در گفت وگو با لیمو بلاگ مطرح شد

محصول دانش بنیانی كه با استانداردهای ایران صادر شد

محصول دانش بنیانی كه با استانداردهای ایران صادر شد

به گزارش لیمو بلاگ تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان تولیدی سامانه های مبتنی بر فرآیند الکترولیز برای تصفیه و گندزدایی آب شور دریا ارائه کردند که برای تأمین آب صنعتی، شرب و مزارع پرورش آبزیان قابل استفاده می باشد و این محققان با استانداردهای داخلی موفق به صادرات این محصول دانش بنیان شدند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از دانش و تخصص فناوران داخلی در زمینه بومی سازی سامانه های گندزدایی الکتروکلریناتور آب شور در کشور مشغول به تحقیق و توسعه است و هم اکنون بعنوان تنها شرکت ایرانی در جمع ۱۰ تولیدکننده مطرح الکتروکلریناتور آب دریا قرار گرفته است.
سامانه الکترولیز آب دریا (ژنراتور تولیدکننده ماده گندزدای هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول) که توسط محققان این شرکت با برند تجاری APClor، طراحی و ساخته شده است جهت نصب و بهره­ برداری به کشور امارات برای استفاده در تصفیه و گندزدایی آب مزارع دریایی پرورش میگو و ماهی صادر شد و به قول مدیر عامل این شرکت، برای صادرات این محصول به کشور چین و کشورهای CIS مذاکراتی در حال انجام می باشد.
طبق آمارها، حدود ۴۷ درصد ماهیان و سایر موجودات آبی که در سطح جهان به مصرف انسان می رسد، از راه صنایع پرورش ماهی و میگو فراهم می شود، ازاین رو کیفیت آب مهم ترین عاملی است که بر سلامت و عملکرد ماهیان در صنایع شیلاتی و پرورش ماهی اثرگذار می باشد. آگاهی و استفاده از سیستم های تصفیه آب برای کنترل خواص فیزیکی و شیمیایی آن در صنایع شیلاتی و پرورش ماهی می تواند باعث افزایش تولید، بهبود کیفیت ماهیان، حفظ محیط زیست شود.
در سامانه طراحی شده توسط این محققان آب دریا بعنوان ورودی دریافت شده و طی فرایند الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، تولید و تزریق می شود تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، به تازگی در کشورهای پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشورهای شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.
طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با کوشش تعدادی از مهندسین و محققان جوان شرکت آتیه پردازان شریف به مرحله تولید، بهره برداری و صادرات رسیده است. در طراحی و ساخت این سامانه از تکنولوژی های جدید و دانش روز دنیا استفاده شده است که همچون آن میتوان به آند با پوشش نانوساختار مخلوط اکسیدهای فلزی (آند MMO) اشاره نمود.
سامانه های الکترولیز آب، در صنایع مختلفی کاربرد دارند که میتوان به گندزدایی آب مورد نیاز شرب شهری و روستایی، گندزدایی آب خنک کاری و فرآیندی در صنایع نفت و گاز، گندزدایی آب توازن کشتی اشاره نمود. به صورت کلی، این فناوری جایگزین مناسبی برای روش سنتی استفاده از گاز کلر است که گازی سمی، قابل اشتعال و قابل انفجار است.
مهدی شفیعی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان به ایسنا گفت: این شرکت یکی از شرکتهای دانش بنیان تولیدی نوع ۱ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در زمینه آندهای پیشرفته "کاتالیستی" فعالیت داریم. بر مبنای پایه دانشی که در این شرکت وجود دارد، تلاش کردیم پکیج های کاربردی برای جامعه و جهان آب عرضه نماید.
وی افزود: یکی از محصولاتی که تولید کردیم و توانستیم در زمینه صادرات آن وارد شویم، پکیج گندزدایی و ضدعفونی کننده آب در حوزه شیلات، آب های کشاورزی و صنعتی است. این سامانه عامل اکسید کننده و از بین برنده میکروارگانیزم ها، ویروس ها و جلبک هایی را تولید می کند و از این طریق هر نوع ویروسی که در داخل آب باشد، از بین می برد.
شفیعی با تکیه بر اینکه آندهای این سامانه به صورت یک راکتور عمل می کنند، افزود: این آندها از آب نمکی دریا، تولید کلر می کنند. کلری که به صورت آنلاین توسط این سامانه تولید می شود، وارد سلول های میکروارگانیزم هایی مانند جلبک ها، میکروارگانیزم ها و ویروس ها شده و از درون آنها را متلاشی می کند.
به نقل از ایشان، این سامانه با استفاده از نمک آب دریا، جریان الکتریسته ای تولید می کند تا مولکول های کلر تولید شود. این کلر وارد سلول میکروارگانیزم ها شده و آنها را از بین می برد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، تولید فناوری بر مبنای آندها و کاتدها را از دیگر دستاوردهای دانش بنیان این شرکت تولیدی نام برد و اظهار داشت: با مقداری بهینه سازی سامانه فوق، سامانه دیگری را پیاده سازی کردیم که از آن برای تولید رادیکال آزاد هیدروکسید استفاده می شود.
وی تصریح کرد: این سامانه در تصفیه پساب کاربرد دارد.
این فعال حوزه توسعه فناوری در مورد تمرکز این تحقیقات بر روی آب دریا، توضیح داد: یکی از موضوعات اساسی در توسعه فناوری در کشور و دنیا، استفاده از ظرفیت های طبیعی و خدادادی برای تحقیقات و رفع نیازمندی ها است. ازاین رو در کشورهای حاشیه خلیج فارس به علت دسترسی آنها به این منابع آبی، میتوان از این منابع برای رفع نیازهای صنعتی بهره برد.
وی افزود: بر این اساس ما به این نتیجه رسیدیم که کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مزارع پرورش میگو، حوزه شیلات و تأمین آب های کشاورزی نیازمند آب های عاری از میکروب هستند و بهتر بود که از آب دریا برای رفع نیاز استفاده گردد.
شفیعی با تکیه بر اینکه این فناوری پیش از صادرات به کشور امارات در حوزه های مختلف صنعتی کشور مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار نمود: این فناوری در حوزه های نفت و گاز و همینطور پتروشیمی های مبین، مروارید، دماوند و خط انتقال آب خلیج فارس به گلگهر در اشل بزرگ، کاربردی شده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به کاربردهای این سامانه ها در حوزه های نفت و پتروشیمی، اظهار داشت: پتروشیمی ها برای خنک کاری مبدل ها آب ساحل را به داخل مبدل ها وارد می کنند و اگر این آب گندزدایی نشود و میکروارگانیزم های آن از بین نرود، جلبک ها و عروس های دریایی در مبدل ها و توربین ها رشد می کنند و این امر باعث می شود که مسیر لوله خنک کاری مسدود شود، ازاین رو آب باید گندزدایی شود تا جلبک ها در داخل میدل ها رشد نکنند؛ ازاین رو سامانه های گندزدای این شرکت در این بخش صنعتی کاربردی شد.
وی به صادرات این محصول دانش بنیان به امارات اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه برای کاربرد در بخش شیلات صادر گردیده است و استفاده از آن سبب می شود که آب سالم باقی بماند و میگوها و آبزیان از بین نروند.
شفیعی با تکیه بر اینکه این سامانه ها برای تولید آب برای شرب، آب های صنعتی و صنایع و همینطور برای تأمین آب سالم مزارع پرورش آبزیان کاربرد دارد، اظهار نمود: سامانه ای که صادر شد، برای گندزدایی در آب شیرین کن ها و شیلات مورد استفاده قرار می گیرد.
به نقل از ایشان، این سامانه برای گندزدایی هر نوع آبی قابل استفاده می باشد.
وی ضمن اشاره به استانداردهای دریافت شده برای این محصول دانش بنیان، اظهار داشت: این محصول استاندارد شرکت آب و فاضلاب ایران، EP وزارت نفت و استانداردهای شرکتهای گاز و شیلات ایران را دریافت کرده و برای صادرات، همین استانداردها کافی بوده است.
منبع:

1400/02/19
21:11:25
5.0 / 5
1312
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴