عنوان نمایشگاه "تقاضای ساخت و تولید ایرانی" (تستا) عنوان شد.
این نمایشگاه در سال پشتیبانی از كالای ایرانی و به منظور شناخت و استفاده از قابلیت ها و پتانسیل های فنی و تخصصی صنعتگران داخل كشور در زمینه تولید و ساخت مواد، قطعات، تجهیزات و سیستم های مورد نیاز داخلی كشور، نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی بـا همكاری دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و مركز همكاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، راه اندازی و همزمان با نوزدهمین نمایشگاه "دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار" و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران انجام شد.
هدف "تستا" ارائه تقاضاهای پژوهشی و فناورانه سازمان ها و شركت های خصوصی و دولتی، بسترسازی برای تجاری سازی یافته هـای پژوهشی و فناوری های توسعه یافته و برقراری ارتبـاط سـازنده میان پژوهشگران و فناوران و خریداران دستاوردها بود كه توسط دبیرخانه شورای عالی عتف و با همكاری مركز همكاریهای ریاست جمهوری انجام شد.
این نمایشگاه از جنس نمایشگاه هایی است كه در دنیا با عنوان نمایشگاه های "معكوس"شناخته می شوند. نمایشگاه های معكوس مبتنی بر تقاضای پژوهش و فناوری هستند كه در آنها ظرفیت های توسعه و نیازهای یك صنعت خاص در چارچوب نمایشگاهی بــه فعالان، شركت های فناور و دانش بنیان، استارتاپ ها و متخصصین حوزه معرفی می شود و از آنها خواسته می شود در یك بازه زمانی مشخص نوآوری ها و فناوری های خودرا جهت رفع نیاز برگزاركنندگان معرفی كنند.
در نمایشگاه تستای سال قبل ۷۰ سازمان و شركت حضور بهم رساندند و نیازهای فناورانه خودرا در حوزه های صنایع دفاعی، تجهیزات پزشكی، صنایع معدنی و فلزی، صنایع غذایی، گاز و پتروشیمی، برق و انرژی، كشاورزی، فناوری اطلاعات و صنایع شیمیایی ارائه كردند، ضمن آنكه بیشتر از ۹۰۰ نیـاز فناورانه در سامانه نمایشگاه تستا به ثبت رسید.
همچون دستاوردهای این نمایشگاه می توان به عقد ۸۹ تفاهم نامه به ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد تومان در حوزه صنایع معدنی و فلزی، دفاعی، برق و انرژی، فناوری اطلاعات، تجهیزات پزشكی، گاز و پتروشیمی و غیره اشاره نمود.
منبع:

1398/08/17
17:04:19
5.0 / 5
4415
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵