رتبه بندی جهانی كیو اس سال ۲۰۲۲ منتشر شد

حضور 6 دانشگاه ایرانی در تازه ترین نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا

حضور 6 دانشگاه ایرانی در تازه ترین نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا

لیمو بلاگ: نتایج رتبه بندی سال 2022 کیو اس منتشر گردید که در این رتبه بندی 1300 دانشگاه از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفتند که 6 دانشگاه از ایران نیز در این تازه ترین رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا حضور دارند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ( ۸ Jun) منتشر گردید. در رتبه بندی اخیر کیو اس، ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۳۸۱ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۶۵ به ترتیب دانشگاه های اول و دوم ایران هستند و دانشگاه تهران با رتبه ۵۳۰-۵۲۱ در رتبه سوم قرار دارد. دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۵۰-۵۴۱، دانشگاه شیراز با رتبه ۸۰۰-۷۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه۱۲۰۰ -۱۰۰۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند.
وی اضافه کرد: در رتبه بندی کیو اس در سال ۲۰۲۲ تمام دانشگاه های ایران نسبت به سال قبل از لحاظ رتبه ارتقا پیدا کرده اند.
دهقانی اظهار نمود: برمبنای حضور سه دانشگاه صنعتی در این رتبه بندی که نیمی از دانشگاه های حاضر را می سازند و دو دانشگاه اول نیز دانشگاه صنعتی هستند، می توان اظهار داشت که دانشگاه های صنعتی به نسبت این که تعداد آنها از دانشگاه های جامع و علوم پزشکی کمتر است، در این رتبه بندی عملکرد بهتری داشته اند. عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در سالهای مختلف در جدول زیر نشان داده شده است.

وی اظهار داشت: در این رتبه بندی تعداد ۲۴ کشور اسلامی حضور داشته اند. در بین کشورهای اسلامی کشور مالزی با ۲۲ دانشگاه (با بهترین رتبه ۶۵) و ترکیه با ۲۱ دانشگاه (بهترین رتبه ۵۲۰ -۵۱۱) و اندونزی با ۱۶ دانشگاه (بهترین رتبه ۲۵۴) بیشترین تعداد حضور را دارند. کشور مالزی بهترین رتبه در میان دانشگاه های کشورهای اسلامی را نیز به دست آورده است.
دهقانی افزود: موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، دانشگاه استنفورد (آمریکا)، دانشگاه کمبریج (انگلیس)، دانشگاه هاروارد(آمریکا)، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (کلتک) (آمریکا)، امپریال کالج لندن (انگلیس)، موسسه فناوری زوریخ (سوئیس)، دانشگاه یو سی ال (انگلیس)، دانشگاه شیکاگو به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس شناخته شدند. لازم به ذکر است دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در رتبه جهانی ۱۱ قرار دارد.
رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: رتبه ­بندی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان صورت می­ گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ بصورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس برمبنای دامنه گسترده ای از کارهای دانشگاهی طراحی شده است. دانشگاه ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند. در رتبه بندی جهانی کیو اس، بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده است. همچنین، پایگاه رتبه بندی کیو اس در ارزیابی خود در فاکتورهای مربوطه به خصوص اندازه گیری تاثیر پژوهش، اطلاعات ۵ ساله موجود دانشگاه ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می دهد که در جدول زیر جزییات مربوطه آمده است.


بر اساس اعلام موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، منابع اطلاعاتی مورد استفاده در رتبه بندی جهانی کیو اس در سال ۲۰۲۲ شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، اطلاعات ارائه شده از طرف دانشگاه ها و اطلاعات انتشارات علمی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) در بازه زمانی ۵ ساله (۲۰۱۵-۲۰۱۹) و استنادات در بازه زمانی ۶ ساله (۲۰۱۵-۲۰۲۰)است.

منبع:

1400/03/19
23:47:02
5.0 / 5
1044
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳