معاون فنی و مهندسی ایرانسل:

بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد

بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد

لیمو بلاگ: در میزگرد آنلاین بومی سازی صنعت ICT (دستاوردهای نوین اپراتورهای موبایل) ایرانسل بر گسترش پشتیبانی از بومی سازی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، به ویژه تجهیزات 5G، تاکید کرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، میزگرد آنلاین «بومی سازی صنعت ICT (دستاوردهای نوین اپراتورهای موبایل)» در بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران با حضور دکتر حسن بولوردی معاون فنی و مهندسی ایرانسل، مهندس فرامرز رستگار دبیر و عضو هیأت مدیره‌ی سندیکای مخابرات، دکتر حمید بهروزی قائم مقام، مهندس مرتضی طاهری بخش معاون فنی و مهندسی شبکه و دکتر وحید شاه منصوری معاون شبکه های نوین مرکز تحقیق و توسعه‌ی همراه اول، دکتر عباس محمدی عضو هیأت علمی دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر محمدرضا پاکروان عضو هیأت علمی دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و نیز تعدادی از فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بصورت آنلاین اجرا شد.
معاون فنی و مهندسی ایرانسل در این میزگرد، به برنامه ایرانسل در پشتیبانی از بومی سازی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران اشاره نمود و با اشاره به اینکه ایرانسل از شروع تأسیس، همیشه به تولید داخل و ظرفیت های داخلی توجه داشته است، اظهار داشت: از شروع سال ۱۳۹۸ و با شروع به کار مجموعه‌ی «ایرانسل لبز» بعنوان بازوی تحقیق و توسعه، ایرانسل بصورت جدی گامی در استفاده از توان و ظرفیت شرکت های داخلی در امتداد بومی سازی تجهیزات و نیازمندی های خود برداشته است.
وی اضافه کرد: ذیل مجموعه‌ی ایرانسل لبز، علاوه بر بخش تحقیق و توسعه، آکادمی ایرانسل و مرکز نوآوری ایرانسل نیز تشکیل شده است تا جهت استفاده از توان استارتاپ ها و پشتیبانی از آنها، اقدامات لازم بصورت متمرکز صورت گیرد.
بولوردی افزود: مشارکت با دانشگاه ها و تعریف آزمایشگاه های مشترک و ایجاد زیرساختی برای استفاده‌ی دانشجویان، استادان و شرکت های دانش بنیان، همچون با اهمیت ترین برنامه های ایرانسل است که دراین زمینه، آزمایشگاه ۵G ایرانسل در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شده و در اختیار جامعه‌ی علمی کشور قرار گرفته است و تأسیس آزمایشگاه مشابه در بعضی دیگر از دانشگاه ها نیز در برنامه‌ی ایرانسل قرار دارد.
وی اضافه کرد: از با اهمیت ترین نتایج عملیاتی اقدامات ایرانسل در بخش تحقیق و توسعه، این است که مودم بومی نسل پنج را تست کرده ایم و در مرحله‌ی تولید انبوه آن با حمایت ایرانسل هستیم و پشتیبانی از تولید آنتن بومی را نیز در برنامه داریم.
معاون فنی و مهندسی ایرانسل تاکید کرد: ایرانسل از سال ۱۳۹۵ مطالعه بر روی ۵G را بصورت پایلوت و آزمایشگاهی آغاز نموده بود و در سال ۱۳۹۶، برای اولین بار در ایران، نمونه ای از شبکه‌ی کامل نسل پنج را در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آزمایش کرد. در اول مرداد ۱۳۹۹، ایرانسل موفق شد اولین سایت تجاری ۵G ایران را راه اندازی کند و اکنون در چهار شهر ایران، هفت سایت تجاری نسل پنج تلفن همراه را به بهره برداری رسانده است و این سایت ها در حال خدمات رسانی به مردم عزیز ایران هستند.
وی اضافه کرد: علاوه بر راه اندازی سایت ها، در ساختمان مرکزی ایرانسل، زیرساخت های لازم برای میزبانی از شرکت های فناور متقاضی تست در لایه‌ی دسترسی و هسته‌ی شبکه، هم بصورت آفلاین و هم در قالب شبکه‌ی آنلاین، آماده است.
بولوردی همین طور در پاسخ به پرسشی در زمینه‌ی سرمایه گذاری اپراتورها در بومی سازی پیشنهاد کرد که قسمتی از سهم درآمدی دولت از اپراتورها، بصورت نظام مند و در قالب یک صندوق، در نهادی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تخصیص یابد و بصورت مستمر در بخش بومی سازی هزینه شود.
بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، با مشارکت و حضور ایرانسل بعنوان حامی اصلی، بصورت آنلاین و نیمه حضوری، انجام می شود. ایرانسل در این کنفرانس، به انتقال تجربیات خود درباره‌ی پیشتازی در زمینه هایی همچون راه اندازی ۵G و مطالعات ۶G می پردازد.
این کنفرانس در محورهای الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، کامپیوتر و مهندسی پزشکی، توسط انجمن علوم مهندسی برق ایران و دبیرخانه دائمی کنفرانس در دانشگاه امیرکبیر، از ۲۸ تا ۳۰ اردبیهشت ماه ۱۴۰۰ بصورت آنلاین و نیمه حضوری انجام شد و همچنان ادامه دارد. این کنفرانس با سخنرانی دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل خاتمه می یابد.
ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و اولین ارائه دهنده‌ی خدمات نسل پنجم تلفن همراه (۵G) در ایران، با هدف شناسایی و تشویق ایده های نوآورانه در صنعت برق و مخابرات، بحث و تبادل نظر و انتقال تجربیات در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات مبتنی بر تکنولوژی های جدید تلفن همراه مانند خدمات ۵G و مطالعات در زمینه‌ی فناوری نسل ششم (۶G)، ارائه‌ی خدمات زندگی هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، تجربه های راه اندازی مرکز نوآوری ایرانسل و فعالیت در زمینه‌ی نوآوری، تحقیق و توسعه و آموزش و نیز ارائه‌ی مزیت ها و توانمندی های خود برای جذب فارغ التحصیلان نخبه‌ی دانشگاهی، در این کنفرانس حضور دارد.
در این کنفرانس که با هدف گسترش دانش فنی در گرایش های مختلف مهندسی برق، بوسیله ایجاد محیطی جهت تبادل نظر علمی و تخصصی، ارائه آخرین یافته های تحقیقاتی و همین طور تشویق پژوهشگران برنامه ریزی شده است، برنامه های جنبی شامل دوره های آموزشی کوتاه مدت، میزگرد تخصصی و نمایشگاه تجهیزات مهندسی برق نیز با رعایت پروتکلهای بهداشتی و بصورت آنلاین و نیمه حضوری انجام می شود.
دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت، در اختتامیه‌ی این کنفرانس، با موضوع «تحول دیجیتال؛ دروازه ای به آینده‌ی تمام دیجیتال» سخنرانی می کند.
در کارگاه جانبی این کنفرانس با عنوان «شبکه های موبایل و بهینه سازی رادیویی آن» نیز، ایرانسل تجربیات خود دراین زمینه را با شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته و پاسخگوی پرسش های آنان بود.


منبع:

1400/02/30
22:56:09
5.0 / 5
1294
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵