تهیه نقشه ژئوتوریسم چابهار از جانب محققان سازمان زمین شناسی

تهیه نقشه ژئوتوریسم چابهار از جانب محققان سازمان زمین شناسی

به گزارش لیمو بلاگ مدیرکل دفتر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی از تهیه و انتشار نقشه ژئوتوریسمی چابهار در مقیاس یک پنجاه هزارم در جهت توسعه زیرساخت های دریا محور به همت کارشناسان این مجموعه همزمان با روز ملی خلیح فارس اطلاع داد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر مسعود زمانی پدرام با بیان اینکه سازمان زمین شناسی مسوول انجام بررسی ها و مطالعات پایه و بنیادین در رابطه با علوم زمین در کشور است، اظهار داشت: پژوهشها و مطالعات پدیده های زمین شناختی پرارزش برای بهره برداری گردشگری هم در زمره این گونه مطالعات قرار می گیرد و مسئولیت مطالعه، شناسایی و معرفی میراث زمین شناختی کشور به صورت وظیفه ای قانونی طی تصویب نامه هیات وزیران در سال ۱۳۹۰ به این سازمان است.
وی سازمان زمین شناسی را محور مطالعات در ارتباط با ژئوپارک، ژئوتوریسم و میراث زمین شناختی در کشور دانست و تصریح کرد: ارزیابی و امکان سنجی ژئوسایت ها و ایجاد ژئوپارک (زمین گردشگاه) در مناطق گردشگرپسند ساحلی-دریایی و جزایر ایرانی، در جهت توسعه دریا محور و اشتغال زایی برای مردم کمتر برخوردار روستاهای اطراف، ایجاد جهش های اجتماعی در عین حال زنده نگاه داشتن و احیای هنرها، عادات کهن، سنت ها و حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ضروریست.
زمانی پدرام درباره اهمیت نقشه دو زبانه زمین گردشگری یک پنجاه هزارم چابهار اظهار داشت: گستره نقشه نمایانگر عوارض زمین شناسی و ژئوموفولوژیکی است که علاوه بر جذب مخاطبان خاص و عام و کسب منافع اقتصادی حاصل از آن می تواند بعنوان یکی از اهداف اصلی و یا جانبی در جذب سرمایه گذاری اقتصادی، توسعه زیرساخت های منطقه را بهبود ببخشد.


مدیرکل دفتر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی با تکیه بر اینکه اطلاعات این نقشه ها راهنمای کلیدی در مکان یابی خطوط ریلی و جاده ها به سمت سواحل با اهداف توسعه و رونق تجارت دریا محور و هم صنعت توریسم دارد، تصریح کرد: در این راستا تبادل دانش زمین شناسی در اجرایی کردن بهینه اهداف مدیریتی تصمیم سازان و مدیران توسعه محور کشور بی همتا خواهد بود.
زمانی پدرام، شناسایی میراث طبیعت جاندار (اکوسایت ها)، شناسایی میراث طبیعت غیرزنده (ژئومورفوسایت ها و ژئوسایت ها)، شناسایی میراث تاریخی-فرهنگی (کالچرال سایت ها)، تعیین مسیرهای گردشگری (ژئوتریل) مناسب برای دسترسی به سایت های گردشگری در مناطق ساحلی-دریایی را جزء اهداف تهیه نقشه ژئوتوریسم چابهار عنوان نمود.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تدوین معیارها و نحوه به کارگیری آنها از راه روش شناسی، باعث می شود که دامنه انتخاب های نادرست محدود شود و گزینش این مناطق را از حیطه افراد غیرمتخصص خارج کند و روش های سلیقه ای، ذهنی و توصیفی را حذف کند و این اقدام را با برخورداری از پشتوانه علمی و در حیطه حرفه ای گری و متخصصان قرار می دهد.
صنعت توریسم می تواند منافع اقتصادی، بوم شناسی، زمین شناختی و فرهنگی و اجتماعی را با خود به همراه آورد و ضمن اینکه سطوح اشتغال و زندگی مردم بومی را بالا می برد، دارای پتانسیلی برای بازیافت و ترمیم تمامی بخش های جامعه است. این امر می تواند اشتغال طیف گسترده ای از دانش آموختگان و متخصصان رشته های مختلف شامل زمین شناسان، ژئومورفولوگ ها، مهندسان محیط زیست، متخصصان معماری، گیاه شناسان، جانورشناسان و... را در چارچوب راهنمایان و همکاران تشکیل پایگاه داده ها زیرنظر یک ارگان دولتی در بر گیرد و از طرفی توسعه زیرساخت های گردشگری مانند هتلداری، رستوران ها، آژانس های مسافرتی، صنایع دستی و سوغات محلی را بهبود بخشیده و در حالت کلی بر اقتصاد روستائیان هم تأثیر مثبت گذارد. ۱۰ اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که یادآور سالروز اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است. روز ملی خلیج فارس بعد از تصویب در شورایعالی انقلاب فرهنگی درسال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۹ بعنوان میراث معنوی ثبت ملی هم شد.
منبع:

1400/02/12
12:56:22
5.0 / 5
1213
تگهای خبر: پژوهش , سازمان , سایت , صنایع
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵