در نشست نقش رسانه در ترویج علم با رویكرد شناخت ایران زمین عنوان شد

نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!

نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!

به گزارش لیمو بلاگ یك روزنامه نگار علم ضمن تشریح خاصیت ها و پیش نیازهای روزنامه نگاران علم نسبت به ظهور سلبریتی علمی در رسانه ها آگهی داد و اظهار داشت: علم به ذات خود قابل دفاع است، در صورتیكه این افراد شبه علم تولید می كنند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، بهاره صفوی در نشست "نقش رسانه در ترویج علم با رویكرد شناخت ایران زمین" كه امروز در مركز تحقیقات سیاست علمی كشور برگزار شد، با اشاره به ترویج علم در رسانه ها و با تاكید بر روزنامه نگاری علمی اظهار نمود: هر چقدر شناخت آدم ها نسبت به آن چه هستند یا زیست بومی كه در آن زندگی می كنند، از عمق بیشتری برخودار باشد، با طبیعت همراه تر بوده و ضمن قدرشناسی بیشتر از آن در مناقشات مختلف سرزمینی و زیست بومی درست قضاوت خواهند كرد.
وی ترویج علم را ارتقای جایگاه و موقعیت علم و علمی كردن مطالبات عمومی عنوان نمود و اظهار داشت: حالا در مقطع حساسی هستیم؛ چونكه دو سال آینده یك قرن را به انتها رسانده و وارد قرن پانزدهم می شویم. دنیا بیشتر از ۱۰۰ سال است كه به ترویج علم روی آورده، در صورتیكه ترویج علم در بزنگاه های تاریخی در كشور ما وقفه داشته است.
این روزنامه نگار علمی، مطالبات عمومی را از محورهای توسعه عمومی و پایدار دانست و اظهار داشت: شبكه های مجازی دنیای فراحقیقت را به وجود آورده كه پر از شبه علم است، این در حالیست كه این فضا سهم پررنگی در ترویج علم دارد.
صفوی با اشاره به اهمیت سایر نقش آفرینان در حوزه ترویج علم همچون سیاست گذاران علم، اجتماعات علمی و جامعه و علم در نهادهای اجتماعی، اشاره كرد: باید دید كه اخبار علمی در لایه های چندم اخبار ما قرار می گیرند و این كه آیا توجه به آنها به خاطر گره خوردن با موضوعات اجتماعی و سیاسی هست یا خیر.
وی خاصیت اصلی روزنامه نگاران علم را انتقال ساده حرف های ثقیل دانشمندان و غیره به مردم دانست و اظهار داشت: روزنامه نگاران علم همین طور ناظر جامعه علمی و مطالبه گر هستند كه این پیش نیازی همچون آشنایی با تاریخ علم، فلسفه علم و غیره را می طلبد.
صفوی اضافه كرد: برای از بین بردن شكاف علم و جامعه روابط عمومی ها بایستی بوسیله ارتباطات با رسانه های علمی آشنا گردند و روزنامه نگاران نیز حتما باید ارتباط با دانشمندان را آموزش ببینند.
این روزنامه نگار علمی، بازوی ترویج علم را روزنامه نگاری علم دانست و اشاره كرد: روزنامه نگاری علمی سهم زیادی در ترویج علم دارد، در عین حال باید اهداف روزنامه نگاران علم زمان دار و مشخص باشد.
صفوی در بخش دیگری از صبحت های خود نسبت به ظهور سلبریتی علمی آگهی داد و اظهار داشت: سلبریتی علمی در تمام دنیا هست، در صورتیكه علم به ذات خود قابل دفاع است و باید نسبت به افراد سلبریتی علمی كه خود سبب تولید شبه علم می شوند، هشیار باشیم.
منبع:

1398/08/23
09:58:04
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: تولید
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱